Sign in to follow this  
Followers 0
JameL

Volvo S40 2.4i 140cp Revizii

3 posts in this topic

Salut. Sunt un proaspat posesor de Volvo. Am un S40 2.4 140cp din 2005. Am cumparat masina la 135000Km din Suedia. Acum am 140000. Stie cineva un plan de service la modelul asta? La cati Km trebuie schimbata distributia? Am fost la Volvo in Timisoara si mi-au zis ca la 140000Km trebuie schimbat doar uleiul si filtrele si ar cam costa 1600 RON, iar reviziile se fac din 10000 in 10000 de Km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1600 doar filtrele si uleiul >> Dumnezeule !!! Mai ai garantie ? Daca nu ce cauti la reprezentanta ? Ai prea multi bani ?  ???

Eu stiu ca revizia normala e din 20.000 in 20.000 cel putin asa e la mine, vorbeste cu Midnight Caller pt un pret pe filtre si ulei si le poti schimba la orice service care face munca de calitate si tot nu ajungi la 16 milioane, sau daca esti din Timisoara dute in Szeged, eu acolo ma duc, sunt din Arad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo spune ca distributia sa fie schimbata la 180000 km sau 10 ani iar intervalul de revizie este de 20000 km. Pentru Romania insa reprezentanta recomanda la 10000 km (praf mult,aglomeratie, drumuri proaste etc.). Daca spui ca ai 140000 km eu ti-as recomanda sa o schimbi am vazut pe un forum din state niste poze cu o curea de distributie la 130000 km si parea destul de uzata (chiar si cei de pe forum recomandau asta avand in vedere riscurile).

Pentru schimbat filtre+ulei nu are cum sa te duca mai mult de 6-7 milioane.Ce alte chestii ar mai fi bujiile la 60000 km, lichidul de frana se schimba la 2 ani si in rest verificari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0