M

Manual reparatii S40

55 posts in this topic

Are cineva manual de reparatii pentru S40 model 1997?Am cautat si inca mai caut si la ora asta pe diferite pagini web si torente si am gasit si descarcat dar e in rusa!:( Are cineva asa ceva in engleza,italiana sau franceza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Incearca pe forumul de pe Softpedia, este un tip acolo care vinde programe si DVD-uri cu manuale reparatii auto. Pretul stiu ca era 50 lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am eu , zii ce te intereseaza iti scanez si iti trimit !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am eu , zii ce te intereseaza iti scanez si iti trimit !

Pai ma intereseaza tot manualul....in primul rand sa casc ochii putin prin el sa vad despre ce-i vorba cu masina mea si dupa aia sa caute "bubele" la fiecare problema care o am... In general am probleme de natura electrica si dupa aia vreau sa vad cum se demonteaza si se testeaza pompa de aer care este undeva sub filtru. cam cat ma costa o copie fidela la manualul tau cu tot cu taxe de expeditie?cam cate pagini are? As ramane profund recunoscator pentru gest...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva manual de reparatii pentru S40 model 1997?Am cautat si inca mai caut si la ora asta pe diferite pagini web si torente si am gasit si descarcat dar e in rusa!:( Are cineva asa ceva in engleza,italiana sau franceza?

salut.

problema cu rusa se poate rezolva... si eu caut aceiasi carte...dar...

Share this post


Link to post
Share on other sites

cartea are multe pagini , va rezolv ... aveti un pic rabdare , nu o pot scana toata ....ca are multeeeeeeeee .... dar am scaneru la servici si eu sunt 2 zile in delegatie ... dupa aia , fac un cuprins si va spun sa va alegeti ....ca e mult mult de scanat  ! ok ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cartea are multe pagini , va rezolv ... aveti un pic rabdare , nu o pot scana toata ....ca are multeeeeeeeee .... dar am scaneru la servici si eu sunt 2 zile in delegatie ... dupa aia , fac un cuprins si va spun sa va alegeti ....ca e mult mult de scanat  ! ok ?

Nu e nici o graba...va multumesc din suflet!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnilor, exista variante:

http://www.partsforvolvosonline.com/product_info.php?products_id=2325

http://www.ipdusa.com/Volvo-S40V40-2000-2004/Books--Manuals-&-Media/Haynes-Repair-Manual/p-82-420-1067/

Va dati seama cat timp si ce efort presupune "scanarea" acelui manual? ;)

Si apoi...cartea e carte! Si are si pozele color.... :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

manualul asta e mai mult decat VADIS?

Share this post


Link to post
Share on other sites

manualul asta este dupa cum spune,  manual de reparatii ! exact ce vedeti voi la linkul de pe site-ul IPd+ .... e cu poze alb negru dar e destul de exemplicativ ....cuprinde tot ce misca , cum faci si ce iti trebuie .... exact fiecare operatiune de la cum schimbi un bec , la distributie , schimabare axe cu came ....etc .... E pt orice motorizare din pct de vedere parte motor benzinare din 97-pana 2004  1.6 , 1.8 , 2.0 aspirate , alea turbo ...si tot ce e benzinar .... intre anii astia ...e special pt s / v 40 .... si mecanica la fel , benzinare .... nu zice nimic de diesel ....totul e in engleza !

Share this post


Link to post
Share on other sites

neata ! am ajuns in zona ....sa auzim ce se doreste din manual ! atentie sunt 12 capitole ..... vreo 300 pagini !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, pe care il ai tu? Haynes? Bentley?

este cel de aici:

http://www.ipdusa.com/Volvo-S40V40-2000-2004/Books--Manuals-&-Media/Haynes-Repair-Manual/p-82-420-1067/

Indiferent care este, il vreau si eu neaparat, COMPLET. Am in cap multe de facut la masinuta, si imi place sa imi murdaresc mainile.

Daca ai nobletea si dorinta necesara (si cred ca le ai, ca vad cum vrei sa ajuti colegii forumisti; multumim!), fa o copie COMPLETA la un centru xerox din oras, platesc eu toate costurile si de copiere si de transport de la tine la mine, si eu promit solemn ca il scanez si pun la dispozitia tuturor, no charge.

Ce zici?

10x!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Ma omoara copiatul , are multe multe multe multe , eu totusi vreau sa incerc sa mai cumpar unul , cu mari efoarte ! Va scanez acu ce va trebuie si intre timp eu caut sa mai aduc unul ! Daca mi se confirma livrarea , pe asta il vand insa numai la confirmare , asta are cateva scrisuri pe el cu pixul de la prietenul de la care l-am cumparat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, la mine la orice centru xerox, ii las o carte si ma cheama in MAXIM 2 ore sa o iau gata copiata. Nu trebuie sa stau langa ei, sau sa sa mi-o copiez singur....

Deci, 2 drumuri la acel centru mi se pare mult mai lipsit de efort decat sa comanzi inca un manual din state...

Oricum, daca vrei sa il vinzi pe al tau, il iau eu; dupa care continui pe ideea de mai sus :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

man , un manual ... ma costa in jur de 1 mil si ceva si vine pe la sfarsitul lui aprilie ! eu am dat pe asta vreo 75 ron fara taxe ! ti-l dau fara problem , acu spune ce vrei sa scanez pt moment !

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Il car la mine de doua zile ....nu zice nimeni nimic ? am scanat si atasat poze cu cuprinsul !

post-535-12877856764167_thumb.jpg

post-535-12877856776995_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva manual de reparatii pentru S40 model 1997?Am cautat si inca mai caut si la ora asta pe diferite pagini web si torente si am gasit si descarcat dar e in rusa!:( Are cineva asa ceva in engleza,italiana sau franceza?

il mai al pe cel in rusa sau ma poti ajuta cu linkul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

se poate pentru mine "Wiring diagrams"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ casmin  Te pot ajuta eu cu tot ce inseamna "wiring" pt S/V 40.

Un ID de mess ar fi preferabil pt transfer (aprox. 50 MB). Just call! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAlut , daca nu te-a rezolvan avx ...maine pun eu la scanat diagramele ! let me know

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

acum 10 min le-am luat de la avx....multumesc oricum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urmand sfaturile lui dj claudiu,tocmai am achizitionat unul ca al lui de pe ebay,sunt curios cand si daca va veni, pe urma il trimit la ploiesti,poate il scaneaza cineva de acolo.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca anunti DUPA ce ai dat comanda... Luam si eu unul, si imparteam costurile de shipping... :)

Reiterez dorinta mea de a ajuta cu scanat, prelucrat, etc. Daca nu ai omul din Ploiesti disponibil, il fac eu in Sinaia. Printre clientii mei am si un birou de topografie, si astfel am acces la scule profesionale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa incerc sa fac cumva si sa ma apuc sa il scanez ...vad ca doritori sunt , sper sa merite munca , numai ca la servici sunt super ultra cu treaba si acasa nema scanner , poate ca muadDib ma intelege ....sper ! cu xeroxu iese aiurea , ca sunt paginile galbui , se vede si la scanare ...dar daca muadDib are drum pe la Pitesti ... il dau catre el , sper ca timpul sa il ajute si sa nu am nevoie urgenta de el ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now