manole18

Scartaie!

17 posts in this topic

Salut,

Am si eu o problema:

Cand masina face balans ( dau intr-o denivelare sau este incarcata pe spate) se aude un scartait sau un frecat (nici nu stiu cum sa descriu sunetul) in partile laterale din spate ale masinii. Am fost la toti mecancii si pana acuma m-au facut sa-mi schimb amortizoare, brate cu bucsi, bucsile de la bara stabilizatoare... am investit o gramada si nici un rezultat!  :angry5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Ai verificat ca rotile nu ating pe undeva de caroserie/pasaj atunci cind e incarcata ?

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

flanse amortizoare ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca este sunet de plastic care bate pe ceva de metal in habitaclu, sa sti ca si eu am asa ceva (masina noua)- cred ca este defect de fabricatie. Sunetul l-am identificat ca venind din spate (intre partea superioara a centurii si gemuletul mic).

Nu m-am bagat sa desfac pe acolo. La urmatoarea revizie am sa-i rog pe cei de la service.

Sursa sunetului am identificat-o stind in spatele masinii si ascultind(conducea sotia)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@manole18 ce cauciucuri ai? Eu am pe talonul masinii 195/55/15 iar cand am avut 195/65/15 asa se auzea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am pe talon varianta de 195/60 (vara) si 185/65 (iarna) acum am pus de iarna 195/65 si nu am probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cand plec in forta, se aude ceva ca si cand imi freaca evacuarea de sasiul masinii (nu am gasit astfel de frecare, am verificat masina pe rampa din fata pana in spate), daca plec usor, cu ambreajul patinat nu se aude absolut nimic.

Fiind mai tocite cauciucurile din fata le-am schimbat cu cele de spate, se auzea la fel. Schimband cauciucurile intre ele m-am gandit ca este bine sa fac si presiunea la roti. Am facut presiunea la roti si surpriza.....acel zomot se aude mai putin. Nu mai este la fel in mod cert.

Acum am cauciucuri All season VREDESTEIN profil QUATRAC 2 195/60/15 (dimensiuni stipulate in talon). Postul lui @Danm ma baga la idei, doar ca la mine in talon nu am  etalonul pe 55 admis  :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauciucuri 195/65R15 sunt mari si ating pe marginea interioara fata la volan maxim stg/dr sau la franare. Sigur atinge undeva si pe spate dar la mine nu a fost cazul. Cu 195/60R15 mai atinge foarte rar la frana cu volan stg/dr. Deci sigur atinge undeva si mai exact pe interior. Cum spune si Danm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine cele 195/65/15 atingeau si pe spate, cu masina incarcata si la denivelari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana acum aveam cauciucuri de vara 195/65/R15, acum le-am schimbat cu 195/60/R15(ca si in talon) de iarna si nu mai aud acel frecat decat foarte rar!

Dar nici nu am observat ca, cauciucurile cele vechi sa fi frecat pe undeva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uita-te pe protectiile de plastic de la pasajul rotilor, nu pe cauciucuri si-o sa vezi urmele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe protectiile de plastic de la pasajul rotilor nu se vede nimik, si a inceput sa se auda din nou frecatul acela nesuferit !!!

:angryfire:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@manole18 aceiasi problema o am si eu.Eu am 195/55/15 si atunci cand trec peste speed bumps-uri aud acelasi scartaito-zdranganito-troscanit, care ma enerveaza la cumle.Asa cum ai zis si tu am fost si eu la cativa mecanici si toti mi-au zis ca nu are nimic dar totusi se aude si ma scoate din minti  :rant::sad2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se aude pe fata, verificati / ungeti bucsile patratoase din spatele basculelor... Si la mine scartzaie si partzaie in special cand e rece !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am un zgomot (ca la autobuzele alea vechi) pe spate drepta--de cam mult.. in ultimul timo s-a accentuat. Dupa lungi verificari am descoperit problema -suportul de etrier uzat adica cele doua gauri unde intra bolturile sunt largite...... Vezi sa nu ai aceeasi problema. Adica cu masina pe elevator misca de etrier.

SAu mergi cu bancheta din spate rabatata si vezi daca se aude mai tare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se aude pe fata, verificati / ungeti bucsile patratoase din spatele basculelor... Si la mine scartzaie si partzaie in special cand e rece !

Da asa este"scartie si partie in special cand e rece"!Deci zici ca de vina ar fi bucsele alea?Ai cumva idee cam cat m-ar costa sa le inlocuiesc (daca e cazu')?Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca erau pe undeva pe la 100RON/buc, dar nu vreau sa mint... ma uit, si iti spun exact. Incearca intai sa injectezi niste ulei / vaselina pe langa ele, si apoi sa te bagi la schimbat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now