tommytza

Senzorii de detonatie "loveste" din nou!

12 posts in this topic

Dupa atat efort si chin (numai Matrixx stie de cate ori mi-a dat admisia jos..) si multi km de stationat in curte, au reinceput simptomele de tractor obosit...cod 143,433 front,respectiv, rear knock senzor.....off!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti sigur ca aia sunt de fapt problema si nu cablajele pana la ECU ?  :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

OF, IAR ?...

O sa ne mai uitam odata la senzori, alta varianta nu e. E totusi foarte ciudat cum merge masinutza o vreme fara codurile astea de eroare si apoi...o apuca iar.

Sa caut schema electrica si o sa verificam si continuitatea firelor pina la ECU - dar nu cred ca e de-acolo...daca e vreun contact imperfect o sa fie nashpa, poate atunci cind masina stationeaza firele vor fi ok si cind se va misca(sau o vei forta un pic) sa "renasca" defectul de contact imperfect...

Eu, cum ti-am spus, mi se pare ca treaba vine de la ultimul ChipTuning facut, fara un Dino inainte si dupa, dar tu zici ca-ti (mai) facea uneori si inainte de asta...

Tommy, o facem noi ca doar nu e OZN. Eventual, poate mai comanzi o garnitura de admisie ca e ieftina, ca pe aia am demontat-o si montat-o de vreo 2-3 ori pina acum, parca. O sa ne uitam la ea sa vedem cum arata. Cum am putin timp liber ne uitam la ea - la tine in garaj.

:3some:

Share this post


Link to post
Share on other sites

      Salutare!A schimbat cineva senzorii de detonatie?M-ar interesa ce simptome dau si pozitia in care s-au montat.Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tommytza si-a schimbat senzorii de detonatie dar stiu ca a fost "cu cantec", explica el mai multe .

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-a schimbat si are in continuare erori de la ei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

          Multumesc pt. raspunsuri!Mie nu imi dau cod de eroare dar m-am gandit ca poate le-am strans suruburile de prindere pe bloc mai tare de 20 Nm si i-am deteriorat ??? Azi am slabit suruburile si i-am pozitionat ca la cealalta masina care merge foarte bine respectiv cel din stg. la ora 5.30,dr.la 3.15 si...nimic.Tot nu i-am dat de cap cu ralantiul.Am schimbat si pompa de alimentare ca aia mai ramasese neschimbata.Daca aveti vreo idee...astept ca eu nu mai am.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ?? nu era de la volanta ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Nu Vadim!Nici asta n-a fost si crede-ma ca nu mai stiu ce-i de facut,m-am saturat de "figurile"ei.Ultima speranta e un test dinamic ce ar mai putea sa ma lamureasca,dar asta alta data ca mi-a cam "secat" portofelul ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cappy....mie imi tot dadeau eroarea cod 143...detonatii la knockul frontal (ala din stanga)...i-am schimbat si era acelasi lucru...in fine,dupa ce am resetat eroarea de vreo 100 de ori s-au domolit.... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

tommy treci pe mess?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now