Sign in to follow this  
Followers 0
rushenescu

Volvo S60 D5 sau Audi A4 2.0 TDI

6 posts in this topic

Nu doresc sa intru in discutii fara sens si doresc sa aflu pareri pertinente la acest subiect. Sper ca la sfarsitul anului sa-mi

achizitionez si eu o masina, motorina din 2005 adusa din Germania si deschid acest topic in a alege una dintre cele doua modele.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai simplu ar fi sa te urci in ele,sa dai o tura cu amandoua,sa vezi in care o sa te simti mai bine(desi noi stim raspunsul,adica Volvo  ;D ) ,vezi care iti place mai mult si aia este!!!In rest mult noroc la achizitionare,caci stii cum se spune:o masina SH e o loterie,indiferent ca e Volvo sau Audi.

De retinut insa ca S60 Euro4(adica cu filtru de particule diesel,pe scurt DPF)s-au facut cred dupa 7/2005(cel mai sigur dupa 9/2005) daca te intereseaza acest aspect.

O mica problema la Volvo sunt cheltuielile de intretinere putin mai mari...spre ex:la filtre S60 2.4D cred ca ajungi cam cu 150 ron in plus fata de Audi 2.0 TDI in cazul unor filtre bune cum ar fi MANN...unde mai pui si 2l de ulei in plus,la o revizie simpla poti ajunge cu 250 ron mai scump la Volvo...La asta mai adaugi un RCA putin mai mare datorita motorului de 2400 de pe S60.Dar daca aceste cheltuieli nu sunt o problema atunci uita ultimul paragraf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu inteleg DE CE PUI ASEMENEA INTREBARI pe un forum volvo !!

daca cineva este pe acest forum , este pentru ca DEJA A ALES intre audi si volvo.

ce raspunsuri vrei sa obtii ? (ceva de genul : alege audi, ca noi ne-am fript cu volvo....)

deci intrebarea ta e ILOGICA si topicul ar trebui sters !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut audi a4 1.9 116 cp inainte de S60 d5-ul de 163 cp, iar plusurile si minusurile stau cam asa:

Volvo: + pozitia in scaun, cresterea liniara de putere nu plafonare de la 3000 de turatii ca la audi, designul interior si exterior (de gustibus), motor mai silentios si alte aspecte cu caracter mai degraba subiectiv, sau ciudatenii personale, spuneti-le cum vreti, cum ar fi cursa schimbatorului mai precisa decat la audi spatiu lateral pentru genunchi mai generos

Volvo: - calitatea materialelor din interior mai slaba decat la audi si ca atare mai multi "greierasi", consumabile usor mai scumpe, ulei mai mult, dar deh e motorul mai mare. tapiteria textila bej care se intretine destul de greu, motiv pentru care regret din tot sufletul tapiteria de piele pe care o avea audi ( asta nu e avantajul marcii audi ci este dezavantajul masinii MELE).

Una peste alta cine isi ia orice alta masina decat matiz-uri, logan-uri, spark-uri, scutere... inseamna ca vrea de la o masina altceva decat a fi transportat de la A la B, asa incat am vandut audi si mi-am luat volvo si nu regret vreun moment alegerea.

LE daca tii mortis sa-ti iei a4 2.0 tdi ia-o macar pe aia de 170 cp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 e singura masina de care nu m-am plictisit pana acum, ba mai mult i-am mai luat in decurs de 1 an inca 2 surori ca sa nu-i fie urat ;).

Daca vrei confort si distinctie atunci ia-ti S60, e mult peste Audi la confortul scaunelor si performanta motorului (exact de liniaritatea de care spunea alexb vorbesc si eu).

Dezavantaje ar fi devalorizarea destul de mare odata cu trecerea anilor si vandabilitatea mai dificila decat a unui Audi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0