danielrugina

Sistem electric 440 turbo

6 posts in this topic

Am patit rusinea de a mi se opri motorul si tot sistemul electric in timpul mersului...efectiv a murit tot...am ramas in intersectie si pe deasupra a inceput sa mai palpaie si alarma...

Am remediat temporar problema scotzand borna de la baterie si punand-o la loc...

Acum 2-3 zile am curatat cu smilghel bornele bateriei si mufele de contact pe acestea...oare de la astea sa fie?Daca dau cu vasilina pe borne se face contactul mai bun?

A mai patit cineva asa ceva?Sau sunt cel mai bun in materie de probleme absurde rusinoase si penibile? ??? ??? ???

:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am ramas odata fara curent dar la mine nu s-a oprit masina, ca e diesel.  :P

Am fost la un electrician care mi-a curatat bornele bine cu un smirghel si apoi a pus vaselina.

Asta a fost rezolvarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am patit si eu asta si iti zic ce am facut: am verificat cutia de sigurante- la mine cel putin intra niste mufe in ea, iar in bord se regasesc corespondentele lor. una singura nu era bine infipta, si de asta indicatorul de benzina arata cum vrea el, se oprea motorul, nu imi mergea nici un martor in bord.

incearca sa vezi cum este la tine, succes.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus vasilina pe borne si acum nu imi mai face asa...in legatura cu panoul de sigurante...eu am modelul vechi...nu am sigurantele inauntru in masina...le am sub capota,sub stergatoare...eu nu am mufe care sa intre si in el si in bord...cel putin nu se vad aici...

Am rezolvat-o asa si sper sa se opreasca problemele aici...macar pt un timp... ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am cutia de sigurante tot in compartimentul motor. In ea vin niste mufe, iar fix pe partea opusa ies altele care intra in masina. Mai verifica odata tot ce poti, nu de alta, dar cand pica ceva ori ploua, ori ninge, ori blochezi jumatate de strada.

Bafta.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daniel la noi la volvo sigurantele sunt la capota,da au si mufe chiar sub sigurante,poti ajunge la mufe doar pe sub bord daca desfaci acolo la pedale si te uiti pe sub cabluri o sa vezi mufele respective chiar ieri am dat de ele cand am cautat,releu de semnalizare pe masina mea aia care o dezmembrez si am vazut acolo mufele asa ca daca vrei sa ajungi la ele desfaci acolo,la pedale si cu mana ajunge la mufele respective.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now