sfc

Ce cauciucuri sa iau?

157 posts in this topic

Salut ,

stiti daca la un XC90 la dimensiunea de 19 a jantei se pot pune 235/55R19 in loc de 255/50R19 ? Este agreata de producator si aceasta dimensiune de 235/55R 19 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce vrei sa faci aceasta inlocuire?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am jantele pe 19 si trebuie sa cumpar cauciucuri , 235 mi se pare o latime confortabila pentru xc90 , as opta pentru ea doar daca este agreata , altfdl voi lua 255/50/19

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am lamurit , doar 255/50R19 si nu sunt agreate la toate modelele de XC90 .La modelul meu conform unui certificat de omologare german nici nu sunt agreate jantele pe 19 .

Atasez documentul , sper sa fie de folos posesorilor de XC90 si nu numai !

XC90_Typ_C.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta urma sa iti spun si eu! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

G R E S I T !!!

Din fericire draga Mihai noi traim in RO iar aici viata bate filmul, astfel tu poti pune linistit 255/50 R19 pe XC90-ul tau dupa care te duci frumusel la RAR si le treci in carte .

La masina mea (V70 2.4i serie YV1SW61) KBA-ul zice maxim 225/50 R17, RAR-ul insa zice 235/40 R18.

In concluzie nu conteaza ce zice Kraftfahrt Bundesamt, conteaza ce zice Registrul Auto Roman . :D

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serios? Pai daca au mura in gura, date scrise de producator, de ce naiba incep sa le inventeze ei? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresit din nou.

Nu sunt datele scrise de producator, sunt datele scrise de KBA.

Producatorul Volvo spune ca se pot pune in functie de piata pe XC90 anvelope de la 225/70 R16 la 255/45 R20 .

In manualul de utilizare al XC90-ului scrie clar in functie de an (Model Year), pt MY 2007 cum are Mihai exista 225/70R16, 235/65R17, 235/60R18 si 255/50R19

iar pt MY 2009 exista :225/70R16, 235/65R17, 235/60R18, 255/50R19 si 255/45R20.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-am uitat in documentul ala si dupa seria mea de sasiu care are ..CM8556... nu exista jante pe 19 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si tu esti viteaz! Ti-ai luat de 19'.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mihai am explicat mai sus ce si cum, nu vreau sa ma repet, sincer .

@agresor, au fost ieftine si era pacat sa nu le ia . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, inteleg, dar diferenta o va platii la mecanica :D ......nu acum, putin mai tarziu! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BOGDAN G, cum le afli tu pe toate ... :D

Am inteles perfect ce pasi am de urmat , multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mid, nu vreau sa te descurajez, dar rotile mari la noi in tara, aduc grave probleme pe parcurs mecanicii masinii tale, mai exact legat de directie! Dar, ce vrei, frumusetea cere sacrificii :D .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mihai, pur si simplu am fost la RAR acum 3 ani si am cerut sa-mi fie trecute in carte toate dimensiunile, cei de acolo s-au uitat in baza lor de date si au zis ca sunt multe dimensiuni si pe care o vreau, am zis toate si le-am primit pe toate .

Am cautat la KBA masina mea si am constatat cu stupoare ca nu exista 18" decat in varianta V70 R, deci RAR-ul nu ia in considerare ce s-a pus pe o anumita motorizare ci ce s-a pus pe toate motorizarile . Ca paralela iti pot spune de exemplu ca la Megane II estate nu se pot pune roti pe 18" dar la Megane II hatchback se poate pt ca varianta RS este hatchback nu estate sau sedan . La V70 existand varianta R care vine cu 18" cei de la RAR au considerat ca merg aceste roti pe toate variantele .

La XC70-ul meu nu exista varianta de 18" de exemplu, numai 17" lucru confirmat si de nemtii de la KBA .

@Agresor e vorba de un XC90 iar aceasta masina in varianta R Design vine cu 20" de fabrica si se pot pune after-market si roti de 22" . Nu este nici o problema, nu este ca la S40 unde maxim de fabrica este 18" .

Chiar am vazut multe XC90-uri cu 19" si arata ok, nu sare in ochi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm.....stiam ca maximum la xc sunt de 19". In fine, nu o spuneam in ideea ca sar in ochi sau nu arata ok, ci ca in scurt timp daca nu mergi prudent si iei gropi si borduri cu ele, este foarte posibil sa le faci patrate si cu chestii scoase in relief pe ele :D .....in plus de asta ingreuneaza sarcina masinii din punct de vedere mecanic, mai ales in cazul lui, ca nu este conceputa pentru roti atat de mari! Daca merge ca mine cu ea decat maxim 1000 km pe luna, da, se merita, dar daca o scoate in tara pentru deplasari dese, chiar iti blestemi zilele! :smile:

Totusi au si rotile astea un scop bun! Nu mai faci piatra la rinichi! :D

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

@agr350r, rotile nu sunt mai "mari", raman cu aceiasi circumferinta, la o rotatie parcurgi fix aceiasi distanta si cu cele "mari" si cu cele "mici" diferenta o face locul unde se "imbina" janta cu anvelopa. Ai janta mai mica ai balon anvelopa mai mare, ai janta mai mare ai balon mai mic (a se citi balon=inaltime anvelopa), de aici si jantele "patrate" inaltime mica = janta mai aproape de asfalt.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dane stai linistit, XC90-ul chiar si cu roti pe 19" tot are un balon de 13cm . Eu la XC70 stock am 14cm iar la V70 cu 18" am 9cm sau cu 15" am 13cm . Nici o problema pt gropile din Bucuresti & greutatea masinii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca avem janta mai lata, ce facem in cazul asta? Va zic eu, anvelopa va fi la fata jantei iar "buza" aceea care protejeaza janta este cam de pomana! Deci, tot se alege praful de ele daca nu esti atent! :)

Am inteles Bogdan, dar zic asa ca daca nu esti atent, tot le belesti pe la noi!

Cel putin eu sunt patit, cu toate ca vb de masini din clase total diferite! Dar oricum, rotile mari, cresc sansele de stabilitate a masinii in schimb scade gradul de confort :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am posibilitatea sa cumpar cam la acelasi pret urmatoarele seturi de anvelope pe dim. 255/50R19 :

1. PIRELLI ZERO ASIMETRICO 103V MO

2. BRIDGESTONE DUELLER 107W

3. CONTI SPORT CONTACT 5 103 W RFT

4. MICHELIN DIAMARIS 103W

Stiu cu Michelin sunt cam cele mai bune dar inclin spre Continental pentru ca sunt Runflat .Oare merita sa iau RFT doar pentru ca nu am roata de rezerva la XC90 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cate pene ai facut pana acum ?

Eu votez pozitia 4 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca avem janta mai lata, ce facem in cazul asta? Va zic eu, anvelopa va fi la fata jantei iar "buza" aceea care protejeaza janta este cam de pomana! Deci, tot se alege praful de ele daca nu esti atent! :smile:

Am inteles Bogdan, dar zic asa ca daca nu esti atent, tot le belesti pe la noi!

Cel putin eu sunt patit, cu toate ca vb de masini din clase total diferite! Dar oricum, rotile mari, cresc sansele de stabilitate a masinii in schimb scade gradul de confort :smile:

daca nu stii despre ce e vorba , nu vorbi ! citi km ai mers cu talon mic ? mai bine "senvisim" !

mid : la dimensiunea asta ia 5-ul. nu tine mult da' e bunisor. mergi cu 0.1-0.2 bar mai mult decit normal si gata. talon peste 10 e ok, sub, deja trebe sa stii sa mergi cu el.

oricum, 90-ul nu e de alergat. cu 5-ul ai frina si curbe. da' dai bani ! Cu cit cauciucul e de diametru mai mare cu atit e mai prost, la aceeasi bani.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care 5 nea Iulica ? :D

Eu am mers cu talon de 94mm si anvelope Michelin prin Bucuresti si nu pot sa ma plang, este mult mai bine decat la Golf 4 tot pe 18" si talon de 90mm .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un talon ok e cel care nu permite ruliul . e scump sa faci un talon de sub 15 cm sa fie si dur si elastic !

continental.

Bogdan, lasa-ma pe mine sa spun cum si ce despre cum se merge....si cum se comporta un cauciuc.

nu ma bag unde te pricepi, nu te baga unde ma pricep.

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now