Guest cristiadrian

Prima revizie

21 posts in this topic

Salutare.

Detin un Volvo S40, 1,6D, model 2008.

Am ajuns la 15.050 de Km, ma pregatesc sa merg prima revizie a masinii. Stiam ca in apropiere de 15.000Km trebuie sa intre in functie  avertizarea cum ca trebuie sa mergi la revizie. La mine nun s-a intamplat chestia asta. Am mai vb si cu alt posesori si au confirmat ca la 14.800 a aparut mesajul.... Ce sa inteleg ?

Va multumesc la toti.

PS: Aveti idee cam cat costa prima revizie ?    :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La reprezentantele volvo, primesti constant acelasi raspuns, cam pentru orice problema minora: 1000 ron, costa. :P

Poate gasesti si mai ieftin dar nu stiu cu cat si daca chiar se merita diferenta de pret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

Detin un Volvo S40, 1,6D, model 2008.

Am ajuns la 15.050 de Km, ma pregatesc sa merg prima revizie a masinii. Stiam ca in apropiere de 15.000Km trebuie sa intre in functie  avertizarea cum ca trebuie sa mergi la revizie. La mine nun s-a intamplat chestia asta. Am mai vb si cu alt posesori si au confirmat ca la 14.800 a aparut mesajul.... Ce sa inteleg ?

Va multumesc la toti.

PS: Aveti idee cam cat costa prima revizie ?    :D

Din cate stiu eu la 20 mii apare.

acu tu chiar vrei sa faci revizia la reprezentanta? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

phai nu trebuie sa ma duc la reprezentanta ?    ca atunci nu ma duc : D

da masina e inca in garantie, ca are doar 3 luni... ce sa zic...

A sunat nevasta-mea la service si a intrebat detalii si esimtitii aia de la Constanta au zis ca tre sa vina la 15k si costa cam 1500 lei ..  hmmm

Va multumesc mult npt mesaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum ai spus... nesimtiti.

Daca ai garantie te sfatuiesc sa alegi reprezentanta... care, vezi tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt tot in apropierea primei revizii. Prima data mi-a aparut mesajul "book time for service", cand aveam 18.700km.

Eu imbin utilul cu placutul si fac revizia la

Volvo Simscha GmbH

Ortliebgasse 27-29

A-1170 Wien

Tel.: 01-485 11 69

Homepage:www.simscha.com

The 20000km Service costs incl. tax and work € 320,- (change oil and filter, change the filter for aircondition, control of fluids). Eu am dat telefon, si in 2 (doua) ore, aveam confirmarea pe mail cu propunerile de zile de programare, iar dupa ce am ales data, in alte 2 (doua) ore am primit confirmarea.

Sa vad si io o reprezentanta din tarisoara asta care imi scrie asa:

Hallo,

thanks for mail, is the 20th Jan okay for you? If you bring the car in morning, you can get It in the afternoon on the same day!

Please be so kind and send me the complete car informations and yours!

With best regards

Tellmann Johann

Mama masii de civilizatie....

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu cind trebuie sa fac ceva la masina in reprezentanta,la ora10AM. dau telefon si ma programez,la ora 14.30(dupa ce termin lucru)sint cu masina pe "cric".2ore mai incolo sint pe drum spre casa; toate astea in ITALIA

Share this post


Link to post
Share on other sites

phai nu trebuie sa ma duc la reprezentanta ?    ca atunci nu ma duc : D

da masina e inca in garantie, ca are doar 3 luni... ce sa zic...

A sunat nevasta-mea la service si a intrebat detalii si esimtitii aia de la Constanta au zis ca tre sa vina la 15k si costa cam 1500 lei ..  hmmm

Va multumesc mult npt mesaje.

Pai n-ai precizat ca e in garantie masina...

Atunci da trebuie sa te duci la o reprezentanta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Primus Auto in Bucuresti revizia la S40ul tau este de 1000 RON (fara filtru de motorina) iar cu filtru inclus este 1200 RON. Ce chestie avem preturi de germania :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu leam schimbat la 150.000 toate filtrele shi ulei la un preten in atelier cu 600 lei totul. normal ca eu nu mai am garantzie.

oricum chestia de filtre shi ulei nu prea vad ce sa tzina de garantzie. dc pui uleiul care trebuie shi montezi filtrele corect nu prea vad care ar fi problema.

asha am facut shi eu cu prima mashina luata 9. pana la urma am vandut-o shi nu a prea contat ca aveam facute toate reviziile numai la reprezentamtza.

oricum succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Helpppppp!!!

Si eu trebuie sa fac revizia a doua. Masina este inca in garantie si, sfatuita de voi joia trecuta, am sunat la Brasov, la Iatsa. E ok acolo sau trebuie neaparat la Primus in Buc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi pt raspuns, dar eu intreb: daca merg la Iatsa, se mai pastreaza garantia la masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca e autorizat volvo si pune stampila in carte binenteles ca e valabila garanzia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi pt raspuns, dar eu intreb: daca merg la Iatsa, se mai pastreaza garantia la masina?

Sunt autorizati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspuns :)

Deci saptamana viitoare sunt la Brasov :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost ieri la revizie la Iatsa BV. Sa va spun impresiile: a fost foarte bine, chiar nu ma asteptam chiar asa. Mi-au spalat si masina ca era ingrozitoare cand am ajuns acolo....deh...un drum Buc-Bv pe ninsoarea aia...era neagra masina mea...Mi-au dat si un card pentru diferite promotii si reduceri la ei si reducere 20% la manopera. E o oferta pana la sfarsitul lui martie, parca. In schimb, a durat cam mult. Mi s-a spus ca e gata in 2:30-3 ore si a fost gata in 4. Asa ca, daca faceti revizia, duceti-va in Brasov!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@claudette  cam mult timp le-a trebuit,(am uitat in ro.se lucreaza cu tttiiiimmmmppppp)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Eu tocmai mi-am schimbat masina, am avut un Volvo v40 din 2003 si acuma mi-am luat un S40 din 2006 din belgia. Cand am cumparat maisn m-am oprit prin Germania la o firma mare de piese si consumabile si mi-am cumparat filtre si ulei... si vreau sa va spun ca au costat cam asa: filtru de ulei 8,42 eur; filtru de polen 14,70eur; filtru de are 8,35 eur si uleiul 43,83 euro. Nu mi se par deloc preturi mari si nu inteleg de ce costa asa de mult o revizie la reprezentanta daca sunt asa de ieftine piesele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost ieri la revizie la Iatsa BV. Sa va spun impresiile: a fost foarte bine, chiar nu ma asteptam chiar asa. Mi-au spalat si masina ca era ingrozitoare cand am ajuns acolo....deh...un drum Buc-Bv pe ninsoarea aia...era neagra masina mea...Mi-au dat si un card pentru diferite promotii si reduceri la ei si reducere 20% la manopera. E o oferta pana la sfarsitul lui martie, parca. In schimb, a durat cam mult. Mi s-a spus ca e gata in 2:30-3 ore si a fost gata in 4. Asa ca, daca faceti revizia, duceti-va in Brasov!  ;)

ne spui, te rog, cat te-a costat revizia? si ce operatii s-au facut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revizia m-a costat 975 RON. Am facut-o la 40.000km si dupa cum am spus am avut 3:55 de service, reducere 20% la manopera, toate filtrele schimbate in afara de cel de benzina(au zis ca nu e nevoie, dar nici nu il aveau in stoc), uleiul, au completat uleiul de servo si verificari la toate celelalte: antigel, lichid frana, placute. Si binenteles, au oprit alerta de pe bord cu revizia. Cam asta. Si 4 cafele la barul de la Kia :)

In orice caz, la Primus cand am sunat mi s-a spus ca ma va costa 1400-1500, deci...e ok la Iatsa. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now