cojocaru27

SALUT - Sfaturi echipare S40

119 posts in this topic

pai ai fost cam sarac in informatii in primul post de aceea au inceput discutiile contradictorii intre mine si mao.

Hai sa n-o mai lungim, mergi pe volvo s40 daca-ti place si nu ai pretentii mari, e o masina buna, sigura si care consuma putin daca chiar daca ai talpa grea.

te asteptam cu poze

Share this post


Link to post
Share on other sites

roskat... ti-am raspuns la mesaj dar cred ca in acelasi timp scria si cojocaru si nu a mai aparut.... nu stiu carei faza. in fine.

sper ca discutiile astea ca o fi contradictorii sau nu sa ne faca sa bem o bere odata si odata :)

oricum.. numai bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

roskat... ti-am raspuns la mesaj dar cred ca in acelasi timp scria si cojocaru si nu a mai aparut.... nu stiu carei faza. in fine.

sper ca discutiile astea ca o fi contradictorii sau nu sa ne faca sa bem o bere odata si odata :)

oricum.. numai bine

La o bere dupa liniuta promisa nu?  :D

Oricum cand am drum in cluj de anunt, sau daca ai tu in bacau 0743627535 Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

in raspunsul care ti l-am dat tocmai ziceam ca nu prea sunt adeptul liniutelor sau intrecerilor, dar na daca trebe ... musai ca de voie buna :P ma refeream la faptul sa te duc eu cu masina mea :). oricum nu prea sunt sanse (pt mine).

Share this post


Link to post
Share on other sites

in raspunsul care ti l-am dat tocmai ziceam ca nu prea sunt adeptul liniutelor sau intrecerilor, dar na daca trebe ... musai ca de voie buna :P ma refeream la faptul sa te duc eu cu masina mea :). oricum nu prea sunt sanse (pt mine).

Pai altfel simti cand stai in dreapta, altfel cand esti la volan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie sincer mi s-a parut o masina echilibrata acest s40, este un diesel care consuma putin, are totusi 136 de cai nu are 105 ca o skoda octavia, deci cred ca motorul este echilibrat pentru ea, nici sportiva dar nici tractoras.

O mica precizare dar la fel, fara intentia de a crea un versus, ci doar de a te ajuta sa faci o comparatie pertinenta: motorul 2.0 TDI al Octaviei are 140 CP. Cel de 1,9 TDI are 105.

In rest iti dau dreptate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

corect dar in categoria asta de pret si cu km astia poti lua doar o skoda octavia 1,9 de doar 105 cai.

Am vb prin mail cu cei care detin masina in Olanda si i-am rugat sa-mi trimita o copie a cartii service si e ceva cam dubios, cartea service e in spaniola, iar stampila service-ului unde s-a facut revizia este din Valencia. Sa inteleg ca masina e din Spania, dar ce naiba cauta in Olanda. SI ultimul service a fost facut la 20 429km in data de 18.06.2007 iar acum masina are 24 000km, mi se pare cam putin pentru un an si jumate.

Desi imi vine greu sa cred ca ar manarii astia din Olanda kilometrajul.

Ma rog, va tin la curent, trebuie sa ma gandesc bine ce sa fac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate a facut asa de putini km intr-un an jumate pt ca a stat mai mult in parc.... nu se stie. dar mie mi se cam un pic cam ieftina...

a mea ii din 2005, summum a avut 146.000 km si in seotembrie a costat 13.200 euro.

tre sa fii f atent si sa te uiti bine de unde cumperi si de la cine.

succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

O mica precizare dar la fel, fara intentia de a crea un versus, ci doar de a te ajuta sa faci o comparatie pertinenta: motorul 2.0 TDI al Octaviei are 140 CP. Cel de 1,9 TDI are 105.

In rest iti dau dreptate.

da ai dreptate, oricum era un simplu exemplu. Vroiam doar sa evidentiez diferenta de cai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cautat pe mobile.de, S40 din 2006, primul incepe la 10900 (are 142.000 km) iar urmatoarele de la 12.000...deci...

Iar un S40 cu 20.000 km il gasesti de la 13.000 mii in sus.

Ori e ceva cu S40-ul ala...ori esti norocos  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate s-a referit la pretul fata TVA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija sa nu fie vreo teapa gen mobile.de, sper ca stii la ce ma refer!

Share this post


Link to post
Share on other sites

MA refeream la pretul fara Tva, si este o firma care are mai multe masini, nu pare a fi teapa aia de genul Pivate seller, trimiti avans si mai primesti "nimic". Le-am si trimis mail si mi-au dat inapoi o copie dupa cartea service, cu stampila de valencia. Pretul oricum mi se pare si mie mic, si e ok la astea din 12.2006 - 12500euro cu tva cu tot echipare Momentum mai e cum mai e dar vreau sa sun sa intreb ca mai au una care cica ar fi din ianuarie 2009 si 9km la bord cu 15500 euro pret cu tva ceea ce e suspect rau de tot. Cred ca e ceva ce imi scapa. As da link aici pe forum dar nu stiu daca este ok. Ma gandesc ca poate s-au depreciat foarte tare in Olanda, s40-urile???

Share this post


Link to post
Share on other sites
;D nu exista, mare atentie !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa rost de codul VIN si mergi la un service volvo si intreaba-i daca a avut ceva masina.

E posibil sa fi fost accidentata si reparata, dar daca reparatia a fost facuta la volvo acolo nu ai de ce sa-ti faci probleme. (daca era la Primus in Bucuresti mai ziceam  :D :D )

Sau poate sa mai aibe o piesa defecta, dar in orice caz nu cred ca s smenuita masina.

A mea cand am luat-o mi-au spus baietii de acolo ca a fost lovita pe partea stanga si mi-a aratat si poze (era farul spart si spoileru indoit, cica a fost lovita in parcare).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana atunci cred ca o sa ma duc zilele astea sa fac un test drive cu un s40 cu motor diesel 2.0 de 136 de cai sa vad si eu cum merge masina sa-mi fac o idee. Am mers cu multe masini pana acum dar niciodata cu un volvo.

Cum ma sfatuiti sa fac, sa-mi fac programare pe site sau sa ma duc direct la otopeni, ca-mi este cel mai la indemana si sa le zic ca vreau un test drive? Si cat credeti ca dureaza, e cu programare, se poate face test drive pe loc? La mine e o problema cu timpul ca lucrez in publicitate la o agentie internationala, si programul e pe genul flexibil, de dimineatza pana seara si uneori pana termini proiectul in curs:)

Multumesc pentru ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cea cu 15500 mi se pare mai suspect de ieftina. mai ales ca ii si noua....

hmmmm incearca cu VIN ca ii cel mai sigur (parerea mea)

Share this post


Link to post
Share on other sites

re drive test: suna-l pe "godfather" de pe site,are numarul afisat si te va indruma el!!!!

el se ocupa de asa ceva....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar sa ne spui si 9 la ce concluzie ai ajuns si ce alegere ai facut.

Succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

@cojocaru27 daca ti-au trimis copie dupa cartea de service, acolo trebuie sa fie scris si VIN-ul masinii. Da-mi un sms cu sasiul si maine ti-o verific

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul masinilor Volvo se depreciaza foarte mult deoarece aceste masini nu mai sunt cautate. Nu trebuie sa te miri daca gasesti S40 la 10.000 de euro sau chiar mai putin. Sfatul meu ar fi sa eviti modelul Volvo S40 orice varianta de motorizare. Calitatea masinii este execrabila iar piesele si reviziile sunt extrem de costisitoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul masinilor Volvo se depreciaza foarte mult deoarece aceste masini nu mai sunt cautate. Nu trebuie sa te miri daca gasesti S40 la 10.000 de euro sau chiar mai putin. Sfatul meu ar fi sa eviti modelul Volvo S40 orice varianta de motorizare. Calitatea masinii este execrabila iar piesele si reviziile sunt extrem de costisitoare.

Intradevar calitatea e execrabila...tabla e varza, motorul nu trage... astea in comparatie cu un hummer v12.

Reviziile nu sunt scumpe deloc daca stii unde sa le faci si nu schimbi decat consumabilele

Prin ce e execrabil S40?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul masinilor Volvo se depreciaza foarte mult deoarece aceste masini nu mai sunt cautate. Nu trebuie sa te miri daca gasesti S40 la 10.000 de euro sau chiar mai putin. Sfatul meu ar fi sa eviti modelul Volvo S40 orice varianta de motorizare. Calitatea masinii este execrabila iar piesele si reviziile sunt extrem de costisitoare.

Mai Cristi, tu esti intr-adevar posesor de Volvo?

Imi pare sincer rau ca esti nefericit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul masinilor Volvo se depreciaza foarte mult deoarece aceste masini nu mai sunt cautate. Nu trebuie sa te miri daca gasesti S40 la 10.000 de euro sau chiar mai putin. Sfatul meu ar fi sa eviti modelul Volvo S40 orice varianta de motorizare. Calitatea masinii este execrabila iar piesele si reviziile sunt extrem de costisitoare.

Eu te contrazic, hai cu argumente

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca un schimb de ulei si toate filtrele ti se pare scump la 600 lei cu tot cu manopera.... atuncia te invit sati cumperi ceva matiz or something :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now