alin89

Despre televizoare...

62 posts in this topic

Hello... ma ajuta cineva?.. se pricepe cineva sa imi spuna daca e de vina tubul sau nu?

Din setari nu este cu sigurantza

Ar putea fi de la amplificatorii de culori, tubul nu prea se strica daca nu dai cu el de pamant grin.gif ;

in general mai crapa tranzistorii de putere, daca ai aparat de masura, poti sa-i masori singur;

io am un Philips luat sh si merge brici de 18 ani, e cu 100 Hz, si chiar daca pe cablu nu vin tot 100 ,

se cunoaste,nu palpaie ca acelea pe 50 Hz; am si un lcd tot Philips (sunt fan), da sa fiu cinstit, tot

ala vechi are imaginea mai clara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un lcd philips de aproximativ 7 ani si merge brici si acum. (si a luat o cazatura peste tastatura :unsure:),

un tv lcd philips de 82 care il am de 3 ani si merge foarte bine, si mai am un tv philips cu tub plat, cu diagonala de 82, 100hz, widescreen de 6 ani care merge fara probleme si acum. Sunt un mare fan philips cand e vorba de electrocasnice. Au o calitate/pret imbatabila.

ps: Am un monitor CRT de 14 inch, care e din 1996 si a mers pana acum un an. Bietul monitor a fost maltratat de mine cand eram copil...ma jucam nfs, si la circuite de 3-4 lapuri ma intreceau inainte de finish. Mai faceam odata cursa...la fel....ma apucau nervii si dadeam in el cu pumnii :lol: Un monitor foarte bun...acum nu mai merge, apare o dunga verde si nu se mai aprinde. Ma gandesc sa il repar, desi nu mai merita. Este facut in ungaria, ca si cele de sus.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuie sa iau un televizor.

ma gindesc la asa ceva. (Sony BRAVIA KDL-40HX800)

ce parere aveti ? pretul e undeva la 4300-4500 ron.

merita ?

E super ca si pretul, insa avand pip si toate optiunile (le-am vazut) merita, Sony e ... Sony kiss.gif , adica

mercedesul in materie de Tv

totusi ar fi bine sa mai cauti, ai putea gasi acelasi model mai ieftin, iar seria KDL nu e o noutate la Sony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ps: Am un monitor CRT de 14 inch, care e din 1996 si a mers pana acum un an.

Decat paispce inchi mai bin lasa-l asa, eventual pune-l la vedere ca sa ai in ce sa

dai cand te infuriigrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ps: Am un monitor CRT de 14 inch, care e din 1996 si a mers pana acum un an.

Decat paispce inchi mai bin lasa-l asa, eventual pune-l la vedere ca sa ai in ce sa

dai cand te infuriigrin.gif

Zace saracul in debara :D Parca nu ma indur sa il arunc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuie sa iau un televizor.

ma gindesc la asa ceva. (Sony BRAVIA KDL-40HX800)

ce parere aveti ? pretul e undeva la 4300-4500 ron.

merita ?

L-am vazut la un amic in Dej cu semnal HD de la satelit si era super.

Nu stiu cum este 3D-ul la el ca n-am apucat sa vad.

Eu mi-am luat un Samsung:

http://www.samsung.com/ro/consumer/tv-audio-video/televisions/led-tv/UE46C8000XWXXH/index.idx?pagetype=prd_detail&returnurl=

si un Philips 36PFL seria 9000 da nu mai stiu exact care(sau este 32 ???), fara 3D dar cu ambilight.

Samsung-ul se vede cel mai bine in aceleasi conditii (blu-ray), la Philips ambilight-ul (acolo unde l-am pus) face toti banii chiar daca este mai slab si la sunet.

Samsung-ul vede parca mai bine si decat Sony-ul pe care l-am vazut acum o saptamana dar acela era legat la satelit, (poate sunt subiectiv).

Concluzia mea, merita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuie sa iau un televizor.

ma gindesc la asa ceva. (Sony BRAVIA KDL-40HX800)

ce parere aveti ? pretul e undeva la 4300-4500 ron.

merita ?

"E frumos dar nu prea"

Cumpara un Samsung LED si nu vei regreta. Diferenta este uriasa intre LCD si LED !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu 2 buc tv plasma am diagonala 107

unul lg si un samsung

dar semnalul, cica digital de la upc, lasa de dorit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bun semnal/imagine vine de la satelit(reciever):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bun semnal/imagine vine de la satelit(reciever):)

stiu dar de la ei am si internetul (au mai putine cabluri)

off-topic(ai rezolvat cu frezonul?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sonorizare foloseste un dvd cu sistem 5.1 (de marca) si o sa te bucuri cu adevarat de sunet. Nu recomand samsung. A avut varul meu un dvd samsung 5.1, cu 2 sateliti inalti (aprox 1,3m) si se auzeau foarte nasol. Au costat la vremea aia cam 12 milioane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now