Catalin76

HELP - urgent

15 posts in this topic

SAlutare! Nu pot sa imi iau ITP datorita faptului ca am geamurile cu folie pe fata. Ideea este ca vreau sa o sau jos ACUM ( sunt la servici si nu pot pleca la cineva priceput). Am dezlipit-o...dar se dezlipeste numai folia, negreala ramane pe geam...

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti incerca si cu nitrodiluant

Share this post


Link to post
Share on other sites

CU racleta am incercat .... nu merge...

Sa incerc cu spirt (asta am la indemana).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cu spirt, cu un diluant gras, si apoi cu benzina eventual sau spirt sa degresezi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu acetona parca - si frecat circular cu un burete de vase.

p.s. sper ca nu iti aprinzi tigara in timpul actiunii  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am dat jos autocolantele de pe masina mea, a ramas adezivul.

La mine a mers dat jos cu alcool tehnic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahaaa.... diseara le frec in parcare (geamurile) cand ajung acasa. Bai nene o spaga nu mai poti sa dai la un ITP sa inchida aia ochii la niste geamuri. MI-au zis dupa ce au scos-o  de la teste ca au iesit mai bine decat la un LOgan nou... asa sa fie ?

Multumeeesscccc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sincer nu cred ca merge cu racleta, cu un spaclu mai degraba apuci un colti dupa care tragi usor, o sa-ti ramana bucati de folie pe geam (partea neagra) dar nu e problema pt ca bucatile alea ies cu benzina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiam ca folia se da usor jos, daca folosesti un feon de aer cald, cat mai puternic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu stiam de fon ...dar daca nu am in dotare.. ma chinui cu ce pot

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu da cu benzina/diluant/acetona, ect ca nu ai de ce si daca iti curge pe tapiterie se face ca draq, plus ca nu mai scoti unsoarea de pe geam decat cu ranga daca ii dai cu benzina .

negreala aia o iei cu un spary d-ala de geamuri si o carpa.....dai un jet , freci, mai dai un jet mai freci nitel

si ma refer la geam , cu frecatul  ;D

este din cauza ca ai pus folie d-aia naspa, de 10 lei sulul, si nu d-aia omologata( zic din experienta )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu era mai simplu, sa-ti faci ITP-ul la un alt service, dar sa intrebi initial, daca reprezinta vreo problema daca ai folii pe geamurile fata? La ITP se pot ´´negocia´´ toate aceste neajunsuri. Nu stiu, cati dintre cei care se prezinta la ITP, au trusa auto (in garantie), extinctor, vesta reflectorizanta, etc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cataline, daca ai reusit intre timp, felicitari! (...am citit cam tarziu topic-ul tau)

Daca nu te-ai apucat de treaba foloseste APA! Multa apa...

Aviz amatorilor: daca doriti sa dati jos sau sa schimbati folia de pe geamuri, cea mai buna "alifie" este apa!

Se umezeste din belsug folia cu apa, folosind bureti sau prosoape si "pica" aproape singura...

De asemenea urmeaza si sfatul lui Bogdan! Succes GARANTAT! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat si cu intrebatul.. toti mi-au spus ca nu se poate...iar dupa ce am incercat la 3 service-uri cu spaga si nu am obtinut nimic, am incercat sa intru cu ele lasate... dar nu a mers smecheria - cand sa fotografieze masina le-au ridicat.

Oricum intre timp am reusit - am scos fff.usor cu acetona si am luat si ITP-ul.

Multumesc tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now