Guest Volvo for life

Diagnoza Volvo S60 T5- ajutor

42 posts in this topic

Salutare,

Sunt noua pe aici si am un Volvo S60 T5 din 2002 cu 163.000 km la bord. Saptamana asta am avut ceva probleme cu ea si m-am dus, in ciuda sfaturilor tuturor, la o diagnoza la reprezentanta TESTER din Iasi. Bineinteles ca mi-au dat o lista intreaga de schimbat la masina si o nota de plata de vreo 100 mil. Ma intrebam daca m-ati putea ajuta sa deslusesc in lista lor ce trebuie sa schimb si ce este de umplutura. Sunt sigura ca sunt chestii pe lista care mai pot astepta. E evident ca interesul lor este de a schimba cat mai multe. Deci diagnoza suna asa:

de inlocuit: modul SAS - DTC: BCM 0109

                clapeta de acceleratie: DTC:ECM 91B7

                electroventilator motor

                curea de distributie kit

                kit agregate

                lichid de frana

de verificat: instalatia electrica

de efectuat revizie

Cam asta e lista. Daca stiti si un mecanic bun din Iasi, ar fi super.

Multumesc frumos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fa revizia,schimba curelele,electroventilator,si restul mai incolo,ce numai merge deloc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam mult dar sunt sigura ca doar vreo doua probleme sunt reale acolo in lista, respectiv clapeta de acceleratie si electroventilatorul la care imi trebuie de fapt doar un modul senzor temperatura. Oricum, miercuri am programare la alt service. Daca, (desi ma indoiesc) diagnoza va fi aceeasi nu mai e decat un singur lucru de facut: vanzarea.

Merge, azi am mers cu ea toata ziua dupa ce am luat-o de la service. Nici computerul nu mai arata nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt.lichidul de frina trebuie sa controlezi in ce stare sint placutele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa mentionez ca la: cureaua de distributie kit, kit agregate si lichid de frana scria ca se face in mod normal la 160.000 km nu ca ar fi vreo problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Placutele sunt schimbate la 160.000 de km deci am mers cu ele 3000 de km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai atunci dece ti-a zis ca trebuie sa schimbi lichidul?cu pedala de ambreiaj cum stai,intra bine in viteze?daca vrei ma info.cit costa clapeta si senzorul,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Habar nu am de ce mi-a zis sa schimb lichidul. Cu ambreiajul stau f. bine. Pai cam am eu o banuiala despre costuri: clapeta cred ca e 3000 ron, electroventilatorul 2000 de ron. Am zis sa vad ce zic si cei de la service-ul celalalt si dupa ma interesez cat costa urgentele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu te costa nimic daca ma info.dar mi se par cam mari preturile,sint piese noi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok,kit curele si lichid intra in mod normal la revizia de 160000km,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, sigur ca apreciez daca afli preturile. Sunt cam nebuni cu preturile la reprezentanta Volvo. Sunt sigura ca le gasesc mult mai ieftin in alte parti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici un gind sa-ti treaca sa iei piese de la reprezentanta Volvo - gasesti muuuult mai jos in alte parti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cu doua taisuri sa mergi cu piesele in portbagaj la service.

Daca se intampla ceva si nu iese reparatia, ai mari sanse sa iti spuna, ca ei au pus piesele care le-ai adus si... ca nu e vina lor.

Eu am patit.  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce faza! Tocmai m-am uitat in cartea tehnica si ce surpriza: acum trei luni cand am facut revizia mi-au schimbat si kitul si cureaua de distributie la 160.000 km. Deci, de unde le-o fi dat lor la Tester ca dupa 3ooo km trebuie sa le schimb iar, nu stiu!!!!  ???Ma duc maine la un alt service pentru o evaluare corecta. Probabil ca trebuie sa fac doar electroventilatorul si sa curat clapeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D Schimbarea kit-ului de distributie se face pe baza numarului de km parcursi sau a timpului trecut de la ultimul schimb.

Probabil 80.000km sau 5 ani.Nu se vede la testare.

Lichidul de frana se recomanda sa se schimbe la 2 ani, fiindca absoarbe apa din atmosfera si punctul de fierbere scade.

Nu are de-a face cu placutele de frana sau cu ambreiajul hidraulic. Dar daca lichidul este vechi, la franari puternice s-ar putea sa fiarba si sa nu mai franeze. Se schimba preventiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la un mecanic bun si din toate lucrurile insirate in diagnoza de la Tester nu era valabila decat problema de la electroventilator. Clapeta era perfect curata, se accelereaza f. bine, totul e ok. Cureaua si kitul sunt noi, lichidul de frana e in regula. Singura recomandare e sa schimb electroventilatorul fiindca nu se poate repara. Macar e 2000 ron si nu 10000 ron cat m-ar fi costat piesele dupa cei de la Tester Iasi. :D

Mecanicul a fost incantat de cum se prezinta "printzesa". A dat vreo doua ture cu ea prin cartier. :D

Multumesc pentru recomandarile voastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-am zis cand am vorbit pe mess ca s-ar putea sa intre in "limp mode" din cauza electroventilatorului... Pana la urma ce avea de nu trecea de 20km/h ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

am pretz la electroventilator nou,sau senzor temp.nou,depinde ce vrei sa schimbi,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de ce nu ma lasa sa trec de 20 km/h. De cand am fost la mecanic nu am mai avut probleme. Probabil ca era vorba de "limp mode". Doar electroventilatorul trebuie sa il schimb cu totul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now