Roberto

Cat ma costa in realitate ? Comanda de la un shop din US

12 posts in this topic

Vreau sa comand niste articole de imbracaminte de pe www.newyorkheroesgiftshop.com, au posibilitate de livrare in toata lumea, au si un link cu preturile pt transport http://www.newyorkheroesgiftshop.com/cgi-bin/info?dpt=H&srch=NA#shipping

Problema e ca nu am mai comandat de muuuult de la un magazin de afara in special din US, si sincer nu as crede ca transportul poate fi doar cativa dolari dupa cum scrie in link-ul lor, stie careva dintre voi cam la ce costuri ajungi cu un colet din US ?

As dori sa comand relativ putine articole, pt inceput poate chiar doar un tricou, deci nici nu cred ca va depasi 1KG, dar cine stie ce taxe platesc in Romania.

Se poate refuza coletul ? Stiu ca asta inseamna ca nu mai imi recuperez banii platiti pe site, dar pt 15$ hai sa zicem ca as renunta daca m-as trezi cu niste taxe de 3 ori valoarea coletului.

??????? Sunt ff confuz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unul din cumnatii mei isi cumpara frecvent din state toale,plata mica la transport,la vama de unde le ridici te descurci cu 50 ron cel mult pt un pachet mare, el n-a ajuns la atat dar era pregatit, adica nu trebuie neaparat platite taxa,depinde de functionar. le spui pur si simplu ce ai in pachet,ideea este sa nu ai multe articole la fel (cica faci bisnita, ah,pardon,comert ilegal) dar poti avea multe diferite. Ex cumnatul 3 perechi adidas (el,nevasta,fetita) 3 treninguri adidas, taxa functionar 30 ron. Bafta.

PS : N-a putut plati cu cardul,a trebuit sa -si faca un cont la raiffeisen si de acolo sa la trimita bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Socrumeo i-a trimis lui cumnatumeo acum vreo 2 sapt un colet de los angeles. Coletul a costat 180$ si transportul a fost 200$ :)). Si cand am vazut ce ia cumparat de 180$ mam apucat de ras. In fine. Pachetul avea in jur de vreo 12 kg. Asta ca sa iti faci o idee.

Succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca sunt o gramada de romani care faciliteaza aducerea de pachete de pe www.eastbay.com

De pe siteul tau cel mai bine scapi daca ai prietenti care vin din state. Prin mesagerie dureaz si mai mult, si te cam si costa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu cumpar multe, deci nu e colet greu si cu articole multe, credca incerc sa vad.

Si unde anume soseste ? La care functionar ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La serviciul vamal din Arad,sau la cel mai apropiat, la noi vine la Pitesti,la vama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vb la un serviviu Vamal.

Exista un catalog si in functie de caz se aplica X sau Y taxe, sau nu se aplica nimic.

Pt articole de imbracaminte cumparate online din US cu scop de uz personal, se aplica TVA 19% din valoare din factura emisa de acel magazin + acize 12%.

Daca se trimite din US de catre persoana fizica catre  o alta persoana fizica in mod amical ( adica fara sa ceara bani, gen cadou, etc ) iarasi daca nu au scop comercial nu se aplica cica nimic.

Daca se cumpara de dincolo de la un magazin ( nu de pe internet ) si se trimit catre persoana fizica in scop necomercial cu o valoare ce nu depaseste 45 Euro nu se aplica nimic.

IN fine, este foarte complicat, cica e si la noroc, ca functionarul vamal poate sa nu aplica anumite taxe, sau poate sa fie al dracului si sa ignore factura de ex unui articol de imbracaminte luat la reducere de dincolo cu 10$ si sa bage TVA pe pretul luat dintr-un catalog unde articolul ala poate fi 50$.

E ca dracu........am renuntat momentan sa mai comand ceva de dincolo, bag picioru'n tara asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ar fi daca ti-ai termina tu facultatea, dupa care iti iei frumos piciorusele la spinare, unde vrei sau unde-ti place si ne vei putea trimite si noua ceea ce gasesti bun pe acolo!

Esti tanar,dar asta se vrea a fi un sfat bun! (Si sa nu incepi cumva cu nationalismele, lasa-i asta lui CV Tudor), cat despre distanta de parinti,familie,etc, s-au inventat avioanele,deci succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

E ca dracu........am renuntat momentan sa mai comand ceva de dincolo, bag picioru'n tara asta

Crezi ca numai in Romania se aplica taxele astea? Sunt norme comunitare astea, deci, daca vrei sa iti bagi picioarele bagati-le in toata UE. Desi, probabil ca e mai simplu sa iei la m...ie Romania, ca asa e moda...

Ce ar fi daca ti-ai termina tu facultatea, dupa care iti iei frumos piciorusele la spinare...

Ce mai conteaza ca, daca face facultatea la stat, romanasii i-au platit studiile?...

Nu, nu ma cheama C.V.Tudor. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ouch, am calcat pe careva pe picior ?

1.Da o sa plec din tara, stati linistiti, asta a fost si este visul meu si nu ma intereseaza ce zice unul si altul, e viata mea, si nu afecteaza pe nimeni ca eu plec sau nu.

2.Facultatea mea e de prisos, nu am avut incotro, spuneti multam ca in Bucuresti, Timisoara, sau de unde sunteti restul din voi etc e de nspe mii de ori mai corecta si mai buna decat cele din Arad care sunt.......intrebati orice aradean

3.Nu este asa peste tot in UE. Exista un catalog UE care e adevarat ca este peste tot la fel, dar mai exista si niste liste cu tot felul de taxe ( forfetare, etc ) care sunt "a la Romania".

Ba da imi bag picioarele in tara asta si o spun cu voce tare ca deja m-am saturat de coruptia si porcaria din tara asta.

Uite exact astazi am aflat cu stupoare dupa ce ne-au zis muncitorii care lucreaza la renovarea unei bucatarii dupa ce a fost pusa gresia peste 50% ca in cutiile ramase placile de gresie sunt cu 4mm mai mici.Am fost cu dovezile ( factura, ambalaj, bucati de gresie ) la firma si stiti ce ne-au zis : Noi nu stim, noi nu mai importam de la firma respectiva, rezolvati cu ei !" si pac uite asa s-au dus cateva milioane, milioane pe ora de lucru, si iarasi trebuie alte milioane pe gresie noua.

Cu aproximativ 2 zile in urma am fost la Orange sa ii intreb daca se poate sa imi schimb abonamentul cu unul nou ce sunt acum prin oferta si dar sa imi pastrez si numarul ( sunt abonat de peste 4 ani ). Mi s-a spus rapid si clar ca nu, doar nush ce optiuni pe langa abonamentul curent, etc.

Ieri ma duc la Orange sa imi cumpar un telefon si in timp ce ala facea actele il intreb aceeasi intrebare, si ghici ce ? : Da sigur, va fac o oferta de fidelizare cu x sute de minute x mii de mesaje, etc la un pret mai mic decat aveti acum, si va puteti pastra numarul binenteles.Deci cand le aduci venituri toate se pot

Tot ieri cautand loc de parcare, mergand pe banda 1 dau de un Passat stationat, astept cateva secunde pentru ca am crezut ca sta sa iasa un altul din fata sa intre el, si stau si stau, se face ditamai coada in spatele meu, ma uit mai bine si cand colo dobitocul isi lasase masina in drum, fara avarii fara nimic, cu pitzipoanca pe scaunul din dreapta.Depasesc si dau un claxon dupa care tarfa imi arata si degetul pe langa ca eram si cu maicamea.Merg pana la primul semafor, dau prioritate la pietoni si aud in spate un claxon luung, cand ma uit trece dobitocul cu passatul in tromba mai sa loveasca un pieton foarte frustrat domle.

ETC

Imi cer scuze pentru greselile de ortografie si altele.

Porcarii de genul se intampla in fiecare zi, ce vina am eu domle sa imi fac nervi in fiecare zi ?

Poate voua va merge mai bine dar mie nu prea, eu imi rezerv dreptul de a acuza tampenia din tara asta, e dreptul meu, cand o acuz, ma refer la acea tumoare ci nu la toti oamenii din ea, ca mai sunt si oameni de nota 10 cum sunteti voi colegii de forum.

Daca v-am suparat cu ceva imi cer scuze, daca doriti sa stergeti topicul nu am nimic impotriva.

Desi, probabil ca e mai simplu sa iei la m...ie Romania, ca asa e moda...

Un lucru devine la moda cand...........se foloseste prea des, si el se foloseste prea des deoarece.........(de completat)  ;D

trimite si noua ceea ce gasesti bun pe acolo!

Poti sa fii sigur ca v-as trimite, doar nu mie greu, am ajutat intotdeauna cand am putut si o sa ajut in continuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Damn, dar esti suparat, frateeeee :D Adevarul ca in alte tari cainii au alte cozi, si alte lucruri infipte in ele. Eu unul abia te astept in Germania, sa ne pui pachete la autocarul de Brasov. Pe bune!

Peace!  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Damn, dar esti suparat, frateeeee :D Adevarul ca in alte tari cainii au alte cozi, si alte lucruri infipte in ele. Eu unul abia te astept in Germania, sa ne pui pachete la autocarul de Brasov. Pe bune!

Peace!  :-*

Da ai dreptate, am avut numai belele in ultimele zile, drumuri, etc, is rupt de oboseala.

Srry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now