Sign in to follow this  
Followers 0
Guest cosmin1

Trepidatie la peste 80 km/h volvo s60 d5

10 posts in this topic

Salut

Zilele trecute am fost la spalatorie, iar dupa ce am spalat masina, am observat ca la peste 80 km/h, aproximativ, masina trepideaza.

Turatia pentru acea viteza este ok, nu am pierderi de putere, iar sub aceasta viteza nu am probleme.Nici la bord nu imi indica nimic.

Am crezut ca este de la pneuri, am verificat presiunea si am pus 2,2 pe fata si 2,1 pe spate, dar nu s-a remediat.

Va rog ajtati-ma. Daca aveti nevoie de date suplimentare, va stau la dispozitie.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Ai luat vreo groapa mai serioasa? Ai vreo janta indoita?

In cazul fericit, o simpla roluire si echilibrare a jentilor ti-ar rezolva problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu vreau sa te sperii - ai venit cu discurile fierbinti la spalatorie si ti-a pus jetul de apa rece pe ele ?... Sper sa nu.

Du-te la o vulcanizare si fa o echilibrare, eventual schimba jantele (cu tot cu cauciucuri) de pe spate pe fata. Mergi cu ea si vezi daca s-a mai remediat putin, daca o operatie simti o ameliorare - ai descoperit defectul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu cred ca tot din cauza rorilor dezechilibrate apare acea vibratie. mergi cu ele la echilibrat, nici nu e scump....cam 10 ron/roata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu te speria dute din nou la spalatorie si spunele sa curete bine intre spitele de la roti noroiul care a ramas pt. ca ti-au spalat ca dracu intre spite si au ramas portiuni cu mizerie care se comporta ca si cum greutatile de la ehilibrat.Eu am patito de mai multe ori sau dute la o vulcanizare ,iti da jos rotile si le curata pe interior de mizeria adunata si ramasa dupa spalatorie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceeasi problema a avut-o si eu. Du-te la echilibrat cu rotile, sau daca te plictisesti...da rotile jos si curata-le pe interiorul jantei, ca e plin de noroi. (Mie mi-a iesit 200 g de pus pe janta :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am avut problema asta

e de la noroi

mergi si curata intre spitze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noroi, clar, am patit-o si eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca e buna o echlibrare dar cu rotile curate, eventual verificate si cauciucurile, daca s-a mers cu masina pe geanta daca a stat cu ele desumflate.....

Stiu ca discurile de frane se simt ca sunt strambe doar cand franezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat problema si va multumesc pentru ajutor.

Intr-adevar, la spalatorie mi-au curatat de noroi doar partea inferioara a jentilor,

nu s-au mai uitat si la partea superioara.

Am curatat eu personal noroiul de la toate patru roti si acum este ca noua

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0