sfc

Ce cauciucuri sa iau?

157 posts in this topic

Salutare,

as alege Conti, din cate stiu sunt echipare originala la XC90!

Chiar, n-am vazut nicio anvelopa agreata oficial de catre Volvo printr-un marcaj VO asa cum Mercedes are MO sau Audi,AO!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

as alege Conti, din cate stiu sunt echipare originala la XC90!

Chiar, n-am vazut nicio anvelopa agreata oficial de catre Volvo printr-un marcaj VO asa cum Mercedes are MO sau Audi,AO!

Si eu am tot cautat sa vad echiparea originala si nu am gasit ceva dedicat.

Pana la urma Conti cred ca este o alegere buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ceea ce am vazut la Primus Auto, tot ce este suv (mini suv) sunt echipate cu Continental, iar turismele au in echipare Pirelli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor.

Am de cumparat 2 anvelope de vara la XC90, si ,nu stiu ce sa aleg.

Pe dimensiunea masinii, 235/65/17,sunt foarte multe variante allseason,ceea ce nu ma intereseaza ,iar stict de vara,ar fi ,cu indice de viteza H ,Continental Cross Contact UHP, Michelin Latitude Tour HP si Bridgestone Dueler Sport, si cam atat ,Dupa ar fi cele cu indice V sau W,care nu cred ca e cazul.

Dintre astea as alege Continental,sau Michelin,,sau ,defapt nu stiu ce sa aleg ,deasta va intreb pe voi,ce ati alege?Sau poate aveti alte sugestii?

Multumesc.

As avea eu o sugestie daca-mi permiti: la masinile 4x4 este FOARTE important sa ai TOATE 4 anvelopele la fel! Cand se schimba, se schimba toate 4, iar in timpul utilizarii se schimba intre ele fata/spate pt o uzura uniforma. Daca nu au sens de rotatie se schimba intre ele si stanga/dreapta.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic.

Din ceea ce am vazut la Primus Auto, tot ce este suv (mini suv) sunt echipate cu Continental, iar turismele au in echipare Pirelli.

Depinde cum s-au derulat contractele cu furnizorii.Continental pe turisme sau Michelin ,de ex.acum ceva anidar nu numai.Daca au trecut pe Pirelli atunci mai salveaza un pic economia noastra ca avem o fabrica prin Oltenia ,parca.Doar se fac ceva piese de Volvo la noi

Share this post


Link to post
Share on other sites

As avea eu o sugestie daca-mi permiti: la masinile 4x4 este FOARTE important sa ai TOATE 4 anvelopele la fel! Cand se schimba, se schimba toate 4, iar in timpul utilizarii se schimba intre ele fata/spate pt o uzura uniforma. Daca nu au sens de rotatie se schimba intre ele si stanga/dreapta.

Ai dreptate,este important,m-am gandit la acest aspect,.

Momentan sa vad ce voi lua,apoi o sa vad daca vor fi 2 ori 4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tavi este foarte important cum spui, la masinile care sunt 4x4 permanent, la restul, la care cupleaza spatele sau fata, in anumite conditii, anvelopele nu se vor uza uniform, niciodata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now