kalyyyyyy

Proaspat proprietar de 360 , caut sfaturi

8 posts in this topic

Dupa cum scrie titlul , de curind am devenit mandrul proprietar al uni volvo 360 gl din '87 .Am dorit sa iau o masina mai veche , cat de cat fiabila si la care sa pot mesterii din cand in cand cate ceva . Pana acum am reparat cateva probleme electrice pe care le avea masina si dupa perfectarea actelor cu fostul proprietar o sa schimb distributia , lichidele si un rulment de face probleme.De asemenea trebuiesc schimbate si bieletele de directie . Aici urmeaza sfatul vostru :care este cel mai bun magazin de piese volvo , care sunt marcile(aftermarket , banuiesc ca piese originale nu se mai gasesc ) cele mai bune . Din cate am citi pe forum la reprezentanta sunt umflate destul de mult preturile , intrebarea este , claitatea e aceeasi ca la magazinul X sau e mai buna? Si nu in ultimul rand  ce service imi recomandati ? Am citi ceva pe forum de serviceul Dan-Don , care este intmamplator si aproape de mine , este laudat si pe alte siteuri ...Multumesc de rabdare si o zi buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai cat de cat cunostinte..nu te lasa pe mana nimanui.Modelele astea mai vechi au avantajul ca se repara f usor. Cat despre preturi,banuiesc ca  trebuie sa verifici un pic pe la magazine.O sa ramai surprins sa afli ca majoritatea pieselor sunt turcesti...sau ma rog..made in ue....oare pe unde ?... 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cunostiinte , dar pe frigul asta si in lipsa de garaj prefer sa merg la un service pentru distributie , rulment si directie . Intrebarile raman valabile .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt diferente mari la calitatea diferitilor producatori de piese aftermarket. Producatorul oficial (sau unul dintre ei) de piese aftermarket pentru Volvo, este Scantech. Din pacate acest prolducator, nu are dealeri in Romania, poti gasi piese de la ei, numai pe siturile din afara.

Poti incerca sa apelezi la @MC, magazinul www.piese-volvo.ro , este al lui. Poti primi diverse sfaturi de la el.

In rest, ce a spus colegul mai inainte. Fereste-te de piese made in Turkey si in general de cele ambalate dubios.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

:kiss2: in sfarsit nu mai sunt singur! pentru distributie poti lua legatura cu Alex, are oferta completa. repere gasesti , doar ca iti trebuie rabdare multa. am luat piese de la UNIX- furtune frana, kit de garnituri pompa de frana, etrieri fata si cilindri spate, ELIT- cablu de kilomatraj si inca unii de pe Lizeanu-filtru ulei si alte maruntisuri. un mecanic foarte bun iti pot recomanda dar dupa anul nou (sta in Pantelimon).

uite niste preturi:

-filtru de aer MANN C 2596 aprox 150 lei (gasesti si la alti producatori)

- bujii aprox 45 lei set

-filtru ulei aprox 45 lei

in continuare dau copy /paste la o oferta din septembrie de la Alex- sper sa nu se supere

-cilindru de frana-momentan pe masina este montat sistemul din fabrica BOSCH, - Exista kit reparatie cod VOLVO 3342002 - 570RON

-repartitor frana - VOLVO 3298352 - 1200RON

-curea ContiTech CT643 - 57RON

-rola intinzator IPD HK 14-0600 - 185RON

-roata dintata - VOLVO 1219322 - 167RON - sper sa fie livrabila

-garnitura de sub capacul chiulasei(nu garnitura de chiulasa), - Garnitura capac culbutori GLASER GL 53194 - 40RON

-garnitura de la corpul clapetei de aer - VOLVO 1271488 - 12RON

-set de 0-ringuri pentru injectoare. - VOLVO 1346393 - 30RON/injector

Bafta si trebuie neaparat sa ne intalnim la anul.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:) multumesc de raspunsuri . Intre timp am apucat si eu sa merg la niste magazine.Ceea ce m-a uimit este diferenta uneori uimitoare de preturi intre componente , uneori aceeasi marca . Preturile sunt (daca administratorii sunt deranjati de aceasta informatie ii rog sa stearga postul ) :filtru aer Mann:65 / 152 , filtru ulei 85 Mann si 32 Nekt , Rola intinzatoare distributie 225 / 185 , bielete de directie 85/136 , ulei Castrol 10w/60 245/185 - bidon de 4 litri . Preturile sunt de la magazinele(banuiesc destul de scumpe dar par de incredere ) de pe Lizeanu . Comanda este onorata , cica , intr-o ora .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu placere. Nu te arunca sa cumperi din prima, fa mai intai un sondaj. De pe Lizeanu am luat filtru de ulei de care ziceam mai sus si este marca Mahle, in rest toti au aceeasi marfa la o adica (turcisme, europenisme & stuff). Filtrul Mann- varianta ieftina mai mult ca sigur ca este pentru motorul pe carburatie 1.4 sau 1.7. Vezi ca am un topic unde o sa gasesti 3 PDF-uri cu niste date tehnice de la seria 300, si mai poti sa afli multe chestii interesante de pe www.volvo300mania.com.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci de sfat , asa am sa fac , am trecut deja pe la cateva alte magazine si deja imi formez o parere .Sarbatori fericite!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now