Roberto

Stiati de "accesoriul" acesta ??

28 posts in this topic

Cautand niste traduceri pt meniul masinii pt Roskat am dat de asta :

Citat din manualul S40 2005

The car is equipped with a florescent handle on the inside of the trunk lid, which can be used in an emergency situation to open the trunk from the inside.

Pull the handle down to release the trunk lid. After use, the handle must be pushed back into its original position before the trunk can be closed.

Acuma spuneti-mi si mie la ce s-au gandit cei de la Volvo cand au creat accesriul asta ?  ;D ;D ;D ;D ? Ah, am uitat sa precizez ca scria US Models Only.

Deci daca doriti sa rapiti sau spargeti o banca fugind cu un Volvo >>> Ganditiva de 2 ori ca nu se stie ce se poate intampla !!!

Sa nu imi spuneti ca e pentru iesit prin portbagaj in caz ca s-a intamplat ceva cu usile, ca e cam sec, adica pt asta se putea implementa ceva mult mai simplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand vine vorba de piata americana totul e posibil. Absolut totul :) Sa urca copilul americanului in portbagaj si tranteste haionul. P-orma da tac'su producatorul in judecata, pentru c-a pus in pericol viata copilului. Si castiga procesul. Si plateste producatorul cat sa nu mai munceasca nici un membru al familiei amercanului vreo 3 generatii. Stiu ca pare absurd, dar asta e.

PS. Dar de ce traduceti voi manuale si numi cereti mie unul in romana?

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare faza, am vrut sa traduc meniul meu din germana in engleza, asa ca am copiat azi pe o foaie tot meniul si cautam prin manuale in eng aceleasi setari ca sa vad ce inseamna dar nu am gasit decat pt meniul auto ! Atasez mai jos exemplul

Ne poti ajuta cu ceva similar ca fisierul de mai jos sa inteleg si eu ce setari stie masina mea ? hahah

Audio Menu.doc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Traducand azi am mai descoperit ceva, cica sistemul audio are Speed Compesating Volume, adica volumul creste in functie de viteza\zgomot, mi s-a parut mie ca la viteze mari se aude mai tare parca muzica dar am zis ( ma mai da-l, asa smecher e ! ) si asa a fost.

Masina asta ma surprinde pe zi ce trece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot ai deschis topicul Robert, hai sa-mi spun oful.

Am meniul in germana si m-am jucat eu prin setari si nu se mai blocheaza masina automat, daca omit lucrul asta.

Imi spune cineva ce pasi trebuie facuti? :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot ai deschis topicul Robert, hai sa-mi spun oful.

Am meniul in germana si m-am jucat eu prin setari si nu se mai blocheaza masina automat, daca omit lucrul asta.

Imi spune cineva ce pasi trebuie facuti? :-*

Fiind in germana vei merge pe bajbaite, dar...in engleza pasii ar fi urmatorii:

Apesi "menu"...ai un submeniu care se numeste "car settings", din car settings intri in "lock settings", iar in lock settings bifezi " autolock doors"

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare faza, am vrut sa traduc meniul meu din germana in engleza, asa ca am copiat azi pe o foaie tot meniul si cautam prin manuale in eng aceleasi setari ca sa vad ce inseamna dar nu am gasit decat pt meniul auto ! Atasez mai jos exemplul

Ne poti ajuta cu ceva similar ca fisierul de mai jos sa inteleg si eu ce setari stie masina mea ? hahah

@Roberto reia ideea. Nu inteleg ce vrei de fapt :)

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roberto reia ideea. Nu inteleg ce vrei de fapt :)

Best,

H

imi trebuie o traducere ca si in fisierul ce l-am atasat cu numerele alea in fata, 1, 2.1, acelea sunt din meniu, astfel imi pot da seama ce inseamna optiunile scrise in germana uitandu-ma la echivalentul lor pe hartie.

De ex daca la masina in meniul 1.2 e Dauer Sbielnush cum, ma uit pe foaie si vad ca la 1.2 e Search PTY  ( am dat un exemplu nu e chiar asa meniul ) intelegi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roberto incepand cu 5 ian sunt la birou. Treci pe la mine sa-ti dau un manual in lb romana. Si daca decizi sa ma vizitezi te costa vreo 200 RON sa-ti schimbi meniul la masina in lb engleza. Manualul nu te va costa nimic.

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roberto incepand cu 5 ian sunt la birou. Treci pe la mine sa-ti dau un manual in lb romana. Si daca decizi sa ma vizitezi te costa vreo 200 RON sa-ti schimbi meniul la masina in lb engleza. Manualul nu te va costa nimic.

Best,

H

Pai in engleza e usor, dar in germana e belea.

Daca dupa dupa traducerea in engleza setarile isi pastreaza locul ai putea sa-mi spui unde sa intru exact

3.3.1.2 de exemplu :D

Legat de traducere...si eu vreau cu 2 mil dar sa inteleg ca trebuie sa fac un drum la bucuresti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca deja e distractiv  ;D Tu chiar crezi ca stiu pe de rost consola cu toate meniurile si submeniurile?

Poti seta limba la orice atelier autorizat

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca deja e distractiv  ;D Tu chiar crezi ca stiu pe de rost consola cu toate meniurile si submeniurile?

Poti seta limba la orice atelier autorizat

Best,

H

Pai n-am spus ca stii pe derost.

Poti sa te uiti cand ai timp si sa-ti notezi...asta daca nu e prea mare deranjul.

Offtopic: La multi ani 2009 & La multi ani de ziua ta  :occasion14: :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@godfather as dori si eu un manual pt c30 in romana....

Se poate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@godfather as dori si eu un manual pt c30 in romana....

Se poate?

Fireste ca se poate. Treci luni pe la shoowroom si-l vei avea. Sau daca stai prin Militari sau Dr Taberei ne pute vedea luni sau marti (sau cand poti) si ti-l dau.

Alege

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

@godfather exista(ai) un manual in limba Romana si pentru S80, varianta pana in 2006 ?

Daca da, cat ma costa si pe mine unul si cum pot intra in posesia lui ?

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@roberto

sapt viitoare ma duc aci la noi la cluj sa imis chimb limba(shi al meu ii in nemtzeshte shi nu pricep o iota) shi te anuntz cat dureaza shi cat costa. asta in caz ca esti interesat, dar am auzit ca este sevice bun shi la oradea (un pic mai aproape de tine)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@godfather exista(ai) un manual in limba Romana si pentru S80, varianta pana in 2006 ?

Daca da, cat ma costa si pe mine unul si cum pot intra in posesia lui ?

Multumesc anticipat!

Din pacate nu mai exista. Am o lista luunga de asteptare. Iti voi da de stire cand reusesc sa rezolv problema asta

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

@godfather exista(ai) un manual in limba Romana si pentru S80, varianta pana in 2006 ?

Daca da, cat ma costa si pe mine unul si cum pot intra in posesia lui ?

Multumesc anticipat!

@DANY, scuze ca intervin, dar poate te ajuta link-ul acesta! Poti sa faci traducerea cu Google-translate.

http://www.volvoclubthailand.com/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1187902009/11#11

(   http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,4125.0.html )

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ar interesa si pe mine un manual pt s80 din 2003 , daca se poate...si un pret ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto am fost. Juma de ora 317 lei. Cam mult zic eu. Dar nu prea avem c face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate , exista macar la reprezentanta un manual pt. VOLVO 460 - '94 ? Chiar si in engleza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ mao : deci chiar s-a deschis service-ul la cj? nu e doar un mit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now