Sign in to follow this  
Followers 0
Guest vulturash

se pot schimba luminile cadranelor din bord?

9 posts in this topic

Cand am cumparat masina, iluminarea zonei de afisaj a "fuel" functiona pe principiul "da-i una" si isi revine, insa m-a lasat si ala dintre tahometru si turometru. Se poate shimba fara sa dai bordul jos?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate dar trebuie sa dai partea de sus a bordului jos .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, se pot schimba - se demonteaza partea de sus a bordului...Daca nu ai facut niciodata asa ceva, iti trebuie putin curaj si rabdare. Daca nu vrei sa te bagi, am sa te ajut eu.

Uite si cum se desface - daca stii putina engleza.

Bafta !

bord partea de sus DEMONTARE.doc

Share this post


Link to post
Share on other sites

este foarte simplu de dat plansa bordului jos

iti trebuie o surubelnita(cu care dai jos acele gratare sau cum se numesc alea pe unde vine caldura)la partea asta nu trebuie sa desfaci nici un surub, surubelnita o bagi intr o parte si cu extrem de putina forta dai alea la o parte ...apoi vei avea de desfacut un numar de 8 suruburi torx daca mai retin exact si anume 4 pozitionate sub grilele din parti ale bordului(acelea care dezaburesc geamurile laterale vizibile de obicei numai cand deschizi usile) apoi ai inca 2 deasupra ceasurilor de bord vizibile daca privesti de jos in sus si inca 2 in grilele pe care tocmai le ai scos ....si ceva suruburi tot torx pe la torpedo....sigur ai sa te descurci...

ah.....era sa uit ca de obicei dupa ce scoti plansa de bord , in spate sus la ceasuri ai sa gasesti 2 mufe de obicei de culoare verde, inainte sa tragi de ele vezi ca au acolo o piedica...

daca eu am putut desface fara nici un fel de efort (eu fiind pocnitoare in materie de reparatii autoturisme) e clar ca si tu ai sa reusesti indiferent de nivelul de pricepere..

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De modificat lumina la bord nu este atit de simplu, poti trece la iluminare cu leduri dar trebuie gandit foarte bine, trebuie tinut cont de faptul ca becul normal lumineaza 360 grade iar ledul are un unghi de doar 120 grade, trebuie puse mai multe leduri si mai ales trebuie sa stii sa iluminezi tot blocul optic, altfel o sa ai zone cu umbra . Oricum cu un pumn de leduri si multa rabdare poti obtine minuni .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0