mihai_s40

cine are s40 t5

8 posts in this topic

am un s40 modelul vechi, si de ceva timp vreausa il schimb cu un seria 3, pt ca am mers destul de mult cu unul si cred ca mi se potriveste foarte bine......dar intre timp m-am gandit ca si noul s40 t5 m-ar putea satiface

care aveti asa ceva, spune-ti-mi si mie cam cum se comporta...ce probleme ati intampinat....niste exemple de preturi la piese, gen placute de frana, filtre, ambreiaj(am tendinta sa le cam topesc)

consumul urban m-ar interesa la modul informativ, in sensul daca e 15 sau 20 :) , nu ca ar conta

am mers cu modelul nou cu un motoras de 1,6 si senzatia a fost ca e mai inchegata decat s40-ul vechi, dar totusi e cam la fel de moale la suspensie, si la fel si cu franele. nu are nici un feeling de sportivitate....la t5 este vreo schimbare, sau e cam aceeasi chestie

ps....masina o voi lua sh, sa nu se inteleaga ca am 40000 de dat pe masina :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suspensia e ff rigida avand sasiu dinamic, este beton dar in acelasi timp "a pain in the arse" datorita drumurilor noastre.

Consumul cand o enervezi mai degraba aprox 15, nu 20

Eu am luato la 155.000 si in afara de benzina si tichete de parcare nu am bagat un RON in ea.

Piesele nu sunt scumpe, chiar ieri sau alataieri i-am cerut lui Midnight Caller sa imi faca o lista cu toate filtrele + lichid de frana + ulei, vezi mai jos.

Franele nu stiu sa iti spun ca nu prea am mai avut masini de comparatie, dar daca apesi pedala peste jumatate se blocheaza centura sa nu dai cu nasu' in volan, deci dupa parerea mea is ff bune.

Trebuie sa intelegi de pe acuma ca spatiul pe bancheta din spate e suficient si extrem de conformtabil dar accesul e mai greu din cauza formei caroseriei si daca o sa planuiesti sa duci persoane ai sa dai cu dumnezei ca si mine ca toti o sa iti murdareasca spatarul cu piciorele :D.

Scaunele sunt........de Volvo....sper ca stii ce inseamna

I love it, daca nu stiai eu vroiam cu tarie un S60 dar din motive financiare am prins S40-ul asta, chiar nu stiam nimic de S40, dar acum sunt extrem de fericit de alegerea facuta.

Mai intreaba !!!

Filtru ulei - MANN HU 719/8 x - 53RON - in stoc

Filtru aer - MANN C 24 137/1 - 90RON - in stoc

Filtru benzina - MANN WK 614/46 - 75RON - in stoc

Filtru polen - MANN CUK 2440 - 97RON - in stoc

Lichid frana - ATE Super Blue Racing - 72RON - in stoc

Share this post


Link to post
Share on other sites

tu cam de cat timp o ai....k nr de km

iar legat de frane....si la s4o-ul meu tin....dar parca e prea moale pedala si abs intra repede, si asa am simtit si la altele.

scaunele stiu cum sunt,m-am urcat in masina la reprezentanta dar nu am avut timp de test-drive....comfort si cam inalte,exact cum ai zis "de volvo"

filtrele vad ca sunt SUPER, nu doar bine k pret

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei na... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

zau ma :)  citisem ca sunt de la tine preturile :P

tu ai mers alex cu t5??? zi si tu ceva , merita sau nu , fiabilitate sau nevoie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu, n-am mers, doar am stat in dreapta in 850 T5-ul lui Matrixxx si al lui Tommytza, si pot spune in ambele cazuri ca "m-a dat pe spate" ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pfff, nu stiu exact trebuie sa ma uit, in jur de 7k, sau 8k, stiu ca nu e mult dar mai in fiecare zi merg sau mergeam inainte sa am masina cu prieteni care au masini, deci chiar daca nu mi-au trecut multe masini personale prin mana pot sa fac si eu cateva comparatii, si acele masini nu erau in toata regula cu "pretentii".

Reglajele scaunelor sunt ff bune si multe, si dureaza mult pana pana iti gasesti locul in el  ;D ca sa stai ca in tron, acuma depinde de fiecare,  de statura, etc.

De dat pe spate te da fara efort, iar sunetul specific T5 e mortal, mai ales dupa 3k cand incepe sa se auda si in interior.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now