Guest Jhonny B.

Volvo C30 sau Volvo S40 ?

47 posts in this topic

eu unul nu ma pling de calitate si am luat-o noua in 2005,fa contul ca am si lucrat in interior si nu sa deteriorat nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea este din 2001, este un V40, are 147 000 km si nu cloncane nimic prin interior, fara zumzete si triluri de pasarele. Mai citeam undeva ca are stalpul de mijloc imbracat in plastic, mare branza, pe mine nu ma deranjeaza, atata timp cat nu face zgomot. Daca m-ar deranja, l-as da jos si l-as imbraca eu.

O fi ea Volvo masina asta, da asta nu inseamna ca este perfecta. Nu exista masina perfecta, cum nimic nu este perfect pe lumea asta. Oricum pe langa alte masini, au chiar destul de putin plastic pe ele. M-am urcat in Albea, durere mare are  cd-ul incorporat in plansa de bord, ceasurile zici ca sunt de jucarie, si nu mai zic si de altele.... Peugeot, Renault si mai ales Logan.

Sunt convins ca daca as fi putin mai carcotas, gasesc hibe la orice masina     

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da asa e este aveti dreptate. Toti se plang la fiecare marca, ca daca stau sa caut ,cred ca gasesc multi care au si bmw ,audi, etc orice marca si e imposibil sa nu fie vreunu multumit. Acum fie ca le place volvo fie ca nu le place , la mine chestia asta de a lua volvo , nu iau ca e volvo si daia, o iau ca imi place iubesc modelul asta si pe celelalte dar sunt prea scumpe sami permit sau iau , dar daca imi place de ce sa iau altceva poate care chiar ma dezgusta.

Fiecare cu gusturile lui.Mie unu imi place plansa de bord a volvo , este frumoasa mai ales aia imbraca in lemn din ala lucios ceva frumos.%7Boption%7D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci meriti sa ai un Volvo! Vezi daca am discutat acum stii la ce sa te astepti de la masina! Nu te-ai lasat induplecat sub nici o forma si cred ca importatorul ar trebui sa-ti faca o reducere de pret! Poate citeste chiar acum mesajele noastre cine mai stie? Mitsubishi nu cred ca este o varianta mai buna decat un Volvo.

@Jhonny B.: ai intrebat daca am aceeasi parere "proasta" despre modelele S80,XC60, XC70, V70? Raspunsul este urmatorul: chiar imi plac foarte mult. Interiorul lui S80 II este foarte ingrijit lucrat cu mare atentie la detalii iar aceeasi treaba si la restul.

Prin anul 2006 am avut posibilitatea sa ma urc intr-un S80 II de abia venise si era in tarc la EIT Auto si Horia Radu un super vanzator de Volvo a avut abilitatea sa-mi arate noul S80.

P.S. Daca este pe acest forum Horia Radu de la EIT il salut cu mult respect si sper ca toti cei care vand masini Volvo sa fie ca el de amabili. El este unul dintre putinele lucruri bune la EIT Auto.

Salutari Cristi din Calarasi.   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iau un Volvo eu vreau sal si tin , sal fac eu cum vreau eu, cu tuning , cu chestii, si intre timp , oricum ma astept ca no sa mai iau banii pe ea orice masina se depreciaza pe zi ce trece , asta e piata masinilor , intre timp poate trec la un model Volvo mai superior lui S40, un S80 . Asta cine stie cand va fi. Iau un S40 pentru ca imi place mie si numai mie ii place si prietenei mele , si daca apar probleme le remediez asta e. Oricum daca as schimba volvo , las schimba cu alt model , nu cred ca mas satura de volvo . Eu stiu pe cineva care este fan al marcii Opel. A avut Opel vechituri din alea batrane, cu probleme haleo, si acum isi lua Vectra nou. Deci acel om niciodata  decand il stiu nu aavut alta masina decat Opel. El are o parere buna , alti au o parere proasta despre Opel. eu sunt intre. Asa suntem si noi cu volvo , ne mai supara , mai intreb tovarasi nostri care stiu mai bine , de asta e forum aici. Orice masina te supara intrun mod anume. Ar fi misto sa citeasca cineva mesajele noastre si sa ne faca si reducere. Tin de Volvo, imi place cum suna, imi place cum se aude. E Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Daca vrei un Volvo sa-l iei nou bineinteles daca ai banii necesari. Daca iti place aceasta marca cum imi place si mie ca de aia am Volvo cel mai bine este sa-l cumperi de nou. Iti faci la timp reviziile si garantat iti spun ca cel putin in primii 150.000 km nu-ti pica nimic (motor sau altceva). Masina chiar e fenomenal de fiabila. Si spun asta chiar daca sunt extrem de dezamagit de interior. Vreau sa ma intelegi foarte bine: eu sunt foarte multumim de masina, merge perfect nu are probleme tehnice sau altele singurul lucru care ma sacaie este interiorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asculta-l pe moshu: eu am un V 40 din 2002...am facut cu el cam 50k in ultimii doi ani. Am schimbat suficiente masini in ultimii 20 ca sa-ti pot da un sfat: VOLVO for life!!! ;)  Este o masina IMPECABILA!!! (chiar si pentru RO.  :D :D :D )

BTW, saptamana asta  "parcul" familiei a mai "crescut" tot cu un...VOLVO (S60 /2002).

Decizia iti apartine!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da , multumesc, si treaba cu interioru asta este , te obisnuiesti pana la urma. Daca esti singur intr-o zona si nimeresti intre bma si audi vei avea imagine, pentru ca volvo oricum nu sunt atat de multe precum pare, dar conteaza ca este o masina totus de clasa, in ciuda faptului ca mai apare cate ceva asta este. Masina trebuie sati mai faca si neplaceri, si eu sa ma astept poate din partea lui la o neplacere ca e inposibil, dar oricum nu aduce atat de multe , cat aduce placerea de a conduce. Cand o sa iau Volvo vin cu poze , si sami spuneti parerea despre el.Trebuie sa vina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interiorul e doar o chestie de gust...mie imi place acum desi la inceput eram ca..wtf ??

Apropo, cati bani ai pt masina daca nu sunt indiscret ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

25.400, dar iau din Suedia am pe cineva care mia gasit si e masina buna , si prietenu meu tot de acolo a luato si nu are efectiv nici o problema cu ea,. Plec maine so vad, si daca imi place si pretu este accetabil o iau. Oricum nu cred ca o sa dau 25.000 pe ea pentru ca sunt si mai ieftine, depinde ce versiuni gasesc si din ce an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

25.400, dar iau din Suedia am pe cineva care mia gasit si e masina buna , si prietenu meu tot de acolo a luato si nu are efectiv nici o problema cu ea,. Plec maine so vad, si daca imi place si pretu este accetabil o iau. Oricum nu cred ca o sa dau 25.000 pe ea pentru ca sunt si mai ieftine, depinde ce versiuni gasesc si din ce an.

In banii astia iti gasesti un s60 d5 2007

take a look... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu diesel nu-mi iau , pentru ca nu*mi place , la viteze extrem de mari sunt zgomotoase si vibreaza, iar diesele nu se duc atat demult fata de benzina. Da au consumul mai mic , fata de benzina , dar uite ca toti au pe diesel si sa scumpit . Da poate gasesc si un S60 2.5T la aceeasi cai cu S40 sau T5 de 260 de cai. Ma rog sa ajung maine si sa caut niste masini cu prietenul ala al meu si vad ce o sami placa, intradevar S60 rupe in viteza si demaraj. e scula de masina. si la interior arata mai bine decat S40 , dar acum sa vad. S40 si S60 ce gasesc mai bun decat S40 , si la acelasi pret. Daca nu S40 si gata. O sa tin minte si sugestiile lui Cristi , ma refer la calitatea interioara. ca mai sunt si acolo daramate. toate cele bune peste cateva zile vb. pe joi pe vineri, bye .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu diesel nu-mi iau , pentru ca nu*mi place , la viteze extrem de mari sunt zgomotoase si vibreaza, iar diesele nu se duc atat demult fata de benzina. Da au consumul mai mic , fata de benzina , dar uite ca toti au pe diesel si sa scumpit . Da poate gasesc si un S60 2.5T la aceeasi cai cu S40 sau T5 de 260 de cai. Ma rog sa ajung maine si sa caut niste masini cu prietenul ala al meu si vad ce o sami placa, intradevar S60 rupe in viteza si demaraj. e scula de masina. si la interior arata mai bine decat S40 , dar acum sa vad. S40 si S60 ce gasesc mai bun decat S40 , si la acelasi pret. Daca nu S40 si gata. O sa tin minte si sugestiile lui Cristi , ma refer la calitatea interioara. ca mai sunt si acolo daramate. toate cele bune peste cateva zile vb. pe joi pe vineri, bye .

Sorry, dar nu am mai putut rezista. Ai niste posturi foarte greu de inteles ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry, dar nu am mai putut rezista. Ai niste posturi foarte greu de inteles ...

Pe langa asta... ai niste conceptii cam...freaky

Ok nu vrei sa-ti iei motorina asta e altceva, dar te mai uiti la consum la o masina de aproape 1 miliard?

daca da...i-ati un logan. no offense

eu nu mi-am luat motorina pentru ca papa putin si pentru ca are cuplu. prefer 150 motorina decat 170 cai benzina.

iar legat de zgomot...nu stiu care e mai zgomotoasa, motorina sau benzina la turatii mari? iar legat de vibratii...conteaza multe aspecte, asfaltul, conditiile de drum, cauciucurile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ma intereseaza S60 , un singur aspect ca nu-mi place, este prea simplist la desing, o fi ea masina de putere ,dar nu-mi place , daca tot detii fi mandru de ea. Eu imi iau S40 T5 si am terminat , iar la consum nici nu ma intereseaza cat ia, daca vrei sa stai de vb despre consum , toateeee consumaaa, sa sti, nu ai ce sa alegi, si asa ca te multumesti cum o fi, la volvo nu mi se pare un consum exagerat fata de alte marci. Iar masina de un miliard care o zici tu , un miliard e noua atunci cand o iei , dar care prost ar fi ala sa dea un miliard pe un S40 . Dau astia care vor masina noua, eu am gasit in Suedia mult mai ieftin decat aici . Fiecare isi lauda marfa.

S60 nu zic ca este masina rea , dar nu are aspect , poate numai daca ii pui tuning ceva sa arate mai bine, un S40 il iau gata , nui mai pun nimic ,aaa poate daca mai vreau eu sai pun ceva. La un S60 ca sa arate cat de cat marfa ii trebuie ceva serios. Decat sa dau pe un S60 o gramada de bani , cu banii aia pot sa iau S80 mult mai misto. Sa o pastrezi sanatos, si fara evenimente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ma intereseaza S60 , un singur aspect ca nu-mi place, este prea simplist la desing, o fi ea masina de putere ,dar nu-mi place , daca tot detii fi mandru de ea. Eu imi iau S40 T5 si am terminat , iar la consum nici nu ma intereseaza cat ia, daca vrei sa stai de vb despre consum , toateeee consumaaa, sa sti, nu ai ce sa alegi, si asa ca te multumesti cum o fi, la volvo nu mi se pare un consum exagerat fata de alte marci. Iar masina de un miliard care o zici tu , un miliard e noua atunci cand o iei , dar care prost ar fi ala sa dea un miliard pe un S40 . Dau astia care vor masina noua, eu am gasit in Suedia mult mai ieftin decat aici . Fiecare isi lauda marfa.

S60 nu zic ca este masina rea , dar nu are aspect , poate numai daca ii pui tuning ceva sa arate mai bine, un S40 il iau gata , nui mai pun nimic ,aaa poate daca mai vreau eu sai pun ceva. La un S60 ca sa arate cat de cat marfa ii trebuie ceva serios. Decat sa dau pe un S60 o gramada de bani , cu banii aia pot sa iau S80 mult mai misto. Sa o pastrezi sanatos, si fara evenimente.

Mda nu mai comentez nimic ca e dimineata...

S60 nu e urat deloc, e doar o chestie de gust

S40 T5 consuma 15 in oras

Nu e nimeni prost sa dea 1 miliard pe un s40, doar ca tu mai spuneai "25.400, dar iau din Suedia am pe cineva care mia gasit si e masina buna".... intelegi tu aluzia

Si S80 e  masina calumea...cam cea mai buna din clasa S as putea spune

Si nu am S60...bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca mi se invartesc ochii in cap ...  ::) ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am inteles nimic

ai luat sau nu?

ce ai luat?

sau numai ai vrea?

sau....... asa ca mine bagator de seama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si-a luat! e de al nostru de acuma! Si e si incantat de ea,dar il las pe el sa-si descrie bijuteria! noi putem doar sa-l felicitam pentru achizitie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ma intereseaza S60 , un singur aspect ca nu-mi place, este prea simplist la desing, o fi ea masina de putere ,dar nu-mi place , daca tot detii fi mandru de ea. Eu imi iau S40 T5 si am terminat , iar la consum nici nu ma intereseaza cat ia, daca vrei sa stai de vb despre consum , toateeee consumaaa, sa sti, nu ai ce sa alegi, si asa ca te multumesti cum o fi, la volvo nu mi se pare un consum exagerat fata de alte marci. Iar masina de un miliard care o zici tu , un miliard e noua atunci cand o iei , dar care prost ar fi ala sa dea un miliard pe un S40 . Dau astia care vor masina noua, eu am gasit in Suedia mult mai ieftin decat aici . Fiecare isi lauda marfa.

S60 nu zic ca este masina rea , dar nu are aspect , poate numai daca ii pui tuning ceva sa arate mai bine, un S40 il iau gata , nui mai pun nimic ,aaa poate daca mai vreau eu sai pun ceva. La un S60 ca sa arate cat de cat marfa ii trebuie ceva serios. Decat sa dau pe un S60 o gramada de bani , cu banii aia pot sa iau S80 mult mai misto. Sa o pastrezi sanatos, si fara evenimente.

Eu sunt prostul care a dat 1 miliard pe un C30.

Multumesc de apreciere.

(Start learning romanian, mate!!!!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now