cojocaru27

NOUA TAXA AUTO???

52 posts in this topic

Postez aici pt ca nu stiu exact unde sa o fac.

Ideea este ca tocmai mi-am cumparat un volvo s40 din 12.2006 an fab din Olanda si nu stiu exact cat o sa ma coste taxa.

Motorul este euro4 2.0d si are si filtru de particule.

Dupa taxa de 3 ori_tariceanu - ar trebui sa platesc 1200 iar dupa cea veche doar 400.

Stie cineva de cand intra in viguare schimbarea schimbarii, adica de cand se trece la vechea taxa?

Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instituirea unei taxe de poluare anuală, în funcÅ£ie de gradul de poluare al autovehiculului, vechimea acestuia, capacitatea cilindrică ÅŸi transferarea acesteia către bugetele locale;

luat din "propunerile planului anti criza" discutat acum 2 ore la noi in institutie. Ce va pot spune, si sper sa fiu luat in serios , nu ca ultima data  cand lucrurile au degenerat  ;), e ca taxa nu va ramane asa si asteptati pana in maxim luna aprilie cu SH-urile. Nu e ceva foarte solid dar e ce se aude...sau macar...ce se vrea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tzara frumoasa...la noi ca la nimenea...pune taxa, scoate taxa si tot asa pe nervii romanilor (votantzi)  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

@seppuku : legat de sh-uri, okay, dar pt cele noi??? (am vazut si din cealalta discutie ca ai ceva inside info...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@seppuku : legat de sh-uri, okay, dar pt cele noi??? (am vazut si din cealalta discutie ca ai ceva inside info...)

Daca ma intrebati pe mine aceasta varianta, cu impozitarea anuala este cea mai dreapta si cea mai probabila. Are 1 singur impediment. Eu NU  vad Ministerul de Finante de acord ca aceasta taxa sa se duca la bugetele locale cum e gandita initial aceasta taxa. Daca se va gasi o solutie sa incaseze tot MF acesti bani e o varianta foarte probabila. E o masura care va aduce mult mai multi bani la buget dar pe termen lung. Si noi cam avem nevoie pe termen scurt de bani, deci cam este o contradictie aici.

Taxa o sa fie aceeasi pentru toate masinile, indiferent ca sant noi/vechi. De aici vine justetea ei. Sunt deja discutii de "protejare" a industriei auto (practic a firmei Renault  :D ) care vizeaza muncitorii de acolo si scutirea lor de  impozite in cazul in care intra in somaj tehnic. Pentru industria auto legislatia nu permite nimic interpretabil, adica nu au cum sa scuteasca Dacia de taxe.  Poti obine discounturi mari pentru ca nici dracu nu mai vinde nimic. Sant convins ca toata lumea stie asta , e momentul ideal sa-ti iei o masina noua/SH daca ai ceva bani pusi de-o parte. Daca se va adopta aceast plan, taxa e gandita ca o masura imediata, adica zic eu in maxim 6 luni(maxim in aprilie) o sa fie instaurata. In fine...sa vdm ce va fi

Share this post


Link to post
Share on other sites

adica zic eu in maxim 6 luni o sa fie instaurata. In fine...sa vdm ce va fi

multam...

cat despre asteptat...nu prea am cum.....am luat-o deja ..si dupa ultima ordonanta "3x", tre sa scot vreo 3k si ceva... :'(

Later edit:

Imi pica fisa acus. Tu vb de proiectul de lege care se vrea sa fie....Dar ce se aude cu suspendarea temporara a ordonantei 3x, pana la elaborarea lui? Daca stii si nu-ti creezi probleme, evident!

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact asta este si intrebarea mea, daca noua lege se suspenda pana la o urmatoare decizie care inteleg ca se va lua in februarie, atunci eu ce taxa platesc acum, taxa noua de 3x sau cea veche pana la marirea de 3x?

Mersi mult pt raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

n-am cum sa stiu niciodata sigur ca nu-s politician ;D.Eu doar stiu ce se propune/vrea/vehiculeaza. Sigur nu va ramana taxa asa pentru ca UE deja se pregateste sa ne sanctioneze.  Vad cel mai probabil mentinerea taxei 300% pana la instaurarea noii taxe care probabil va fi, cum am spus sus, anuala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SH.........T!!!

Speram intr-un mod ilogic sa se suspende, desi intr-adevar, daca stai sa te gandesti, n-or fi prosti sa-si taie singuri o sursa de venituri, pentru care "ceilalti"  ;) pot fi sanctionati public (de alegatori).

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la urma cum a ramas taxa ? la fel...au micsorat'o iar?stie cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sunat eu la circa financiara la biroul care se ocupa cu calcularea taxei auto si am primit un raspuns destul de sec: PANA NU APARE CEVA OFICIAL PUBLICAT IN MONITORUL OFICIAL NU SE SCHIMBA NIMIC - deci ramane taxa de 3x.

Foarte mare nesimtire la nivel inalt, ministrul mediului a anuntat atunci in perioada aia de maxima presiune cand erau mitinguri si tocmai se facuse guvernul, ca in februraie se va rezolva problema taxei si ca de la 1 februarie se va reveni la forma din iulie 2008 pana se va gasi o solutie de taxare. Se pare ca acea decizie a ramas asa in aer si nu s-a mai publicat in niciun monitor oficial si astfel ca vom platii de 3x pana se va decide ceva oficial cu taxa asta. Eu sper ca in februarie totusi se va da o rezolvare oficiala, insa mi se pare o mare nesimtire sa dai o declaratie cu care poti sa te speli pe cap daca nu e si oficial publicata in monitorul oficial, doar asa sa inchidem gura lumii iesita prin mittinguri and stuff.

FOARTE MARE NESIMTIREA IN TARA ASTA - si ei incaseaza banii necinstiti la bugetul de stat ca trebuie sa se formeze si bugetul din ceva, ca doar cu incompetenta nu se face primavara. Imi e rusine ca traim intr-o tara in care una promitem si alta uitam asa la nici o luna distanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andrei eu ce sa mai spun ca mi-am comandat T6 la inceputul lui august ... 2700 de euro nu mi se parea un capat de tara. Acum pe la 7000 de euro ma cam face sa sughit. (de 2 ori chiar pentru ca stiu ca nu o sa traiesc sa vad ceva benefic facut cu banii astia)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andrei eu ce sa mai spun ca mi-am comandat T6 la inceputul lui august ... 2700 de euro nu mi se parea un capat de tara. Acum pe la 7000 de euro ma cam face sa sughit. (de 2 ori chiar pentru ca stiu ca nu o sa traiesc sa vad ceva benefic facut cu banii astia)

@Andy :  :( stiu, "bine" ca nu am luat XC90....12k chiar ca ar fi fost de  :'(

As fi inteles daca era taxa de lux...dar asa, taxa de mediu, care intra prin buzunarele nu-stiu-cui !!! :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine ma doare cel mai mult nesimtirea cu care suntem mintiti si dusi de nas pe la tv. Este incredibil ca Ministrul Mediului tocmai psu in functie sa declare pe postul public ca din februarie va reintra vechea taxa in functiune pana se gaseste o noua formula de taxare si apoi sa se faca ca ploua.

In ce tara traim??? ce s-a intamplat cu declaratia respectiva??? suntem in 5 februarie au trecut deja 5 zile de taxare tripla, pentru ce??? cat de nesimtiti sa fie?

Asta este tara in care traim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este tara care si-a ales guvernantii PRIN VOT. Fraierii au votat, fraierii platesc. Asta e.  Oricum tot base iese in septembrie si ai lui acoliti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu cred asta insa nu vreau sa degeneram de la topic.

Ideea e ca eu nu am votat si nu o sa votez pentru ca practic nu exista o alternativa.

Insa e tare nepasatorilor si a compatimarii in grup. Nimeni nu-si asuma nimic, sa se fi intamplat asta in Grecia sau in Germania sa vezi ce ar fi iesit lumea in strada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noua taxa auto, blocata pe masa guvernului. Executivul nu reuseste sa se hotarasca in privinta unei formule care sa aduca mai multi bani la buget si sa fie agreata de Comisia Europeana. Guvernul are timp pana in aprilie sa stabileasca o noua formula a taxei auto, potrivit unor surse guvernamentale. Cu toate ca ministrul mediului, Nicolae Nemirschi, sustine transformarea taxei de prima inmatriculare intr-o taxa anuala, propunerea sa este intampinata cu rezerve de institutiile statului, precum si de reprezentantii industriei auto.

Si iata ce va povesteam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU stiu daca ati urmarit emisiunea Nasul de aseara: cata nesimtire nu am vazut in viata mea.

Deci Badea avea dreptate "Nasul" asta este omul lui Basescu si ii pupa in "fund" pe noii membri ai guvernului ce nu am vazut. A tot evitat toata emisiunea sa intrebe de taxa cu o nesimtire de nedescris, iar mesajele pe burtiera ecranului erau toate despre taxa scrise cu majuscule. PAna redactorul s-a enervat si a scos mesajele ca era prea pe fata. Apoi au reluat mesajele si unul chiar incepe cu noua taxa o hotie pe fata si ceva de genul ca sa iesim in strada in fata presei si a guvernului si nu au terminat mesajul au oprit burtiera dinou. Sa mai zica cineva ca nu exista cenzura in tara asta si e chiar pe fata. MA rog ma gandeam chiar sa-mi fac repede o pancarda cu NOUA TAXA si sa ma duc repede in spatele geamului aluia mare de la ei din studio. Emisiunea era in direct nu aveau cum sa mai evite abordarea subiectului. Insa ce sa vezi, intr-un final s-a discutat si de taxa auto, insa Primul Ministru nu ne-a zis absolut nimic dar nimic, cica luna asta vor discuta problema in guvern:  sa ma tit in guvernul lor ca parca la inceputul lui februarie trebuia sa avem o noua taxa, acum cica abia discuta in februarie, parca vad ca ajungem in aprilie si tot nimic. Si saracii oameni care platesc taxa de 3 ori ca nu vor avea alta alternativa???

Ce hotie, ar trebui sa iesim la un mitting ca vad ca numai asa isi mai aduce aminte de taxa si guvernul asta nesimtit. Si Nasul ala cred ca are si acum urme fine din dosul lui Boc la cat la pupat in fund aseara. Imi e scarba de oamenii astia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ii duce capul, instituie o taxa anuala care o sa aduca si mult mai multi bani pe termen lung si nici nu va atrage proceduri de infrigement din partea Comisiei. Din nefericire, solutia actuala sau cea de dinainte aduc bani mai repede la un buget si asa afectat de deficit.Sant chiar foarte curios sa vad ce solutie se va adopta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abureala maxima....banii astia, teoretic, ar trebui sa se duca la Ministerul Mediului si sa se faca ceva cu ei pentru combaterea poluarii (am plantat 1 milion de copaci de exemplu,bla,bla...)..in fond e doar o alta metoda de a lua bani cu japca de la populatie si orice guvern din tara asta va fi bucuros sa isi rotunjeasca veniturile la buget ca sa aiba ce pradui mai departe....restul e demagogie ieftina, indiferent de culoarea politica sau ideologie de partid (ha ha,oricum nu exista asa ceva in Romania, doar gasti de praduitori..)

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.hotnews.ro/stiri-mediu-5409935-ministrul-mediului-guvernul-saptamana-viitoare-ordonanta-prin-care-elimina-triplarea-taxei-auto.htm?cfnl=

"Guvernul va da saptamana viitoare o ordonanta de urgenta prin care va elimina triplarea taxei de poluare auto. "Saptamana viitoare vom veni cu o ordonanta care sa modifice ordonanta data in luna decembrie. Modalitatea de calcul a taxei va fi practic aceeasi, insa coeficientii vor fi mai mici, in asa fel incat taxa sa nu mai fie tripla", a explicat ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi."

Share this post


Link to post
Share on other sites

si va fi dubla...oricum e mai mica decat acum...cred ca trebuie o noua revolutie...sau daca nu va fi revolutie , faceti-mi rost de un pistol si va fac fericiti pe toti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa toate probabilitatile va fi mai mica, chiar foarte mica fata de cat ar trebui. Bucurati-va ca o sa poata samsarii sa iasa din criza, o sa le cumpere dracu masinile pe praful asta.

Problema mare va fi pentru tot restul lumii, pentru ca micsorarea taxei de prima inmatriculare va introduce o alta taxa anuala care va trebui platita de toti posesorii, vechi sau noi, eventual cu o mica diferentiere in functie de norma Euro, ca mergi ca nu mergi, ca o ai pe butuci sau faci 100.000 km pe an vei plati aceeasi taxa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maurice, cred ca in benzina este cel mai corect sa se regaseasca aceasta taxa. Mergi cu masina, platesti, ai motorizare mare? = consum mare, platesti mai mult.

Ma intreb care va fi taxa pentru camioane si autobuzele alea de te "droghezi" in urma lor  ;D

Pana la urma cum este cu benzina asta?? Se regaseste vreo taxa de poluare in pretul actual al benzinei?? Cine stie??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now