Guest Jhonny B.

Eu si cu Volvo S40 , o masina care te cheama sa conduci.

28 posts in this topic

Salutare tuturor Volv-istilor, ma numesc Ionut, am 23 de ani , sunt din Rm Valcea , si am cumparat un Volvo S40 T5 AWD , asa dupa cum am spus acum o saptamana ca o sa-mi iau, si ce va pot spune ca sunt foarte mandru de ea . Este o masina cu vino-incoace, motorul da o senzatie de sport, este o masina deosebita. Am mai mers cu alte masini de ale prietenilor si nu am simtit cum simt in Volvo. Acum stiu ce inseamna cu adevarat Volvo. Ce sa va zic , nu am trecut de la o masina performanta la S40. Am avut o Dacia Solenza si o mai am,iar acum am facut un pas mare pentru mine am luat exact ce mi-am dorit  demult. Este o masina superba nu am cuvinte. 

  Masina are 76.000 la bord nu stiu daca sunt reali, este din 13.03.2006, dotari nu stiu eu ce mai are ca are multe. M-a costat masina 16.540 euro , si cu drumul ma dus la 18.000.ce mai conteaza din banii stransi care iam avut si cu ce  m-am mai imprumutat mi-au ramas destui. An cautat ceva dupa el , multe erau scumpe si nu aveau cine stie ce optiuni, iar prietenul meu mi-a zis sa am rabdare ca gasim variante mult mai bune si la un pret bun. Eu aveam in cap primul care il gasesc si imi place ala il iau. Dar am gasit o masina aleasa. De acum incolo va mai cer pareri daca mi se intampla ceva. Inca odata va multumesc ca mi-ati dat sugestii despre ce sa iau, si va urez sarbatori fericite si la multi ani . Sa ne vedem cu bine. VOLVO FOR LIFE.

post-0-1287785393119_thumb.jpg

post-0-1287785393419_thumb.jpg

post-0-12877853935297_thumb.jpg

post-0-12877853936384_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit in club.

S-o stapanesti sanatos, fara evenimente neplacute si la cat mai multi kilometri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoasa achizitie!! Si vad, ca are numere de Suedia, deci ai cumparat-o de la mama ei  ;)

Bine ai venit in Club! ...Volvo-Club!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit si sa te bucuri de ea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoasa jucaria...si e si full, mai putin trapa.

S-o stanesti sanatos...

O singura chestie nu-mi place la ea...ca nu e a mea :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D , da te inteleg perfect. Si inca un avantaj ca clientul acela din Suedia mi-a mai dat si un set de jenti de tabla, din alea mai nasparlii, bine le folosesc pentru iarna eventual. In rest imi place cum merge. silentioasa nu prea e daca o turez pe la 4000-5000 se aude , nici nu ma intereseaza asta imi place ca se aude , e un motor mai sportiv. Acum as vrea sa vad , cum sta treaba cu interioru, la subiectul acela "VOLVO C30 sau VOLVO S40" am intalnit o persoana nemultumita de S40-ul lui , ca i sa facut interioru naspa , scartaie geamurile si o are de un timp. Daca asta e din 2006 ma gandesc ca ar fi trebuit sa se intample acelasi lucru, dar nu da nici un semn, totul merge perfect. Care stiti cel mai bun ulei de motor si cutie pentru VOLVO , ca as vrea sa cumpar si as vrea sa stiu care este bun pentru aceasta masina , nu vreau sai stric motoru sau altceva. Benzina bag numai de la OMV de calitate. va multumesc si ma bucur ca m-am alaturat langa voi pe acest forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit.

Si eu sunt tot din Valcea, dar stau in Bucuresti.

Dupa ce trece iarna, poate facem o mica 'intrecere' sa vad cum sta T4 meu (modelul anterior de S40) vs T5-ul tau :).

Cu privire la ulei, depinde foarte mult de stilul de condus. Daca ai un stil de condus sportiv, si urci mult in ture (ceea ce e de asteptat, la un asemenea motor) iti recomand fie Castrol Edge Sport 10w-60 fie Mobil 1 SuperSyn Rally 5W-50.

Daca nu, un Castrol/Mobil1 5w-40 e ok.

Cu privire la uleiu din cutie, lasa-l asa cum a venit de la mama ei. Nu trebuie schimbat (cel putin la T4 nu, si nu cred ca se recomanda nici la T5).

Bafta,

vlad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc , si merge super T4 sa sti , sar putea sa mergi in aceeasi linie cu mine , nu stiu e o masina am vazut se duce cat vrei tu. Este usoara , fata de S40 II , si cred ca are aceesi plecare cu S40 T5 AWD , si T4 nu are  AWD si cai 200 parca . E de ajuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jhonny nu te lasa pacalit de Vlad ca el nu mai are calutii stock :D

CU adevarat ai o masina care este pe gustul meu, de motor vorbeam evident :D

Sa o stapanesti sanatos si iti urez asfalt cat mai uscat desi la tine nu prea conteaza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roskat:: Jantele de sunt in poza alea sunt de 16 , celelalte de tabla sunt exact ca toate jentile de la orice masina , sunt clasice dar numai ca au 5 prezoane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da cred si eu nu stiu acum ce sa zic daca ii are pe stock sau nu, iar pe vremea asta nu am la ce sai dau talpa ca e si aglomeratie , drumurile sunt proaste la valcea , nu are rost. Deocamdata S40 nu e Solenza sa merg sa dau cu ea peste tot. Tin la el si merg acolo unde drumurile sunt mai bunicele. Dacia Solenza ce sa zic am forjato de nici numai stiu daca e masina totus s-a tinut. La aia chiar nu a contat cum este asfaltu. La volvo va conta pentru ca nu vreau sal prapadesc. Si il folosesc cand plec la o plimbare sau cu prietenii. pentru tarsogeala merge Solenza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:),e adevarat nu am calutii stock, si pana trece iarna ca sa putem face ceva o sa am si mai multi ;). Pregatesc niste mici surprize :). Dar am de combatut tractiunea integrala care e bomba la plecare ... asa ca va fi f. interesant.

Oricum, drumuri bune gasim si prin vl ... nu tre sa mergem pe centru care e praf :).

Bafta si sa auzim de bine ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

BINE AI VENIT IN CLUB!  ;)

Drumuri bune si sa o stapanesti sanatos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine Vlad , chestia e ca , ma cam sperie cati caluti o sa mai pui , si de dat mia venit mie ideea avem pe unde la Raureni e destul plecam de la semafor troianu , si la combinat ne oprim ;D:D,,, foarte interesanta chestia asta . Normal ca prin centru nu apuc sa merg nici cu 80 la ora da poi cu 100 si ceva. Ala e un traseu super parerea mea. Daca ai tu altu , nui nici o problema. Oi avea eu plecare buna poate de pe loc , dar sar putea sa ma faci in viteza si tot interesant e. :D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Inserează citat

Bine Vlad , chestia e ca , ma cam sperie cati caluti o sa mai pui , si de dat mia venit mie ideea avem pe unde la Raureni e destul plecam de la semafor troianu , si la combinat ne oprim  ,,, foarte interesanta chestia asta . Normal ca prin centru nu apuc sa merg nici cu 80 la ora da poi cu 100 si ceva. Ala e un traseu super parerea mea. Daca ai tu altu , nui nici o problema. Oi avea eu plecare buna poate de pe loc , dar sar putea sa ma faci in viteza si tot interesant e.

Sau pe portiunea noua dintre Ostroveni si Strand  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine Vlad , chestia e ca , ma cam sperie cati caluti o sa mai pui , si de dat mia venit mie ideea avem pe unde la Raureni e destul plecam de la semafor troianu , si la combinat ne oprim ;D:D,,, foarte interesanta chestia asta . Normal ca prin centru nu apuc sa merg nici cu 80 la ora da poi cu 100 si ceva. Ala e un traseu super parerea mea. Daca ai tu altu , nui nici o problema. Oi avea eu plecare buna poate de pe loc , dar sar putea sa ma faci in viteza si tot interesant e. :D;D

Poate spioneza cineva forumul si conversatiile si va "asteapta" acolo sa va ia cu radaru' hahahhahhahaha  ;D ;D ;D

Felicitari pt masina !!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine Vlad , chestia e ca , ma cam sperie cati caluti o sa mai pui , si de dat mia venit mie ideea avem pe unde la Raureni e destul plecam de la semafor troianu , si la combinat ne oprim ;D:D,,, foarte interesanta chestia asta . Normal ca prin centru nu apuc sa merg nici cu 80 la ora da poi cu 100 si ceva. Ala e un traseu super parerea mea. Daca ai tu altu , nui nici o problema. Oi avea eu plecare buna poate de pe loc , dar sar putea sa ma faci in viteza si tot interesant e. :D;D

Bun venit!

Eu zic ca pe 400 de metrii te ia @BiriV  ;D , ii stiu masina si are mai multi cai decat vrea sa recunoasca... pe traseu mai lung si cu ceva curbe nu stiu cum va fi situatia... dar sunt curios. :P

Multa bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu si eu , oricum seria aia S40 2000 , are mai multi cai putere , merg mult mai bine decat T5 , asta e cam mare si cam greu , si cred ca ma dezavantajeaza in viteza , eu am vazut un S40 din 2000 T4 , avea 250 CP si a luat cat are in bord lejer nu fortzat. Pe cand asta nu prea se duce peste 240 si daca se duce se duce fortzat , Nu iam dat sa vad cat se duce initial , dar am mers cu 220 lejer. Asa ca contez pe spusele voastre . Si am auzit ca ii mai baga niste cai , pe langa aia de ii are si cred ca ma face. ;D:D, Eu nu am luato de curse , am luato ca imi place , intradevar pentru cei care sub caii mei , ma pot da la ei , dar masini de genu lui Vlad care au peste nu prea ma bag pentru ca se duc tare. Eu in S40 T4 nu cred ca are caii aia din fabrica , are mai multi pentru ca lea bagat posesorii , si asta ii avantajeaza . Nu stiu daca la mine ar merge sa fac acelasi lucru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu si eu , oricum seria aia S40 2000 , are mai multi cai putere , merg mult mai bine decat T5 , asta e cam mare si cam greu , si cred ca ma dezavantajeaza in viteza , eu am vazut un S40 din 2000 T4 , avea 250 CP si a luat cat are in bord lejer nu fortzat. Pe cand asta nu prea se duce peste 240 si daca se duce se duce fortzat , Nu iam dat sa vad cat se duce initial , dar am mers cu 220 lejer. Asa ca contez pe spusele voastre . Si am auzit ca ii mai baga niste cai , pe langa aia de ii are si cred ca ma face. ;D:D, Eu nu am luato de curse , am luato ca imi place , intradevar pentru cei care sub caii mei , ma pot da la ei , dar masini de genu lui Vlad care au peste nu prea ma bag pentru ca se duc tare. Eu in S40 T4 nu cred ca are caii aia din fabrica , are mai multi pentru ca lea bagat posesorii , si asta ii avantajeaza . Nu stiu daca la mine ar merge sa fac acelasi lucru.

De ce sa nu mearga?

Avand in vedere ca e benzina ii poti face muuuulte modificari sa mai aduci vreo 50 cai

Numai un cip + toba iti aduce 30 cai cel putin

dar sunt multe altele...bani si pasiune sa fie ca se poate face

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-l stapanesti sanatos! Acum sunt curios sa vad daca te va deranja si pe tine toate acele lucruri de care am discutat inainte sa ti-o cumperi. Chiar as vrea sa punctezi aspectele negative in mod obiectiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Masina pe care am cumparato este un Volvo S40 T5 AWD , pachetul Momentum , are 220 CP , capacitatea cilindrica este de 2500 cmc , dotarile sunt la fel ca la orice masina , de la geamuri electrice , aer conditionat , are sistem de navigatie , telefon , etc. Este un pic zgomotoasa la viteza mare ,motorul T5 se aude ca un motor sport , bine ca e acelasi dupa Ford Focus ST. Se comporta bine la drum nu am probleme , inca instrumentele de bord nu dau nici un semn de deteriorare si nici usile de scataieli. Sunt multumit la ora actuala de ea , nu am nici o nemultumire , deocamdata ca inca nu o cunosc bine. Trebuia sa schimb placutele de frana pentru ca erau duse , alea nu mai erau frane de aveam eu pe ea, mi-a spuso mai multi , si am simtit si eu franarea era mai lunga si cu tot ABS-u lui si nu ma tinea bine. Am cumparat placute noi si sa schimbat situatia. Sistemul audio este destul de performant parerea mea , se aude bine . Modificari la ea nu stiu daca o sa aduc , ma refer la exterior , pentru ca vreau sa o tin asa cum e mai originala. Nu am luato sa ma intrec cu astia pe strada sau sai dau forje ca vezi doamne are 220 de cai si e Volvo. Am luato ca imi place , sa ma folosesc de ea , si sa ma plimb , prin tara asta ca sunt multe de vazut. Am zis sa am o masina de drum lung si buna sa numai am trreaba . Cu dacia , aia te lasa cam pe unde vrei tu cand tie lumea mai draga , bine ca cu solenza nu am avut probleme niciodata . Dar mi-am schimbat si eu imaginea , ca toti prietenii mei radeau de mine ca aveam dacie,, Iar acum am Volvo si numai zic nimic pentru ca numai au ce. Sincer sa va spun nu conta ce motorizare era bineinteles benzina ca era de 2.0 , 2.4i , luam orice , dar cand am vazut acolo ca unele de 2.4i de 170 cp , nu prea aveau ce are asta si costau 20.000-23.000 era si din 2006 , multe si din 2005 , eu ma gandeam asta iau ca altceva nu am erau si mai ieftine si pe la 11.000 gasisem. Dar prietenul meu a zis sa mai astept sa mai cautam ca , gasim si variante mai puternice si cu dotari mai multe si la un pret avantajos. AM gasit la 16.540 de mii si cu adusu in tara am ajuns pe la 18.000. Inca nu am inscriso , inca mai pot sa merg cu numere suedeze 7 luni de zile. Bineinteles ca nu ma culc pe pe astia cu taxa lor ca o da jos , si nici nu ma face taxa , dau si banii si aia chestia este ca la revanzare risc sa numai iau banii aia. Dar asta zic ca daca as vindeo , dar nu cred ca am so dau . Are vreo 76.000 nu stiu daca e mult sau putin , sau cei reali , dar numai conteaza , totus e rulata . Pentru drumurile noastre din Romania are o garda buna , nu e joasa sa tar toate bordurile sau sami pierd esapamentele pe strada :D. La categoria spatiu ii dau nota 10 , la spatiu nu am treaba , in portbagaj pot sa bag  destul . Singuru lucru care nu imi place in interior este acel tunel care se prelungeste pana in spate de tot , asta am remarcato la mai multe masini , ca cel din spate cand prinde sa stea la mijloc trebuie sa stea cu picioarele pe langa el sau calare pe el.

Puteau sal faca mai mic , dar acum mai sta si cum o fi, e si constructia ca pe acolo vine si ala de leaga tractiunea integrala , cardanul. In rest ce sa va zic este o masina super pentru drum lung nu te oboseste , chiar ai o tinuta buna de drum , in curbe se inscrie foarte bine, stabilitate are , consumul urban a urcat la si la 18,5 la suta deci nu 15 cum am aproximat la un postul c30 sau s40. cutia de viteze este in 6 trepte , desi nu am dat treapta a 6 decat pe autostrada , cand am ajuns in Romania nu am mai dat deloc .

Inca o nemultumire care ma enervat la culme , si nu am aduso bine si deja am gasito sifonata , este proasta conducere din Romania , o gramada de prosti au luat permisu si sau facut soferi , merge din oglinzi de parca ar fi profesionist si cand da cu spatele uita sa mai vireze de volanul ala si miau zgariat masina pe partea dreapta spate, este o dara de vopsea cu alb care mia luat din negrul meu. Iar acum o parchez , sa fie singura , sa numai fie masini langa ea , dreapta si stanga liber. Asa sa evit sa nu o mai zgarie pucarii ca nu stiu sa iasa dintro parcare sau sa faca o parcare laterala sau cu spatele , au facut scoala degeaba sau nici nu au trecut. In rest masina ca performante si alte chesti este super , desi ca sa ma bag la linii cu ea cu altii , e bunicica , dar e grea si pierd mult in viteza dupaia , pleaca fulgerator de pe loc , dar pierde intre timp , ca ala daca are cai mai multi si cuplu ma face . Vitezometru urca greoi pentru o masina de 220 cp , pana la 140 urca frumos , dar dupaia se mai ingruneaza , si nu sa dus decat 235 km/h la blana .

Sunt multumit de ea , deocamdata nu mia adus nici o amgire o sa vad in timp . Dar o scot decat sambata si duminica la plimbare , petru serviciu folosesc solenza , de tarsogeala.

    Cam asta este tot despre Volvo meu , si despre ce am facut . Ii multumesc lui Cristi ca m-a ajutat sa gasesc o masina buna si la un pret bun . Daca eram singur nu stiu ce gaseam.

  Va multumesc si voua pentru parerile si sugestiile pe care mi lea-ti dat si va urez Sarbatori fericite si La multi ani !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now