Sign in to follow this  
Followers 0
acidutul

Unde sunt zapezile de altadata...

9 posts in this topic

... continuand as adauga "Nimic nu mai e ca altadata ", poate pe la altii da, dar in zona noastra nu. Unde este spiritul de altadata al Craciunului ? Sau prin ochii de copil de acum cativa zeci de ani vedeam lumea altfel. Ce inseamna in ziua de azi Craciunul? vedem la televizor cozi si imbulzeli infernale la supermarchet, colindatori si colinde incepute fara rost acum o luna de zile, tineri si nu numai, care dupa cateva luni sau ani de munca in strainatate vin acasa si din masinile lor rasuna zgomotos manele si alte cantece de calitate indoielnica, care mai de care sa arate ca este mai tare(!!!), unde sunt colindatorii de altadata in sanii trase de cai sau boi, caci cei de azi te bruscheaza pe strada sa te colinde si mai ales ca sa le dai bani. Oare spre ce ne indreptam? Oare sunt doar melancolic ?

CRACIUN FERICIT TUTUROR !     

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nimic nu mai este ca alta data, societatea s-a schimbat, incotro se indreapta nimeni nu stie sau mai bine zis nu vrea sa stie.

Totusi aceste lucruri se intampla numai la noi, in alte tari este mare sarbatoare, exista colindatori si mai ales exista spiritul Craciunului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, te contrazic un pic, Craciunul nu mai este ce a fost pe nicaieri...

Inclusiv la cei care aveau cea mai puternica si pregnanta "constientizare" a sarbatorilor de iarna, si anume americanii... si ei sunt in impas. Macar la ei se stie insa, intr-un fel, cauza: Idiotenia aia cu inlocuirea lui "Marry Christmas!" cu "Happy Holidays!". A avut cineva ideea cretina ca nu este corect fata de cei cu alte convingeri religioase, si uite asa a murit un pic spiritul Craciunului. Astfel dintr-o sarbatoare plina de magie a nasterii Domnului, a devenit o simpla vacanta de 1 saptamana pe o vreme nu tocmai prielnica calatoriilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eram copil si imi amintesc ca in perioada asta dadeam la greu la zapada.... si acum ma uit la ploaie  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib  nu este adevarat, chiar si la americani este mare sarbatoare acum, am multi prieteni acolo si este super sarbatoare in perioada Craciunului, chiar daca este criza tot este plin de luminite si spectacole in marile orase americane.

Eu insa ma refeream la tarile nordice, mai bine spus la Norvegia, acolo oamenii desii sunt mai reci in aceasta perioada chiar sarbatoresc Craciunul. Toti sunt la casele de vara (desi e iarna) si beau de dimineata pana seara, asta e mare sarbatoare la ei :D

La noi nici nu ai timp sa bei si mai ales cu cine :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Eu chiar m-am pus in "pielea"  baietelului meu de 4 anisori jumate: nu a venit la usa NICI UN COLINDATOR, nici macar tigan...Am cumparat impreuna covrigei, biscuiti, portocale, etc. spunindu-i ca sint pentru cei care ne vor cinta la usa de Craciun si...tzeapa. La anu` nu o sa mai creada... A trebuit sa iau chitara din cui, sa-l asez linga mine cu o cana de ceai si sa-i cint eu.

Apoi, nici pic de zapada de Craciun, abia acum avem o amagire de citiva fulgi, pentru mine Craciunul fara zapada e foarte trist, asa sint eu...mai nostalgic, un fel de ultim dinozaur-cum ma mai alinta consoarta...

Ca tabloul sa fie intreg, nu am putut pleca nicaieri - spre munte, sa se bucure si el un pic - pentru ca a facut pojar...O sa treaca, toate trec.

Au inteles oare ochii lui mici ce-i aceasta "iluzie" de Craciun ? Doar noi, oamenii mari, o mai intretinem cum putem, cu povesti de demult, spuse inainte de culcare...Si asa adoarme, visand la sanii trase de cai, la paduri pline de zapada necalcata in picioare de nimeni inaintea lui...si se face dimineata si vede iar un oras cenusiu, fara culoare, plin de oameni ce au uitat sa zimbeasca - insa nu uita sa-si plateasca taxele...

Pentru cei care aveti copii (sau veti dori sa aveti) este foarte frustrant ca una sa povestesti...si alta sa fie realitatea...Mai ales cind te intreaba dupa toate: tati, ce-i ala Craciun ?!...

Va sarut pe toti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai omule, m-ai deprimat rau...  :-[

Baga pustiul in masina si da repede o fuga la munte, ca nu se mai poate.

Dar stai, ca faci 2 zile pana la Sinaia... Mama lor de cocalari...   >:( Abia acum se pare ca inteleg faptul ca degeaba faci autostrada cu 15 mii de benzi  ana la munte, daca nu gasesti acolo o solutie nu ai facut nimic. Ba chiar faci mai mult rau, ca, cu cat ajung mai multi in acelasi timp la Comarnic, cu atat e mai mare blocajul pe Valea Prahovei...

La faza cu Craciunul eu am fost mai baftos; se gaseste si zapada, mai vin si colindatori, spectacol la gradi, indoctrinarea merge ca pe roate, astia de la primarie sau depasit pe ei insisi si, de la luminite in tot orasul pana la Mosi cu norma intreaga, spiridusi, reni, etc. care bat orasul in lung si in lat nonstop. Faci si poze la copil cu ei (7 lei poza, pe loc :P )

Mai e si patinoar, si parc de distractii... Pricy, dar merita sa o vezi cum face ca titirezul de bucurie cand iesim pe afara.

Iar ca highlight am urcat-o pe fiemea pana la 2000 cu telescaunul... (cu Volvo pana la 1400, ca e capabil, are si caucioace bune ;) , am umilit o gramada )

Bai nene, frigul de pe lume, -27oC, dar soare si o priveliste de ziceai ca esti in Antartica. Si lumeeee.... I-a placut la nebunie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ieri m-am intors din vacanta de Craciun de la tara, de la Mures si pot spune ca am simtit spiritul craciunului, desi nu mai speram.

Au venit si colindatori, nu atat de multi ca altadata dar au venit. Poate veneau mai multi dar am plecat eu insumi cu colindul, impreuna cu vreo 25-30 de rude  :P. Am fost cu ei la colindat in vreo 5 locuri, pe o raza de 50km... in 3 masini (dintre care una, duba). F frumoasa experienta, au ramas masca gazdele cand au vazut atata puhoi de lume, plecata la colindat.

Sper sa repet experienta si anul viitor; nu se compara cu nimic altceva.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, muadDib-ule, asta e...As veni pina la munte daca nu as face 3 zile pina acolo - iar cu trenul nu-mi place, asa e cind ai Volvo  ;) Sper sa ajung dupa revelion pina in Sinaia, sa-ti facem o vizita  :-*

Adi, super faza cu colindul, acum citiva ani faceam si eu asta si stiu feeling-ul  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0