Guest cristiadrian

Becuri ...

39 posts in this topic

Eu am pus bec si pe partea dreapta in tripla si nu se aprinde :crybaby:

Probabil nu il ''vede'' masina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai locasul este si la mine, dar la fel, nu se aprinde, probabil nu e legat la instalatia electrica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De legat cred ca e legat ca are un contact pe lacas acolo.treaba e probabil din calculatorul masinii,programat sa il vada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de cand am luat masina nu mi se aprinde becul din torpedou.azi cu greu am dat jos cutiuta de plastic cu suportul pt bec.cel ce a gandit montatul/demontatul becurilor de la picioare si torpedou ii un cretin.la ford f usor bagam mana si scoteam becul.in fine am dat jos si toata cutiuta era plina de praf alb+ in dreptul becului in plastic era o topitura.am incercat sa dau becul jos si mi s a spart in mana si cu o pensa am scos si restul.am bagat alt bec bun si nu mere.ce sa fie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu fie calamina sau ceva de genu pe contactii unde intra becul,incearca sa cureti bine acolo si dupa aceea vezi ce zice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa vad cum scot iar becu ca ff greu iasa.si asa mi se pare cam greu de curatat ca nu poti baga mana din cauza cutiei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu o penseta trage usor de el,de capete de preferat.Si de curatat,pe penseta pune o bucatica de smirghel si poate iese ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am reusit sa scot becul ,am curatat cat am putut de bine lamelele.dar in interior arata fbine,deloc calamina.si tot nu mere.ce poate sa fie?ceva siguranta?daca ii siguranta ce altceva nu ar trebui sa mearga ca in rest imi merg toate beacele.mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca are un contact care deschide cand deschizi torpedoul si invers. Sunt doua lamele prinse cu un elastic. O porcarie. Elasticul imbatraneste si se rupe si atunci cand deschizi torpedoul nu mai apropie contactele. Lipestele cu mana sa vezi daca functioneaza becul. E undeva in dreapta in dreptul limbii de la usita care culiseaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu erau becuri xenon. erau becuri normale, varta. m-am interesat intr-un magazin de piese auto. costau ceva in jur de 50- 60 de mii un bec. imi pare rau ca nu am pastrat factura sa fi mers la protectia consumatorului. le recomand tuturor cu "caldura" sa nu mearga la service-ul din laterala CET-ului, daca o mai fi, pentru reparatii.

Am fost eu pentru pozitia protocalie din extremitatea farului. Nu puteam da jos farul de nici o culoare conform indicatiilor din manual, asa ca am mers la ei ( vezi bine ca nici eu nu la mai scriu numele ). In manualul masinii scria gresit ca dupa ce se scoate tija ar trebui impins inainte: MAI INTII SE IMPINGE IN LATERAL. Distractia m-a costat 43 Ron ( pret bec 3,8 Ron ) dar am stat cu ei in atelier si am invatat. De-atunci mi le schimb singur ( pe fata ).

In spate cum se demonteaza ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

am incercat din prima faza cu cu impinsu butonasului de cauciuc dar nimic.sa se fi rupt acolo lamelele?cum le dau jos sa vad?mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, lamelele nu se rup asa cu una cu doua, mai ales daca masina nu e lovita chiar acolo.... Nu le-am masurat la lungime dar sunt sigur ca stii sa le cercetezi ca forma si sa discerni o ruptura in conturul lor. La mine se impinge farul cu totul in lateral pina ce iese din cele 2 puncte de fixare. Daca ai rabdare si nu fortezi, musai reusesti. Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vorbeam de becul din torpedou sau m-am trezit vorbind? Eu acolo ma referam cu contactul. Ideea e ca atunci cand inchizi torpedoul sa se stinga becul.  Becul e pe direct fara contactul masinii. Cand dechizi torpedoul limba de plastic iese dintre lamele si caucucul din jurul lor le apropie. Daca nu mai e elasticul lamelele nu mai fac contact sa se aprinda becul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

honest mistake, eram pe subiecte diferite.

scuze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now