iorgu

caut sa cumpar becuri de pozitii care vin in bandoul lateral

13 posts in this topic

daca ma poate ajuta cineva ,sau ars becurile de pozitii la lampile de pozitii din bara si nu le gasesc nicaieri sa le inlocuiesc,nici la magazin nu stiu daca se gasesc becuri sau se schimba cu tot cu lampi.Va rog daca stiti unde pot gasi ,sa le inlocuiesc ca fara ele parca nu merg cu toata masina pe drum.Astept sfaturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa scoti usor lampa si te duci cu becul in mina la magazine auto. E doar un bec, nu-i o piesa de OZN (cu toate ca in tara asta uneori chiar asa pare).

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am fost la toate magazinele de specialitate dar nu prea aprovizioneaza magazinele pentru ca la noi la severin numeri pe degete cate volvo sunt,si referitor la becurile ce ma intereseaza,am desfacut lampa dar nu are montura,are un fel de silicon pe langa bec,iar becul este cu tot cu fir ce duce undeva jos in bara langa proiectoare,dar poate a mai schimbat cineva si are o ideie mai buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

din ce an e masina ta? si eu m-am confruntat cu aceeasi problema, dar la mine(a mea este din 2002) beculetul era intr-un simplu soclu de plastic si trebuia doar sa trag de el. Incearca pe WWW.PIESE-VOLVO.RO ca parca erau acolo(daca nu au eu am gasit la targ la Vitan dar nu stiu cu ce te-ar ajuta asta)

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ma poate ajuta cineva ,sau ars becurile de pozitii la lampile de pozitii din bara si nu le gasesc nicaieri sa le inlocuiesc,nici la magazin nu stiu daca se gasesc becuri sau se schimba cu tot cu lampi.Va rog daca stiti unde pot gasi ,sa le inlocuiesc ca fara ele parca nu merg cu toata masina pe drum.Astept sfaturi

sidelamp(lumini laterale)=180ron,noi,cu bec cu tot

Share this post


Link to post
Share on other sites

trage mai cu forta de bec , ca iese.  si te duci cu el in mana la orice magazin de piese, ca e la fel ca becul de pozitie de logan, ce naiba. 90 % din masini au becuri de alea

Share this post


Link to post
Share on other sites

si costa 0.6 ron, numai 0.6 ron bucata, silicon a pus probabil ca sa nu se arda sau sa faca scurt,succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti, la modelelele pana in 2000, sidelamp-ul se schimba cu totul din pacate, exista o rasina pusa acolo ca sa nu intre apa. Am acest model si stiu. Daca te pasioneaza electronica, poti sa "sapi" in rasina aia si sa scoti becul + cele 2 diode, sa dezlipesti becul si sa-l lipesti pe altul in loc. Ai grija sa fie de 2W MAXIM, altfel ti se topeste sidelamp-ul !

Asa cum a pus si AVX link-ul mai sus, eu am facut chestia asta, dar ai grija cu ce izolezi ulterior, sa nu te trezesti cu apa / paienjeni in ele ;D

Daca vrei unul nou, am la 70RON, vezi ca e si pe site-ul meu pretul, pare-mi-se ca am pe stoc cel de dreapta-fata / stanga-spate (ca e unul si acelasi)

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc pentru sfaturi,o sa-l desfac usor si o sa schimb becul asa cum ziceti voi nu stiu daca o sa reusesc,daca nu o sa cumpar cu totul lampa,am doua arse,stg. fata si dr. spate,o sa revin sa va anunt ce am facut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti, la modelelele pana in 2000, sidelamp-ul se schimba cu totul din pacate, exista o rasina pusa acolo ca sa nu intre apa. Am acest model si stiu. Daca te pasioneaza electronica, poti sa "sapi" in rasina aia si sa scoti becul + cele 2 diode, sa dezlipesti becul si sa-l lipesti pe altul in loc. Ai grija sa fie de 2W MAXIM, altfel ti se topeste sidelamp-ul !

ce rahat de sistem. a mea e 2001 si am schimbat becul ala in aproape 1 minut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand schimbi becurile sa ai pregatite si cate 2 diode/lampa (1N4001..7) caci rasina e destul de tare si trebuie sa o cureti cu atentie. La montare poti folosi cu incredere silicon sanitar transparent (se usuca in aprox 2 ore si ramane flexibil la sch de temperatura). Daca o sa gasesti apa in lampi (cum am gasit eu), da 1-2 gauri cu burghiu de in partea de jos a lampii...Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now