kuky

Salut din Cluj

19 posts in this topic

Buna tuturor...pe unii va cunosc deja pe altii nu sau nu prea.

sunt din Cluj si posed o bijuterie de Volvo 440 1.8i din `96 care niciodata de cand il am nu m-a lasat in pana pe drum sau cine stie.

din pacate am avut o data un accident destul de grav m-a costat vreo 16mil sa il aduc din nou pe picioare va pun niste poze sa o vedeti lovita si apoi refacuta am schimbat doar bara din fata cu una de la un 460 cu proiectoare in rest nimic nu am schimbat capota daca va uitati atent ii destul de avariata in fata dar cu un tinichigiu bun a intreptat-o doar din ciocan apoi a finisat-o frumos si a vopsit-o...accidentul s-a petrecut intr-o zis de aprilie dimineata la 6:30 cand pe o panta intr-o curba mi-a fugit spatele din cauza celor de la drumuri care au spalat pe jos cu ceva detergent care chiar era foarte alunecos asa mi-a zis si polistisul care a facut constatarile,in curba respectiva am urcat pe trotuar si am lovit un zid de beton pe care l-am frecat vreo 4-5 m (inca se mai vede urma de pe zid),oricum s-a vazut clar de ce se spune de volvo ca au tabla suedeza un prieten mecanic de meserie mi-a zis clar ca daca era o dacie logan nu mai puteam sa conduc masina ianpoi acasa doar tractata si motorul intr-o alta masina...

problema este ca acuma caut pe cineva care se pricepe la volvo 440 si sa imi pun un nou volan pentru ca  mi-a sarit si airbagul (cu toate ca nu era necesar ca nu am patit chiar nimic nici motorul nu a fost atins nici macar radiatorul)

Mai jos sunt pozele sa imi ziceti o parere daca ii destul de bine facuta treaba

PS: chestia aia cu 16V de pe grila ii numa de forma pt ca in locul acela s-au rupt 2 grile de acelea numai sus

Multumesc mult!

post-1226-12877855368637_thumb.jpg

post-1226-12877855379519_thumb.jpg

post-1226-12877855387194_thumb.jpg

post-1226-12877855391872_thumb.jpg

post-1226-12877855396794_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit !  ;) Si acum ca sunteti bine,multi km fara incidente !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bunaa masina , daca arata doar atat , sa fi sigur ca Logan ii cadea motoru si airbagu oricum nu sarea , a sarit asta da dovada ca masina e una sigura , ai grija de ea si mare grija cum mergi , oricum sunt masini reusite pentru vremea lor , as putea sa spun ca nu se compara cu o dacie Logan , renault , etc ca sunt mai multe ... deci tine de el si cu timpu daca o schimbi , ia-ti tot un Volvo , pentru ca esti sigur pe masina ta  ;):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]airbagu,[...] a sarit asta da dovada ca masina e una sigura [...]

Nu vreau sa deschid polemici,dar e destul de ciudat ca a sarit airbagu' avand in vedere ca masina a fost foarte putin avariata ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a avariat exact acolo unde (sau nu) trebuie, de asta a sarit airbag-ul.

Printre altele... La 440 durata de viata a airbag-ului este data in Vadis si in cartea masinii la 7ani (si crescuta apoi printr-un newsletter la 10 ani), dupa care trebuie sa mergi periodic la verificari si... in cele din urma la reinoirea sistemului.  ;)

Daca era o bordura, un obstacol sau un cap de pod, nu facea daune mult mai mari... dar daca din cauza unui astfel de obstacol se rastoarna masina... eu zic ca e bine ca s-a declansat.

Chiar eram curios daca un airbag ca al meu mai functioneaza. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru lamurire !  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciudat ca airbagul a sarit dupa ce am iesit eu din masina am auzit ca o facut un poc si dupa aia s-o umplut de fum    ???...cand am vazut fumul m-am speriat era grabit sa dau jos una din borne sa nu i-a foc sau cine stie ce....dupa aia am simntit praf de pusca si miam dat seama ca nu avea de unde altundeva decat de la airbag...

si caut sistem de airbag SH nu neaparat nou ca ii destul de scump si asa  :'( :'( :'(...ajutati-ma va rog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit .

Bun venit!

Inca un 440!  :occasion18:

Va cam inmultiti voi astia cu 440  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ai venit!

si eu vroiam sa te intreb exact ce te-a intrebat radulescu :)

si eu sunt din cj, daca pot sa te ajut cu ceva, linishtit apeleaza.

succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

dap...chiar in zorilor... ;D

poi dupa cum spusesem mai sus caut cu disperare sistem airbag,ca volan fara airbag am aflat unde pot gasi si la ce pret...si un far dreapta cu semnal m-ar interesa...da SH toate....ca noi is cam scumpe si am bagat mai mult de 25 de mil in ea si mi se cam usureaza portofelu;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit sanatos.

mersi mersi...bine te-am gasit

Share this post


Link to post
Share on other sites

am uitat sa va spun de la inceput ce ii mai important...eu defapt am 18 ani...da va zic clar ca imi place volvo la nebunie nu ma refer numa al lui tata si restu modele noi modele mai vechi depinde...

de vreo 2 saptamani si ceva am inceput sa il conduc si eu...pt ca miam luat carnetu...nici nu va puteti imagina cat asteptam sa conduc masina...mai ales ca atunci cand isi cauta tata masina sa isi cumpere eu am vazut masina si i-am zis ca sa vina sa vada pretu si masina si dotarile si asa...si i-a placut

ma scuzati de intarziere sau ca ati crezut gresit...probabil is cel mai Junior membru Volvo ;D  :love5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut ! sint departe de Cluj acum,dar mama este din Dej, si ea are doi veri inca acolo in Cluj.

mie mi-e cam dor de Cluj:(

n-am mai vizitat de multisor,dar este pe lista cind ajung anul acesta in tara,poate prin toamna (casa gust si eu niste palinca buna/originala ;D)

Share this post


Link to post
Share on other sites

frumos...palinca noastra nu prea se compara cu a nimanui...defapt ceea de prin Bistrita facuta din prunele bistritene...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now