Guest cristiadrian

Becuri ...

39 posts in this topic

Salutare colegi .

    Scriu din nou, din pacate tot cu niste probleme, dar mai usoare de data asta (cel putin asa sper).

1. Mi s-a ars un bec, defapt becul de ceata de pe spate. Apropos, e normal sa fie unul singur, pe partea stanga ???

    -Pot pune orice bec sau trebuie sa cumpar ceva special ?

    - 12V  21W ?

2. Stopurile am observat spre rusinea mea... ca sunt leduri si nu are bec :))) Cand actionez frana... pe partea stanga se aprinde mai incet apoi se stinge.

  - Care ar fi explicatia? O pot repara singur ?

Volvo S40 /  2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este normal sa fie o singura pozitie de ceata pe spate. In stanga. Ieri am facut un drum de 3 h pe o ceata groaznica (laptoasa si intinsa cum rar am vazut) si nici o masina nu avea pozitie si pe dreapta. Bine, cred ca din 300, 20 aveau si farul de ceata aprins pe spate ca in rest, cele de pe fata le au aprinse non-stop indiferent de starea vremii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce am inlocuit becul de ceata pe spate am avut neplacuta surpriza ca dupa cateva zil;e sa nu mai functioneze un proiector, respectiv cel stanga, evident fata. Incerc sa il inlocuiesc dar nu imi dau seama cum sa il demontez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor

"Este normal sa fie o singura pozitie de ceata pe spate" - pana acum am vazut numai la Logan si la Peugeot 206 o singura pozitie de ceata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@betty, daca o sa te uiti mai atenta, si la TINE e o singura pozitie de ceata pe spate... si la mine e una singura, si la toate masinile care respecta regulile internationale.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am mai pus un bec si in dreapta  ;D Locul este, numai bec sa montezi....Cred ca totusi nu este prea legal si nici prea practic (ca se poate confunda cu frana....etc) dar cand dau cu spatele pe mine ma ajuta.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Midnight Caller

Vin cu masina joi si numaram impreuna. Daca sunt doua ce se-ntampla?  :P

Ca sa ma asigur: te referi la luminile rosii din spatele masinii, care se folosesc numai pe ceata si care lumineaza foarte intens si suparator?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol moment Alex  ;D. Sigur ti-o furi! @betty, in mod normal trebuie sa fie decat pe stanga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehe, se pare ca normal este sa fie cu 1 singur pe stanga ;)

... totusi, stie cineva despre problema mea cu ledurile de frana ? Care ar fi problema mea si cum credeti ca se poate rezolva fara sa merg la "doctor"

merci!

--intre timp am descoperit cum se schimba si proiectoarele de ceata pe fata--

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Midnight Caller

Acum sper sa n-ai norocul sa mi se arda stopul de ceata de pe dreapta pana joi  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

in europa din cate m'am informat asa este normal ... sa ai numai un bec pe ceata spate...si numai in S.U.A. masinile au ambele becuri de ceata....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Betty, cum este cu stopul de ceata???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu mi-am montat bec pe partea dreapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dupa ce am inlocuit becul de ceata pe spate am avut neplacuta surpriza ca dupa cateva zil;e sa nu mai functioneze un proiector, respectiv cel stanga, evident fata. Incerc sa il inlocuiesc dar nu imi dau seama cum sa il demontez.

Cu o surubelnita scoti capacul de plastic din fata proiectorului ... e prins in cleme de spoiler. Dupa aia ai nevoie de un torx de 25 ca sa scoti proiectorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm, sa inteleg ca nu a avut nimeni pana acuma pronbleme cu stopurile? Ma rog, cele cu led cred ca sunt mai greu de accesat? Ceva poze, idei ?

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

apropo de becuri. in 2007, intr-un service cu renume din iasi, niste hoti cu nume de electricieni auto, mi-au luat 1250000 lei ca sa-mi schimbe un bec de faza lunga. culmea e ca nu aveau nici macar habar sa o faca. am pus mana pe cartea tehnica si le-am explicat eu cum sa faca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai cumva bi-xenon pe masina?Da chiar si asa e exagerat de mult!In primul rand e vina ta ca ai dat no offence!Nu e vina cui cere e a cui da!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu erau becuri xenon. erau becuri normale, varta. m-am interesat intr-un magazin de piese auto. costau ceva in jur de 50- 60 de mii un bec. imi pare rau ca nu am pastrat factura sa fi mers la protectia consumatorului. le recomand tuturor cu "caldura" sa nu mearga la service-ul din laterala CET-ului, daca o mai fi, pentru reparatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate BMW-urile au bec/stop de ceata si pe stanga si pe dreapta. La Mercedes daca nu ma insel e la fel.

La Volvo am vazut si eu ca e unul singur cand am schimbat stopul dreapta spate si am vazut ca nu are bec si ca are un plastic acolo.

Nu vad ce probleme sa fie daca ai si pe dreapta...

Cred ca o sa-mi pun si eu... am vazut ca unii colegi si-au pus si pe dreapta ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

LEGEA impune UN SINGUR stop de ceata, pe partea dinspre axul drumului. AMBELE becuri de ceata pot da impresia de frana cand sunt aprinse, si pe langa faptul ca's FOARTE puternice si nu se mai vad din cauza lor becurile REALE de frana... ii mai si scoti ochii aluia din spate.

Restul ramane la latitudinea ta... Eu deja injur de toti sfintii cand am vreun Audi A8 nou in fata la semafor, ca vad numa' rosu in fata ochilor dupa ce ia cracu' de pe frana...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

LEGEA impune UN SINGUR stop de ceata, pe partea dinspre axul drumului. AMBELE becuri de ceata pot da impresia de frana cand sunt aprinse, si pe langa faptul ca's FOARTE puternice si nu se mai vad din cauza lor becurile REALE de frana... ii mai si scoti ochii aluia din spate.

Restul ramane la latitudinea ta... Eu deja injur de toti sfintii cand am vreun Audi A8 nou in fata la semafor, ca vad numa' rosu in fata ochilor dupa ce ia cracu' de pe frana...

Da, se poarta la Audi si la WV din cate am observat. Isi baga ei degetelele si apasa pe toate butoanele sa aprinda tot, ca de, nu sunt puse de forma si au dat o caruta de bani pe ele. Cred ca merg si cu bricheta aprinsa in masina cand asculta o melodie mai lenta  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se confunda cu nimic... important e sa fi vazut din timp nu sa stie lumea ca ai stopul/stopurile de ceata aprinse. Scopul lor e sa fi vazut... atat.

Cat despre stopurile de ceata aprinse prin oras...  :nono:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se confunda cu nimic... important e sa fi vazut din timp nu sa stie lumea ca ai stopul/stopurile de ceata aprinse. Scopul lor e sa fi vazut... atat.

Cat despre stopurile de ceata aprinse prin oras...  :nono:

Atata timp cat sunt folosite corect si in scopul indicat, PE CEATA, poti sa iti pui cate beculete vrei tu. Vezi intai daca este legal si mai ales, nu le aprinde inutil  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu daca este in lege dat pozitia lampii de ceata.am vazut la mai multe marci plasarea exact in mijloc in spoiler:pejo 206,nissan x trail parca.ideea ii sa fi vazut de la distanta si folosit in conditii cu vizibilitate proasta:ploaie,lapovita,ninsoare,ceata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OUG 195/2002 nu face nici o referire la nr. stopurilor de ceata sau pozitionarea acestora. Ordonanta sanctioneaza doar folosirea incorecta a luminilor de ceata. Atat.

OUG 195/2002:

art.108 lit.b pct.8

B)3 puncte de penalizare pentru săvârÅŸirea următoarelor fapte:

  (...)

      8. folosirea luminilor de ceaÅ£ă în alte condiÅ£ii decât pe timp de ceaÅ£ă;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now