Guest vulturash

masini agresate voluntar

67 posts in this topic

nush daca e vorba de parcare sau daca sunt doar niste oameni fara ocupatie si care se plictisesc dar oricum din gresala nu cred ca se poate rupe asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Celor care "agreseaza" masinile altora ....nu le doresc decat vre-o 2-3 rangi in fiecare tibie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca e ziua suprizelor neplacute. Si eu am gasit 2 zgarieturi pana la chit. Sincer imi vine sa explodez...ce ma enerveaza cel mai tare  e ca stiu ca niciodata n-am sa stiu sigur cine face chestia asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un prieten si-a gasit masina zgariata cu cheia pe toata partea dreapta. In alta zi si-a gasit o portiera infundata cu piciorul. Omul are locul lui de parcare si i s-au intamplat ambele incidente noaptea, cand o avea parcata pe locul lui. Motivul evident: invidia. Masina lui are cam jumatate de an si e superba: Subaru Impreza STI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca un om normal care gaseste locuri de parcare libere e atat de distrus sa isi inghesuiasca masina pe vreo alee, sa nu mai aiba acces altii, dar am mai patit sa ajung de la munca pe undeva pe la orele 23:30-00:00, si dadeam roata la Camil Ressu cate o jumatate de ora si nu gaseam unde sa las masina, ce sa ii faci in astfel de conditii sa o demontezi si sa o iei ca pe Lego in casa ca nu ai cum. O ingramadesti acolo si la prima ora cobori si o muti, dar comoditatea unora de a lansa din parcare ca de pe Portavion, iti mai ridica un stergator, iti mai face cate ceva minor. Sunt constient in momentul cand o las ca asa o voi gasi, dar ma bucur ca se rezuma doar la atat, si nu procedeaza cum a procedat un taran cand am parcat in "Spic" si mi-a facut un tuning pe capota de il am si acum, eu ce ar trebui sa fac ca o singura masina am vazut parcand acolo sa ma duc intr-o noapte si sa i-o dezmembrez? il las in plata Domnuluica sunt sigur ca o sa plateasca dublu pentru ce a facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un prieten si-a gasit masina zgariata cu cheia pe toata partea dreapta. In alta zi si-a gasit o portiera infundata cu piciorul. Omul are locul lui de parcare si i s-au intamplat ambele incidente noaptea, cand o avea parcata pe locul lui. Motivul evident: invidia. Masina lui are cam jumatate de an si e superba: Subaru Impreza STI.

Si ce a facut ? Si-a facut-o cu casco? Sau a iesit la polish? Cred ca si la mine a fost ceva similar. NU vreau sa cred ca vecinu de care am povestit mai sus e in stare de asa ceva.Desi am gasit locul "lui" liber la 1 noaptea si am zis ca pana a doua zi n-o fi foc...Nu vreau/pot sa cred ca omul a facut ceva atat de evident. Intentionez sa repet figura si daca gasesc iar ceva pe masina ma duc direct si ii crap capul. Nu are nici 5 luni in DUMNEZEII MASII.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Si ce a facut ? Si-a facut-o cu casco?"

Nu inca. Cred ca asteapta sa colecteze mai multe semne si apoi o repara. E clar ca cineva i-a pus gand rau si daca o revopseste sigur i-o zgarie iar. La polish nu iese zgarietura, e facuta cu simt de raspundere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau cand aud de masini zgariate, cu antena rupta sau mai stiu eu ce... Va rog sa imi explice cineva cu ce este gresit sa ridici stergatoarele unuia care persista in a parca pe locul tau. Este ca o injuratura in trafic dar nu o aplic decat daca nu mai stiu ce sa fac.

Sa joc x-o pe masina cuiva nu voi face niciodata dar trebuie sa vorbesti anumitor oameni pe limba lor. De ce sa ii chem pe cei de la parcari sa ii blocheze masina (asa cum am patit in 20 min. de stat la un examen)? Prefera cineva asta si sa achite taxa de deblocare in loc sa isi gaseasca stergatoarele ridicate?

Mai rau, am vazut ca unii dintre noi gasesc masinile zgariate. Nu era de preferat sa le gaseasca cu stergatoarele ridicate?

Luminati-ma!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau cand aud de masini zgariate, cu antena rupta sau mai stiu eu ce... Va rog sa imi explice cineva cu ce este gresit sa ridici stergatoarele unuia care persista in a parca pe locul tau. ....

Ar trebui poate sa explici ce inseamna pt. tine "locul tau".

Locul tau inchiriat cu acte, sau locul tau ca te parchezi acolo de mii ani?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu acte. In contract scrie 24/24. Imi pare rau ca nu am un scan la el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor

Discutia era despre cei care isi insusesc pe nedrept un loc de parcare, nu despre cei care au platit unul la primarie. Si mie mi-a blocat unul garajul si i-am ridicat stergatoarele. Insa daca am un pix si-o bucata de hartie in masina prefer sa-i las un biletel - ultima data am scris in biletel sa m-anunte cand imi permite sa-mi folosesc masina, i-am lasat si numarul meu de telefon. Mesajul era foarte politicos, dar cred ca a "usturat" mult mai nasol decat niste injuraturi sau stergatoare ridicate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca era unul general ( daca ai citit tot ). Se considera si ridicarea stergatoarelor o agresiune asupra masinii. Asta am inteles eu. Din aceasta cauza eram putin nedumerit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la locurile cumparate sau garaj, ai dreptate. Cand eram in Tm. aveam garaj si aproape tot timpul se parcau in fata garajului, dar niciodata nu le-am zgariat masina, nici eu si nici alti vecini in aceeasi situatie. Singura chiestie ce am facut-o, le lasam in parbriz scris frumos sa nu mai parcheze in fata garajului.

Cred ca, in mare, discutia s-a axat pe cei care isi insusesc locurile de parcare fara nici un drept si se poarta ca niste nesimtiti. Si tind sa cred ca acestia sunt si cei care zgaraie masinile, rupe antene...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citesc, si ma bucur ca nu stau prin Bucuresti.Dar si la noi incepe sa se aglomereze...noroc ca am garaj.Cand l-am luat era mereu blocat...claxoane la greu,ieseau oamenii din 2 blocuri...Cu timpul s-a mai rezolvat,acum parcheaza masinile in asa fel,  ca ma chinui sa intru/ies in/din garaj.... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi se pare anormal sa gasesti stergatoarele ridicate daca ai parcat intr-un spatiu niinchiriat si daca prin parcare nu blochezi pe nimeni sau accesul la parcarile lor.

eu, care nu am loc inchiriat desi depun in fiecare an la primarie cerere(si daca o luam pe criteriu cine a venit primu eu stau in bloc de 20 de ani-mai mult n-am cum :) ) dar atunci cand parchez caut sa gasesc un loc cat mai de uz general. daca nu gasesc, parchez pe locul unui "asta e locul meu de x ani" fara sa-l plateasca. In aceste cazuri ma deranjeaza faza cu ridicatul stergatoarelor.

  in cazuri exceptionale, cand parchez pe un loc platit las intotdeauna nr de tel si "scuze anticipate" si asta doar daca chiar nu am unde sa parchez si e foarte tarziu-ex 1,2 am( prob nu mai vine pana la 6 sau 7 cand plec eu)

  ex. am parcat la 0:30 aprox, pe un loc platit-bilet la vedere" nr tel, interfon, "scuze pentru eventualele neplaceri create") dimineata am agasit masina blocata cu masina respectivului-binenteles ca nu a lasat bilet similar ca sa imi pot scoate si eu masina.

  no problem! vina mea- merg pe jos la treaba- doar ca pe la 10-12 s-a gandit sa ma sune si sa ma injure ca un birjar cu referiri la mame, rude moarte ale mamei, dumnezei biserici altare, organe sexuale etc etc ca nu mi-am  luat masina inca!!!!(how??) amenintari, chestii.

  nu am avut onoarea sa-l cunosc pe respectivul si ma bucur pt asta ca altfel cred ca-l strangeam de gat.(pana m-am intors plecase cu masina lui)

  BUCURESTI prea micul paris :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ei , uite ca s-a intimplat maximul badaraniei si taraniei romanesti ! Am coborit sa-mi duc baiatul la gradinita si in parcarea din spatele blocului militia si niste vecini vociferand: unul (ce nu e din preajma locului) a venit azi-noapte si, negasind nici un loc liber (sau poate nu a cautat destul) a parcat pe locul platit al unuia de pe scara a 2-a - coborand la masina si-a gasit un ghiveci pe scaunul de la sofer, ghiveci ce si-a "croit" drum prin parbrizul omului ! Nu-mi venea sa cred in ce hal arata saraca masina (o octavie) atit la exterior cit si in interior... Cel mai interesant: vecinii aia stransi acolo spun ca proprietarul e plecat de sambata de-acasa !

Si-o fi lasat "aghiotanti" in locul lui sa-i supravegheze locul de..."veci" ?

Deci, vulturash, ai scapat ieftin cu "doar" antena rupta - sau restul cu stergatoarele gasite ridicate ...

Moarte taranilor care si-au luat apartament la bloc si au renuntat la batatura (curtea) bordeiului !  :cursing::violent5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma uit pe geam si vad o octavie verde inchis cu luneta sparta ruland pe aviatorilor. asta o fi ?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx

Credeam ca le-am auzit pe toate in materie de vandalism, dar vad ca imaginatia unora chiar n-are limite. Este posibil sa fi cazut gliveciul accidental? Pentru ca mi se pare chiar prea de tot. Oricum, sa ne tii la curent ca presimt ca se ajunge la incendieri si explozii in parcarea ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu putea sa cada ghiveciul accidental, pentru ca parcarea e la 10 metri distanta de bloc...Nu am putut afla deznodamintul-am fost plecat aproape toata ziua de-acasa dar maine aflu cum s-a intimplat...probabil ca militia nu poate sa faca nimic...fara martori si cu proprietarul locului de parcare plecat de-acasa. Cel cu skoda nu cred ca va mai parca niciodata pe un loc platit - poate ma insel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fratilor si eu am patit-o, am parcat masina langa bordura nici macar pe locul cuiva si un idiot, sa urcat cu picioarele pe capota, mi-a facut de lucru ca sa indoit capota destul de urat, noroc ca e volvo 460 si are tabla destul de tare dar tot mi-a lasat urme, daca ar fi fost un alt tip de masina cred ca as fi fost nevoit sa schimb capota sunt idioti, cretini, cum poti sa te urci pe masina e inadmisibil asa ceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

@alex30jrf

L-ai vazut pe cretin? Sau l-a vazut vreun vecin? In ce zona s-a intamplat? De obicei copiii se urca pe masini, mai ales pe alea care par abandonate. Cel putin asa se intampla in cartier la mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

crezi ca daca l-as fi vazut mai era intreg ?il calcam pe gat direct, am venit pe la 12 noaptea am parcat masina ca un om normal iar dimineta cand sa plec la servici sa-mi vian rau, sincer am vazut negru in fata ochilor cred ca daca il avem in fata in momentul ala nici politia nu mi-l mai scotea din maini decat bucati, in militari nu e o zona f buna dar asta e

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate e plima tara de prosti. La masina care am avut-o inainte(volvo v40 2003) mi-am gasit stargatorul stanga rupt o data, stergatoare ridicate de nenumarate ori, stergatorul de la far rupt, zgarieturi peste zgarieturi, o data chiar lovita cu alta masina.. sau cu ceva de culoare rosie... S.A.M.D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cea mai hazlie faza pe care am patzit-o o data a fost ca la mine in curtea blocului(unde la intrare egzista indicator cu interzis cu exceptia riveranilor) unde am 2 locuri de parcare platite, dupa ce am fost plecat vre-o luina jumate de acasa,  cand m-am intors am parcat masina pe unul dintre locurile mele in jurul orei 15. In jurul orei 20 clacsona unu disperat... am iesit pe balcon ca sa vad ca ma clacsona pe mine. Am coborat sa vad ce vrea la care individul(loganist) mi-a zios ca sa imi mut masina ca e locul lui. El de o luna de cand s-a mutat la prietena-sa(vecina de-a mea care sta in chirie) acolo parcheaza si e locul lui. Noroc cu cativa vecini care stau in bloc cu mine de cand s-a facut blocu, ca au coborat sa-l convinga pe individ sa-si ia loganu si sa plece...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now