Roberto

Uleiuri recomandate de catre Volvo pentru toate modelele\ani

8 posts in this topic

e interesant.  La fiara mea mi-l recomanda pe cel mai slab/prost  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se pare un pic ciudat, aici pt. masina mea scrie ACEA A1/B1, iar la mine in carte scrie A3/B3  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa inteleg ca si in prezent Volvo recomanda Castrol? Reprezentantele volvo din tara n ar trebui sa lucreze si ele cu Castrol? la Cluj de exemplu lucreaza cu Mobil

Share this post


Link to post
Share on other sites

E dubios chartul.

Nicaieri pana acum nu am gasit ca toate motoarele pe benzina folosesc acelasi ulei, fie ca e 1,6i, fie ca e T4... Ceea ce este aberant. De la regimul de turatii, de sarcina, regimul termic, totul este diferit. Doar combustibilul este acelasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-am luat de pe volvo-club.uk, nush ce e cu el, cat de corect e, poate fi doar marketing, deci.....nu stiu.

Oricum, ma intereseaza un asemea chart, pentru ca uleiul ce il foloseam pana acum ( castrol softec txt ) nu se mai fabrica, trebuie sa existe vre-o recomandare din partea Volvo, sau frastu' stie, nu mi-e de bani, dar nu vreau sa bag orice abureala sau orice ulei "recomandat" de toti mecanicii "experti", de aceea vreau sa cumpar eu tot ce trebuie pentru o revizie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inlocuitorul lui Softec TXT este EDGE :D

Eu folosesc Castrol EDGE 5w30.

Din pacate nu prea se gasesc cataloage online pt ulei "for Volvo cars".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baga softec txt (sau inlocuitorul lui) in continuare la T5... si vezi ce iese....  ;)

In T5 intra ulei de racing! E un motor impins in performante, nu de duzina! Tolerante mici, stresuri mari, etc.

Baga Castrol RS formula, sau inlocuitorul lui, EGDE Sport. Nu ulei de Ford Ka sau Dacia Sandero...

Bine, exista si posibilitatea ca sa stai cu bomba sub fund, dar sa nu ii aprinzi niciodata fitilul... :D In acest caz merge orice ulei de calitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now