Sign in to follow this  
Followers 0
Victor

Luati la ocazie?

26 posts in this topic

Inainte sa am masinuta, cand stateam si faceam cu mana la ocazie(3 ani in studentie), ma juram ca daca voi avea masina voi lua orice om curat (la prima vedere).

Am luat. O doamna si un copil. Copilul s-a urcat cu picioarele pline de noroi pe servieta mea (probabil credea ca este un prag de pus picioarele). Mama lui mi-a facut varza presul dreapta spate.

M-am lasat de atunci.

Voi luati la ocazie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu, niciodata (exceptie fac persoanele cunoscute)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am facut destul de mult "cu mana la ocazie".

Acum, de cand am masina, de luat... doar daca seamana cu mine cum eram atunci  :P

Am luat o data un barbat, saracul venea de la munca si-l inteleg, si a trebuit sa merg cu capul pe geam din cauza mirosului.

Mai e ceva pt. care avit sa iau la stop:

- merg destul de sportiv, nu neaparat periculos, si nu vreau doamne fereste sa se intample vreo nenorocire;

- fumez in masina;

- ascult muzica aproape de maxim si nu e genul de muzica care sa placa la lume.

Deci in concluzie vreau sa ma simt bine cand conduc. Daca am pe cineva in masina bunul simt imi impune anumite reguli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu mai iau la ocazie, dar de obicei femei si in timpul zilei. noaptea mi se pare riscant sa ai pe cineva in masina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niciodata nu iau pe nimeni necunoscut in masina, indiferent de sex.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici n-ar trebui betty  ;D ;D ;D

Cred ca depinde unde stai. In bucuresti nu prea ai unde sa iei la ocazie. Insa cred ca daca esti din provincie acest obicei e destul de raspandit. Tin minte ca tatal meu lua destul de des cand mergeam la bunici, in special cand ploua sau cand era vreo femeie cu copil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Cel mai bine este sa eviti sa iei pe cineva la ocazie. Nu se stie niciodata mai ales in Romania. Eu nu fac sportul asta extrem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu iau niciodata, la fel exceptie fac amicii sau persoanele cunoscute

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu de luat mai iau ca de..am fost si eu asa.. :D dar cred ca oricum e destul de riscant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu obisnuiesc, sa iau de ocazie, pe cei care stau la ´´ia-ma nene´´! Consider, ca ma expun si reprezinta o responsabilitate in plus (nu stiu daca respectivul are cazier sau nu si in caz de accident, trebuie, sa mai raspund si de persoana luata la ocazie).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu persoane necunoscute, o singura data am avut mila de o femeie cu un copil in brate, pe o vreme mai urata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tin minte ca faceam cu mana la masini pe langa Brasov (Sercaia-Vad) dintr-un sat in altul si nu stateam 10 min. pana sa ma ia cineva. Culmea era ca (in Moldova nu se practica) nu imi luau nici bani. Un simplu "MULTUMESC" era suficient.

Respect!

Share this post


Link to post
Share on other sites

m__??? nu sunt adeptul doar in zone cunoscute si persoane alate cine stie cum aflate in situatii mai aiurea. apropo cand am venit cu masina din austria dupa ce am mers de m am plictisit si obosit nu mai tin minte sigur unde dar undeva intre deva si sibiu "o persoana roma""" aranjata bine l....costum etc dar tot tigan era! cu un mercedes intr-o curba facea semne disperate doar ,masinilor cu nr straine. de chestia asta mi a povestiti cineva in primavara caremerge mereu la deva iar in momentul ala mi sa aptins imediat beculetul cu omu care face cu mana dar nu sstiu cine a oprit sa il intrebe ce vrea!_ as fii curios !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

am oprit eu intr-o noapte in zona sibiului, la unul de asta, deh, spiritul civic..... si omu a vrut sa imi vanda in germana niste ghiului, ca nu mai are bani de motorina, l-am luat in germana, a spus ca e turk, l-am luat in turca , m-a luat la injuraturi si a plecat,

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca asta era scopul omului!!!! ai dreptate prin xona aia pe acolo mi sa intamplat chestia asta, deci asta era misterul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu iau la ocazie numai fete si sub 30 de ani  :D

din motive de siguranta binenteles.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai fete iei Irina? De ce numai pana-n 30... daca numai pentru siguranta?  ;) Scuza-ma... glumesc.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa este . ai dreptate Emil.

ar trebui sa iau si de la 75 in sus  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era o practica cu vechea masina sa iau persoane straine cand plecam din Iasi in Roman. Dar cu s60 niciodata, nu se merita  ;D Exceptie fac prietenii, rudele, bineinteles!

tchus !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luam inainte cand eram mai tanar si mai sarac. Cateodata eu eram si beneficiar... si ce ma bucuram... dar de cand "m-am imbogatit" parca nu mai imi vine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0