Midnight Caller

NOUL S80 - V8 ENGINE, 311BHP

29 posts in this topic

http://new.volvocars.com/s80/index.html

Mi se pare absolut de vis masinuta, si ca dotari si ca look, si ca performante... Pacat ca e atat de scumpa... Deh, doar se bate cu S-Klasse-ul :)

volvo s80 face parte din clasa mare adica bmw seria 5 mercedes clasa E audi A6 ...etc

deci nu se bate cu mercedes clasa S ci cu mercedes clasa E  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multzam de atentionare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da! e foarte reusita!

este marele meu vis! poate ca intr-un an si ceva sau doi.... pot sa sper.

pana atunci raman la s40-ul meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne placeeeeeeeee...

Dar, intrand putin in teritoriul fanteziei, credeti ca i-ar fi stat rau V8-ului asta cu o turbinutza mica? Asa, un 0.5 - 0.6 bari, acolo, de control... si vreo 400 de cai cu ocazia asta.... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe laga V8-ul asta au reinnoit si motorul T6 :) :

Volvo S80: New 285Hp T6 Turbo & 185Hp D5 Diesel with AWD Versions

Volvo’s expanding its new S80 model lineup with the addition of a 285Hp turbocharged inline-six and an AWD version of the five-cylinder D5 turbo diesel. Not much to say about the latter so lets concentrate on the new T6 Turbo engine that was first presented in the 2008 Volvo V70 this March. Based on the normally aspirated 3.2-litre inline-six, the T6 Turbo has a displacement of 3.0-litres, producing 285Hp (210 kW) and 400 Nm of torque, all of which are available from just 1.500 rpm. According to the Swedes, the S80 T6 accelerates from 0-100 km/h in 7.2 seconds.

The Volvo S80 is now available with the six-cylinder, 285 hp T6 performance engine with All Wheel Drive that was first introduced in the all-new Volvo V70 in March 2007. Another new power train combination for the S80 is the 185 D5 turbo diesel with AWD.

"The T6 engine adds an extra dimension to the S80 engine range," says Hans Wikman, Vice President Vehicle Line Large Cars at Volvo Cars. "The engine has been programmed to provide the highest possible performance with the lowest possible fuel consumption and exhaust emissions." The T6 petrol engine is based on the compact 3.2-litre in-line aluminium engine that has been part of the S80 engine range since the introduction in March 2006. The turbo version has a displacement of 3.0 litres, producing 210 kW (285 hp) and no less than 400 Nm of torque. Maximum torque is on tap from just 1,500 rpm and remains available all the way up the rev range, resulting in remarkably quick acceleration and smooth driveability (0-100 km/h in 7.2 seconds - preliminary figure). The somewhat smaller cylinder displacement of the turbo version, owing to the slightly narrower cylinder bore and shorter stroke, is compensated by the turbocharger which in this engine takes in exhaust gases in two stages, with the inflow divided into two lots of three cylinders each, a system known as twin-scroll technology. Twin-scroll technology permits use of a more compact and uncomplicated turbocharger and provides extremely swift response, fully on a par with that from twin turbochargers.

All Wheel Drive with Instant Traction

The T6 model in the Volvo S80 is equipped with Volvo's All Wheel Drive. Using an electronically controlled hydraulic clutch, the AWD system distributes drive between the front and rear wheels to ensure the best possible road grip in all situations. The system features Instant Traction, which shifts drive at lightning speed from the front to the rear wheels when starting on a slippery or loose surface.

Energy-efficient turbodiesel from second-generation diesel range

The five-cylinder D5 turbo diesel can also be combined with All Wheel Drive in the the Volvo S80. The powerful and easy to drive D5 offers 136 kW (185 hp) and no less than 400 Nm of torque - and it does so across a particularly wide rev range. The new D5 engine features an electronically controlled turbocharger, advanced multi-point injection technology and a particularly powerful engine management system. The driving experience provides far high performance and the driveability and traction are now further enhanced by the All Wheel Drive system with Instant Traction. A service-free particle filter is standard, making the D5 a highly eco-efficient alternative.

Sursa: http://carscoop.blogspot.com/2007/05/volvo-s80-new-285hp-t6-turbo-185hp-d5.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
volvo s80 face parte din clasa mare adica bmw seria 5 mercedes clasa E audi A6 ...etc

deci nu se bate cu mercedes clasa S ci cu mercedes clasa E

Nu inteleg...credeam ca S80 se bate cu S, Seria 7, A8

                                S60 cu E, Seria 5, A6

                                S40 cu C, Seria 3, A4

De ce S80 face parte din clasa cu seria 5, E, A8?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca cu Seria 7, S-classe si A8 nu au echivalent la Volvo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Cred ca o sa te desemnam responsabil cu noutatile cand o sa punem la punct prima pagina a clubului... Ai mult timp liber pentru cautari, si ne-ar prinde bine un "om de shtiri". Dar stiri SI ATAT, fara comentarii auxiliare... ;D Te-ar interesa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aham...da...m-ar interesa  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

            S80 face parte din aceeasi clasa cu BMW serie 7 si Mercedes S Klasse, clasa Premium Large Car, au chiar aproximativ aceleasi dimensiuni, undeva pe la 5 m lungime si aproape 2 latime (cam 1.8..). Ceva mai lunga este varianta lunga de la seria 7 sau S Klasse. Si..sa nu uitam ca Volvo a fost una din putinele firme care au produs limuzine adevarate, ma refer la cele lungi, ele fiind prezente in seria 200, 700 si 900 si chiar S80. Compania celor care au produs limuzine este mai mult decat selecta, Lincoln, Cadillac, Chrysler, Mercedes....asa ca sa ne mandrim si cu marimea masinilor noastre, este unul din punctele lor de atractie de mereu....desi au si altele..si altele.....si clasificarile sunt pana la urma foarte variate si nu spun foarte mult adesea...de cand a aparut masina principalul criteriu pentru care este cumparata este daca-ti place, ceva dincolo de clasificari si caracteristici tehnice...apropo de clasificari, am vazut ca Logan este prezentat in pliante drept "limuzina".... ;D....iar seria 7 desi are aceleasi dimensiuni cu seria 700 sa spunem. nu se compara spatiul interior, si chiar si la unele Mercedes-uri din seria S stai mai inghesuit decat in seria 700 sau 900 de la Volvo...un Maybach oferind cu adevarat un spatiu demn de invidiat... ::)....desi..prin epoci apuse au existat Cadillac-uri sedan (deci nu limuzinele...) de 6 m lungime...daca ne gandim la vechile Fleetwood-uri...  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites
volvo s80 face parte din clasa mare adica bmw seria 5 mercedes clasa E audi A6 ...etc

deci nu se bate cu mercedes clasa S ci cu mercedes clasa E

S80 face parte din aceeasi clasa cu BMW serie 7 si Mercedes S Klasse, clasa Premium Large Car

Parerile sunt impartite...cine poate sa ne lamureasca mai bine...adaugand si ceva oficial...dintr-o revista, de undeva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

S80 concureaza cu 5-ul de la BMW si E-ul de la Mercedes. Este incadrat in clasa mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S80 concureaza cu 5-ul de la BMW si E-ul de la Mercedes. Este incadrat in clasa mare.

dupa cum am spus si eu! fiecare poate sa incadreze S80 unde vrea, dar oficial se bate cu seria 5 & co.

http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/grouptests/203623/volvo_s80_v_mercedes_e220_v_audi_a6_v_bmw_525d.html

asta este unul din multele exemple!

P.S Motorul V8 de 315cp este facut de catre Yamaha si luat de Volvo prin filiera Ford

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aham...gata acum...am inteles!

Ce ma oftig...de ce n-au facut si ei ca toti oamenii...S40 la A4, S60 la A6, S80 la A8?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce raportati cocurenta la Audi???Si da intradevar S80 nu concureaza cu Seria 7,Audi A8 si Mercedes S klasse.Sincer cu tot respectul (este urmatoiarea masina care vreau sa o aduc si sa o pastrez) dar nu se compara,cu BMW  serie 7 poate ca da asta fiind mai nush...dar celelalte 2 sunt din alta lume si da,da,da, stiu si pt alte conturi ;-P...asta nu insemana ca S80 nu este o masina extraordinara si intradevar e mai impunatoare ca o serie 5,un pic mai serioasa ca un a6 si cam la fel de eleganta ca un E klasse dar mai rara(ca de rromi au o slabiciune pt sagetile argintii) iar calitativ  se ridica la stadardele lor daca nu pe unele le si depaseste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca iti doresti un S 80, intai trebuie sa te infomezi . Este ceva deosebit ca ne soliciti parerea. Volvo S 80 este echivalentul clasei E la Mercedes, seria A 6 la Audi, la Jaguar S-Type, la Saab 9-5, iar la BMW seria 5. Eu iti recomand S 80 si stiu de ce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O bijuterie am condus unul in NL la un prieten cu muuulti bani sincer va spun de necrezut in ce fel merge masina asta avea V6 piele de cangur,frigider,dvd in tetiere m-a imbolnavit.Abia am luat s60-ul nu vorbesc de schimbare iubesc prea mult modelul S60 l-am dorit prea mult :D :D.CIAO

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, acum amvazut că se discuta È™i aici despre un subiect ce mă interesa! ... îmi pare rău dacă am inărcat siteul cu un topik inutil!

Ideea  că S80 îi mănâncă âe cei de la BMW, Audi sua ...

Cam asta e!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ca as lua apararea highend-urilor de la Volvo....insa ca si gabarit diferenta de marime dintre un S80 si un E este cam nula...ambele se invart pe la 4,8 m lungime....iar S-ul....undeva pe la 5,00 m. Ca 20 de cm conteaza... ;D....se prea poate....in fata se sta la fel de bine si in S80....si in E Klasse....si in S.....cu locurile din spate e buba....acolo se sta chiar mai bine la S80....sau batranele seria 900 ori 700 decat la E Klasse....se sta aproximativ la fel ca intr-un S Klasse....si spun asta din cunostinta de cauza....eu am 1,82 si 100 kilograme...nu-s tocmai un gingas. O problema conceptuala la Mercedes este amplasarea rezervorului de combustibil in spatele banchetei din spate, ceea ce scade partial spatiul ocupantilor din spate dar mai ales lungimea portbagajului, mult mai scurt decat la un Volvo din seriile 700 sau 900. La Volvo rezervorul de afla sub masina, sub bancheta spate, justificarea a fost si o mai buna protectie la un impact din spate sau lateral. Datele problemei se schimba la varianta lunga de la S Klase unde cei 10 cm in plus (5,10 lungimea totala) se simt din plin la locurile din spate...Intr-un BMW seria 5 esti chiar mai inghesuit in spate decat intr-un S Klasse sau S80....si nici seria 7 nu pot sa spun ca este foarte spatioasa pe locurile din spate....varianta lunga este alta poveste si aici....A 6 e chiar micutz la interior...iar A8 e destul de spatios fata-spate. Si Volvo au limuzine mai lungi decat standardul.....au avut mereu...inca de la seria 200. La seria 700 au existat cel putin 3 variante diferite de alungire a masinii....de astea stiu sigur...de la variante cu 10 cm mai lungi....la variante cu distanta vizibil marita intre portiere si locuri suplimentare rabatabile....pana chiar la variante cu 6 usi.... ::)....si la S80 am avzut variante lungi....cum sunt la Lincoln sau Cadillac sau Mercedes ori Chrysler......si seria 900 au avut asemenea limuzine foarte frumoase....cine are bani...gaseste si la Volvo asemenea oferte.....[attachimg=#][attachimg=#][attachimg=#]

post-201-12877851169776_thumb.jpg

post-201-12877851170553_thumb.jpg

post-201-12877851171225_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si....sa nu tineti cont doar de oferta standard de la Volvo...ei mereu au avut si variante de lux....iata de exemplu acest superb S90 Royal din 1998 care avea 15 cm in plus fata de un S90 standard....deci comparatia cu S Klasse, seria 7 ori A 8 este pe deplin justificata pentru varfurile de gama Volvo. Audi oricum a ajuns ultimul in lumea asta in care Volvo era de mult....de fapt printre masinile europene au venit cam pe locul doi dupa Mercedes....vechile Bentley sau Rolls Royce fiind o lume mai aparte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de clasificari, iata mai jos o clasificare din US:

http://consumerguideauto.howstuffworks.com/consumer-guide-used-car-search.htm

uitati-va la CATEGORY la PREMIUM CARS, S80 sau seria 900 (facelift la 700) intra in Premium Large Cars alaturi de S Klase, A8 sau seria 7. La Midsize intra S60 si 850 alaturi de E Klasse, A6 sau seria 5.... ;D....cine a stat intr-un seria 5 sau A6 stie ca nu se compara cu spatiul din seria 900 sau S80.... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.paddocktalk.com/news/html/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=100803&newlang=&topic=33&catid=71

Aici e un reportaj despre 2008 BMW 535i, iar in partea de jos a paginii apare si:

Immediate Competition:

Audi A6, Jaguar XF, Lexus GS 350, Mercedes-Benz E Class, Saab 9-5, Volvo S80

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omule...te urca intr-un Lexus GS si vezi daca are vreo legatura cu seriile de varf de la Volvo, este stupid de neincapatoare masina aia :-\...in spate stai cu genunchii in dinti :D. Daca era vorba de un LS atunci da, mergea comparatia. Si lucrurile sunt asemanatoare si cu celelalte modele mentionate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now