mdd84

motorina euro 5

9 posts in this topic

care ce parere are despre motorina euro 5 si de unde e mai buna?la mine mi se tot aprinde si se stinge becul de sonda lamda,motorina ii dau de la OMV si Petrom........sa fie de la motorina  euro 5 devina? masina mea e un volvo din 96/97,1.9 td

merci................

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai din ce am inteles, de la 1 ian 2009 se vinde doar euro 5...

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu pun numai MOL euro 5. se comporta f bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie un mecanic mi-a spus sa pun motorina euro 4 caci cea euro 5 este mai uscata si in timp afecteaza pompa de injectie. Acuma ce sa-i mai pun , sa o diluiez putin?  ;)  Prin  ce criza financiara trecem daca se stica ceva costisitor de inlocuit o pun pe chituci si o fac cuibar de gaini. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

atuncia ce sa zic de aia care folosesc gaz???? ala nui uscat?

fii serios :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-am trezit ca peste noapte motorina de la petrom s-a transformat din euro 4 in euro 5 (sigur e aceeasi) si evident pun euro 5 acum, dar nu se simte nici o diferenta...

defapt daca stau sa ma gandesc mai bine muzica se aude mai tare si sta mai bine in curbe :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am auzit ca motorina euro 5 e mai uscata si ca afecteaza pompa de injectie si injectoarele...motorul meu e facut dupa un renault si am auzit ca injectoarele de la motoarele renault au cele mai mici orificii de injectie si sunt mai vulnerabile la motorina uscata si impuritati...asta am auzit de la un mecanic...nu stiu cat de adevarat este...acum ca platim motorina euro 5 si ni se da motorina euro 4, poate e mai bine pentru motoarele noastre (sau ma rog al meu)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sprint diesel=euro4

premium sau alpin diesel=euro5

se gasesc ambele ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now