Sign in to follow this  
Followers 0
Catalin

XC 70 tare ca tancu'

23 posts in this topic

Salut,

Azi am patit o mica belea in sensul ca ploaie fiind, piatra cubica si traficul din Bucuresti am reusit sa lovesc masina. Nu am mai lovit o masina de foarte mult timp dar, that's life. Deci, stind in coloana si mergind cate 20 metri apoi frina, la un moment dat cei din fata s-au oprit eu nu. Urmaream nu stiu ce, cert este ca am vazut tirziu ca sunt opriti, am frinat si cu tot ABS-ul l-am lovit pe cel din fata mea, care la rindul lui din izbitura a intrat in cel din fata lui. Am murit de nervi, una ca am comis-o, doi ca numa' ce mi-am luat masina. Ma dau jos ofticat sa constat ce am produs si surpriza: cel din fata mea cu o Skoda Fabia, bara spate lovita iar fata facuta praf (masca, capota, bara fata, faruri) cel din fata lui in care a intrat cu un VW Passat, bara spate sparta si hayonul nu se mai inchide. XC - ul meu: indoit putin nr de inmatriculare. Posibil sa mai aiba si altele dar cel putin la o inspectie amanuntita pe ploaie nu se vede nimic. Regret enorm, deranjul pe care l-am produs dar am aflat ca nu-i de joaca cu un Volvo la capitolul safety. Tipul din fata pe care l-am lovit (cel cu Skoda) mi-a zis ca-i pare rau ca nu a fost cu masina personala (Toyota RAV) sa mi se fi indoit si mie ceva mai hard ca asa nu-i corect:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

se mai intampla,asta e,oricum ai fost norocos ca ai dat prob cu centrul botului unde e o super armatura,,,,

poti sa spui cat tea costat masina? cu tot cu taxe?si ce cutie are?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai avut mare bafta ca masina ta e mai ridicata si ai data bara in bara(?) cu masina din fata.

Daca era mai joasa, nimereai cu capota si farurile in bara celui din spate si praf te faceai. Aveai ce dauna sa reclami.  :P

Eu anul trecut m-am dus pe gheata dar am avut ghinionul sa intru cu capota/farurile, in bara din spate a unui VW Jetta.

Ala nu a avut nici o sgarietura, la mine far spart (cam cu totul)/ capota varza.

M-a costat, asa la reduceri extreme si cu reparat far, 4000RON.

Mai multa grija pe viitor!  ;)

Asa cu bara in bara si eu am iesit mai bine decat ceilalti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da am avut ceva noroc, am dat exact cu centrul barii...

am luat masina din Belgia, este din 2003, septembrie, cutie tiptronic 5 rapoarte, piele, sound, navigatie, cd changer cu 10 cd-uri, scaun cu 3 memorii inclusiv memorii oglinzi, este Euro 4, taxa ar fi 1.800 acum dar nu am platit-o, masina + numere, benzina si drum am dat 14.000 Euro. Are 125.000 km reali, verificati la service Volvo afara.

Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

s-o stapanesti sanatos

Share this post


Link to post
Share on other sites

ceva identic mi sa intamplat mie in primavara,ma duceam la munte si pe centura Ploiesti vine un destept cu Cielo si intra in mine eu stationand la singurul semafor din zona,masina din fata un colt bara spate sparta,cielo varza de la carligul meu,bara,far capota,eu nimic am plecat linistit la munte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cata, considera, ca i-ai facut ´´botezul´´ la XC  :D nu este increstinat, ci ´´inromanizat´´  ;)

Bine ai venit! Drive safely!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu a trecut nici o zi de cand ti-am spus "mai multa grija pe viitor", ca in dimineata asta, am comis-o eu.  :P

Aseara cand am parcat, am uitat sa trag frana de mana si dimineata am gasit-o infipta in Opel-ul unui vecin. Intr-adevar, Volvo e mult mai tare.  ;D

edit: Acum jumate de ora m-a sunat domnul caruia i-am botit masina/bara fata.

Ramasese ca ne intalnim dupa-masa, sa mergem la politie.

Acum mi-a spus ca nu mai e nevoie. A lasat masina in parcare la munca si cand s-a intors la masina, bara era perfect normala; isi revenise  :D

Sa va mai aud acum ca imi spuneti ghinionist sau ca ma trimiteti pe la popi...  :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci Roco, as fi preferat sa nu il "romanizez" dar asta este. Cit despre Adi, ce sa zic... bine ca n-a fost mai rau. Oricum cred ca nici vecinul nu e tocmai happy  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Catalin tu ai fost un norocos, eu am imprumutat V70-ul unei rude si cand mi-a adus-o avea grila sparta, tragerul stramb, spoilerul stramb, iar masina in care a intrat nu avea nimic. Asa ca depinde mult si dinamica accidentului, spoilerul l-am indreptat dar tragerul trebuie schimbat si grila la fel, farurile au suportii rupti . Am carpit eu ceva dar nu merge, capota sta aiurea daca te uiti cu atentie si farurile nu mai vin chiar la linie cu toate ca nu au fost sparte .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum e vorba aia cu masina si femeia care nu se dau. Imi pare rau de ce ai patit. Am impresia totusi ca XC 70 fiind mai inalt, bara are si alta pozitie (mai sus). Am stat cu a mea linga un V70 si V -ul e jos rau. Spor la reparat, sper sa-ti iasa ca noua.

PS Trebuie sa vin si eu la xenoane dar sa ma eliberez un pic. Vreau si pe lunga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca noua nu mai iese niciodata :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

ba sigur ca poate sa-ti iasa,numai ca tre. indeplinite niste conditii ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

una din conditii e sa nu ti-o repari in romania  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ba chiar asa - intreaba-l pe bogdanG cum si-a blestemat zilele cind a vazut cum "incercau" sa-i monteze aia de la Ges Service un biet spoiler fata... ;) Pina la urma si l-a pus singur...

Mie nu-mi place sa-l vad pe "nea ION" de la service cum chinuie piesele la montare. Deci, curaj - atunci cind va uitati cum le monteaza. Sau cind descoperiti acasa sau pe drum (cind se desprinde sau zbarnaie ceva) din cauza unor prinderi proaste, suruburi lipsa sau soricei din plastic pusi din sila (ca merge si-asa) sau din lipsa de inspiratie  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe parte de tinichigerie-vopsitorie daca ati vedea cum ies unele masini,prin spania italia si chiar in germania,v-ati lua cu mainile de cap(asta in functie de cat de bine stiti sa apreciati ,fiecare bineinteles),peste tot exista uscaturi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da trebuia Matrixu sa-mi aduca aminte ca sa-mi strice ziua ;D

Sa stii Matrixule ca sunt masini reparate in RO care ies ca de fabrica, eu am incredere in Claudiu, am vazut XCul lui si a iesit beeeton.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ba chiar asa - intreaba-l pe bogdanG cum si-a blestemat zilele cind a vazut cum "incercau" sa-i monteze aia de la Ges Service un biet spoiler fata... ;) Pina la urma si l-a pus singur...

Mie nu-mi place sa-l vad pe "nea ION" de la service cum chinuie piesele la montare. Deci, curaj - atunci cind va uitati cum le monteaza. Sau cind descoperiti acasa sau pe drum (cind se desprinde sau zbarnaie ceva) din cauza unor prinderi proaste, suruburi lipsa sau soricei din plastic pusi din sila (ca merge si-asa) sau din lipsa de inspiratie  :D

tu ai foarte mare dreptate,dar mai exista si exceptii ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa aveti parte doar de exceptii (in care eu nu cred), de mecanici foarte priceputi, de tinichigii minunati, de vopsitori neam cu Michelangelo, etc.

Sau mai bine nu, fara reparatii ! ! !  :D

:3some:    :kiss2:    :beertogether:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cel mai bine este fara reparatii dar din pacate nu se poate, oricum bine ca exista oameni de genul lui Claudiu care iti arata ca se poate si la noi ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi,mersi, :-[dar cred ca nu e cazul sa-mi faci reclama gratis ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu gratis bre dai si tu o punga de seminte joi la intanire ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0