Sign in to follow this  
Followers 0
contdezactivat

Saab vs Volvo

26 posts in this topic

a plecat cam greu saab ul ... dar ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saab nu prea fi numita masina PREMIUM fatza de Volvo care e peste Saab cu mult si la motorizari si la consum si la mai multe. Eu din cate stiu despre Saab la intretinere e usor de intretinut  , in schimb te seaca in buzunare fatza de T5-u meu e incomparabil , un Aero 2.0T 210 cai ajunge si la 25%. Oricum Saab e masina tapana ,rezistenta si buna dar nu prea are multe sisteme de sigurantza a ramas in urma , acum e pe cont propriu ca numai apartine de GENERAL MOTORS ca sau despartit Saab a castigat procesul de reorganizare pentru a supravietuii falimentului si acelasi lucru il va urma si OPEL . Iar la Saab partea cu dieselul e nasol ca are ceva probleme la turbo si injectie  , dar benzinarele de 1.8T si 2.0T Aero in special e tare ca masina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca brand, performante, confort Saab este peste Volvo. Este insa o firma mica si de aici vin si unele dezavantaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca brand, performante, confort Saab este peste Volvo. Este insa o firma mica si de aici vin si unele dezavantaje.

te referi si la s60, s80? ce e de la saab peste ele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saab nu prea fi numita masina PREMIUM fatza de Volvo care e peste Saab cu mult si la motorizari si la consum si la mai multe. Eu din cate stiu despre Saab la intretinere e usor de intretinut  , in schimb te seaca in buzunare fatza de T5-u meu e incomparabil , un Aero 2.0T 210 cai ajunge si la 25%.

Nu prea sunt de acord cu tine aici. Uneori sunt momente in care cred ca SAAB este peste Volvo la mai multe capitole.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Lau: Spune-mi si mie ce are Saab peste Volvo de exemplu Saab 9-3 in primu rand aa poate motorizarea si cutia automata sau manuala care o ofera ca e mai tare ca celor de la Volvo , la interior e sarac rau , sisteme de siguranta ce are ABS, ESP ,4 airbag-uri ca asta avut intotdeauna . Nu cred ca trece peste Volvo nici cum , daca ar fi fost peste Volvo trebuia sa aibe mult mai multe ce are Volvo la ora actuala. Si in plus Saab 9-3 Turbo X actualul de anu asta are 280 de cai putere si costa 48.000 euro , cand la 48.000 euro pot sa-mi iau un Volvo mult mai tare poate S60 ,S40 R , S80 care are farmec inauntru . Uitate la Saab in interior si daca iti place , atunci imi place si mie si cat costa , si nu uita ca e o masina care e facuta din bucati , Cadillac , OPEL ,FIAT ,SAAB deci Saab nu e macar nici jumate facut suedezi.

  Volvo macar stim ca e Volvo sunt si americanii cu proiecte si alte chestii , dar totus nu o fac 4 constructori de automobile o singura marca . Saab numai e ce a fost odata , de cand s-a dus

la GM s-a ales prafu de marca asta . Si nu pot compara Saab cu Volvo mai ales ca lipseste si tractiunea integrala pe nu o are , daca te uiti la Volvo cate are si la Saab care ii mai lipsesc multe desi e un model care este prea vechi Saab il fabrica din 2002 pe aceeasi platforma si imbunatatiri nimic si costa chiar peste unele modele prea mult la Volvo ,Audi , BMW , e politica si management facut de GM , de aia are Saab masini asa zis "PREMIUM" la aproape 2 miliarde , eu nu cred ca ai da 2 miliarde pe un Saab care e cu mult sub un Volvo S40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

te referi si la s60, s80? ce e de la saab peste ele?

Ca pozitionare de brand Saab este peste Volvo, adica e un constructor exclusivist care fabrica in general 1 model "aceasi marie cu alta palarie"  la scara redusa. Este un constructor de avioane care face in timpul liber masini daca vrei. Sant convins ca stii si tu asta insa.

Ce zici de motorul 5.3i v8 de 300 CP de la Saab?De 1.9 BTiDS de 190 CP? De aspect nu mai vorbesc pentru ca sant superbe mai toate modelele de la ambii constructori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cat de bun e un S40 fata de 9-3 (tot timpul am avut o oarecare reticenta fata de S40-ma refer in special la masinile facute cat timp Volvo a apartinut de Renault). Platformele folosite de SAAB sunt cam aceleasi de la Opel si sunt unele destul de bune. Pretul mai mare este dat de calitatea materialelor din interior, care e mult mai buna decat la Opel, confortul si siguranta de asemenea sunt peste Opel. In privinta sigurantei eu cred ca in continuare se poate bate de la egal la egal cu Volvo (nu stiu unde ai auzit sau unde ai vazut ca sunt 4 airbag-uri-eu stiu ca se ofera in serie airbaguri cortina pentru toate locurile).

Motoarele din cate stiu sunt modificate de inginerii de la SAAB, deci nu sunt chiar identice cu cele de la Opel.

In privinta interiorului, personal mi se pare misto. Este o alta abordare fata de Volvo, insa este de acelasi bun gust.

Daca ar fi sa imi cumpar altceva in afara de Volvo (desi cred ca e imposibil :P), probabil mi-as lua SAAB.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma rog pareri si pareri , dar daca te uiti sub capota lui Cadillac BLS si la Saab 9-3 sunt aceleasi motoare si motoarele sunt de la Cadillac dezvoltate de GM pentru ca Saab e 100% facut de GM nici cum de Saab si facut pe platforma lui OPEL pentru caroserie si sasiu , si nu stiu ce ti se pare tare motorul ala 5.3i V8 300 CP ca daca ma duc la Volvo S80 ,XC90 il depaseste 315 -320 de cai putere si au tot V8 de 2.5 sau 3.2, nu ca vreau sa demoralizez marca Saab , e tot marca suedeza pana la urma , dar nu stiu e o masina care nu sti din ce e facuta pana la urma , iar la siguranta nu bate volvo sau sa fie egala pentru ca ia decat 4 stele asta sa retii la EURONCAP a luat decat 4 stele la siguranta totus e buna , dar asta nu da fapt ca se compara cu Volvo.

  S40 e super poate il egaleaza pe 9-3 ca sa nu zic ca e peste Saab 9-3 , dar restu nu le mai pot clasa mai sus , 9-5 care are un desing dezamagitor nu-i de mirare ca nu se vinde , si suvul de la Saab 9-7X e doar numele Saab ca restu toata e proiectata in America la GM are motor de GM asa ca ce mai e facut de Saab cat sa reprezinte marca atat . De aceea n-as alege Saab din motivele astea pentru ca dai niste bani aiurea pe o amestecatura , macar daca ar fi fost numai Saab si GM sau Saab si OPEL atat , eu zic sa mai cautati pe net informatii despre Saab si aveti sa vedeti ce scrie despre marca asa zisa "suedeza" ca e terminata  , si nu au nimic de aface cu avioanele de la Saab pentru filiala de autoturisme nu se mai afla la ei e pe cont propriu acum , odata ce s-au despartit nici cum numai colaborareaza , fac si Volvo destule pe langa cei de la Saab. Cautati si dati-va cu un T5 , T6  de la Volvo si aveti sa vedeti ce masini sunt. Iar la Saab nu vorbesc despre partea tehnica ca e buna ca motor, cutie , peformante in general , dar ce te omoara pretul , siguranta la bord ,dotarile , e un fel de OPEL mai imbunatatit si eu am o oroare la marca Opel nu prea agreez marca asta . Cand Saab o sa faca si ei ceva macar 50% suedez ca e o marca suedeza atunci eu il trec peste Volvo sau la egal cu Volvo., dar in ritmu asta de ce sa-l clasez  cand sub capota si restul masinii scrie GM . Indradevar tine de gust si de parerea fiecaruia  eu am o parere buna nu zic ca este o marca rea , dar nu e peste Volvo asta trebuie sa retinem si volvo a colaborat cu Renault prin anii 90 in 1996 cand a iesit primul model Volvo S40 erau singuri in 99 a venit Ford si i-a luat doar 40% cand in 99 Saab era 100% la GM , si ce imi e RENAULT ce imi e OPEL..

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma omule... ca pozitonare pe piata, Saab este o marca de lux mai sus ca Volvo in primul rand ca pret. Cate Volvo si cate Saab vezi pe strada? SI nu zice ca e o problema de fiabilitate ca nu e cazu.  Asa si VW phaeton are cogeamite v12 pe el dar poti spune ca vw e mai sus ca audi? NU  :D

Nu inteleg de ce va tot impiedicati si tu si alti forumisti de faptul ca e facut de nu stiu cine. Ce-are a face?Saab e saab: arata cum arata si inseamna ce inseamna. GM e GM. Totul se face pe platforma comuna acum. 

Sant aici oameni mi-au spus ca eu de fapt am un FORD...nu un Volvo..ceea ce sincer ma face sa zambesc (spre ras) si ca ce au ei din 1900 toamna e de fapt "the real thing". :D  ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites
ca pozitonare pe piata, Saab este o marca de lux mai sus ca Volvo in primul rand ca pret

Si ia gaseste pozitia pe piata a Saab si zi-mi si mie unde e Imparatia Sa Saab situata...ca eu nu-mi dau seama, e mama marcilor Saab asta daca el este mai de lux si mai sus clasata de Volvo...adica e intr-o clasa "vida", de care n-am auzit eu pana acum, sau Saab o fi vreun pui de Bentley si Rolls...ca asta reiese din cele spuse de tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:( daca Saab este cea mai de lux fata de Volvo , S80 ,XC60, XC90 ,XC70 alea ce mai sunt vreun Renault ? Peugeot ? ar fi fost frumos ca Saab sa fie Saab dar nu e deloc e doar numele .

  Saab e OPEL + CADILLAC+ GM + FIAT si la capitolul lux nu stiu de unde ai scos-o pe asta ca nu e de lux deloc e o marca concurenta lui Volkswagen GOLF , PASSAT , VOLVO S40 ,BMW seria 3 , Audi A4 , dar nu se aliniaza modelelor astea Saab 9-3 si sa vorbim la drept uitate si tu in interior la Saab si uitate la Volvo si fa diferenta intre lux si intr-un interior medium care e ca la Renault , Peugeot etc. Deci hai sa o lasam balta ca am ajuns departe cu Saab , si nu stiu unde ai vazut-o tu clasata cea mai de lux sau in ce topuri ca daca stau bine sa ma gandesc eu am vazut niste topuri unde Saab era pe ultimele locuri , daca vrei sa sti care e primu loc la fiabilitate si siguranta e Toyota si Lexus , Mercedes-Benz , BMW , Volvo , Volkswagen -Audi ,...........Saab , cred ca Saab se situeaza printre ultimele  locuri din clasament 12 sau 13 .

Dar nu conteaza clasamentu , sau ce mai e , chestia e ca nu e de lux , ca e mai buna din puct de vedere al performantelor da poate e mai buna decat Volvo , dar de lux in nici un caz ce lux are e tapiteria deschisa la culoare cu culoarea crem si bordu pe jumate crem si jumate negru :D ,mai are un sistem in bord de navigatie care acuma il au toate marcile , si aia e lux  ??? si la S60 si S80 ca totus concureaza cu modelele astea la pretz alea ce mai sunt avioane :D. Nu stiu oricum Saab mai are de lucrat pana il ajunge pe Volvo si eu nu mi-as lua Saab doar ca are o divizie si face avioane si e renumita , nu cred ca e asa renumita , daca ar fi renumita nu si-ar mai lua astia atatea bmw-uri , audi , mercedes care costa mai mult decat un Saab , si pot spune ca sunt cu mult peste Saab ale nemtilor ce sisteme au pe ele si calitatea interioara e slaba la Saab intra pe clubul posesorilor de Saab ca ce naiba sunt putini oricum dar intra pe www.saab-romania.com si inscriete acolo si vezi pareri despre Saab , posesori Saab , unii multimiti , unii nu. Eu zic ca S40-u meu arata bestial inauntru fatza de 9-3 care e mai mult plastic dur , iar motorul diesel cand se strica ca are piese de la OPEL cu turbina turbo si pompa de injectie sa vezi ce misto mai e .

post-0-12877857588041_thumb.jpg

post-0-12877857589171_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum sa faci diferenta intre lux si un interior simplu , poate ca concurenta ii face lui S40 , dar S60 si S80 etc cele mai sus de S40 nu cred ca Saab mai concureaza in plus ca Saab imi depaseste S40 la pretz si ajunge sa coste cat un S80 , e prea banal hai ca e cat un S60 , dar nu cat un S80 320 de cai putere aproape 50.000 euro si suvul ala 9-7X 5.3i V8 300 CP e 55.000 euro , iar un XC90 are 3.2i V8 320 de cai putere si costa 50.000 euro acum fapt ca Volvo s-au ieftinit din cauza crizei financiare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ati vorbit de preturi, motoare performante. Eu va propun un tablou - o coloana oficiala. Parca mai bine sta steguletul pe un volvo,mercedes,bmw sau audi decat pe un saab.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca au trecut dincolo de exemplul concret, postat de mine, comparatiile dintre Volvo si Saab.

Ce nu vad eu, e ca nu a punctat nimeni, ca Saab-ul din competitie este generatie mai noua decat "batranul" 850.

La o masina cu an de fabricatie 2000+ sunt mult mai multe optiuni de tuning motor/transmisie.

Saab este cotat pe o pozitie inferioara fata de Volvo, chiar la el acasa. Daca unii se plang de ce a facut Ford la Volvo... cred ca nu stiu ce a facut GM la Saab.  ::)

Chiar si asa Saab este o masina demna de luat in calcul... zic eu cu un stil asemanator Volvo. Prima pe lista ramane VOLVO... si a doua/treia optiune este SAAB.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca o concluzie si evident,realitate:

saab e SUB volvo , la acelasi pret , an de fabricatie, motorizare, etc.

peste volvo , in aceleasi conditii :

mercedes c320, bmw 53x, si atit.

nu vb de sh. acolo lucrurile se schimba.

s60 si s80 doar de astea 2 sint luate in conditiile de mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt dezamagit de marca Saab pentru ca numai e o masina care sa fie macar 50% de suedezi e facuta de toti ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am colegi nordici.

cam toti au alt inteles asupra calitatii. ceva de genul : decit sa facem ceva prost si ieftin, mai bine nu-l mai facem.

asa erau si nemtii, dar vad ca se cam inrautateste situatia la ei.....

mie d-asta mi-e frica : ca guvernul suedez sa zica : nu avem bani pentru a face volvo si saab de calitate corespunzatoare si atunci nu le mai facem.....(desi, dupa spusele celor din nord, suedia e o tara cu resurse financiare mari) sa speram.....ca nu vom vedea volvo by gelly

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sa speram , oricum guvernu suedez a refuzat sa-l nationalizeze pe Saab dupa ce s-a despartit de GM si acum e pe cont propriu deja am citit ca a dat afara inca 4000 de angajati si mai are decat 3500 de angajati la automobile Saab ca sa poate supravietuii crizei , dar nu stiu unde va supravietui pentru ca nu fac vanzare poate decat la ei acasa , si daca ar fi sa vanda si Ford , Volvo s-ar putea sa nu-l ajute guvernu suedez , dar ar avea o salvare ca l-ar cumpara inapoi VOLVO GROUP , cand Volvo Group le-a propus celor de la Saab sa-i privatizeze acum de curand s-a intamplat asta , Saab a refuzat ca nu e fabrica de 5 milioane de euro  :D atat a oferit Volvo GROUP pentru autoturisme Saab. Nici macar Saab Aero (avioane) nu a luat in considerare cerea celor de la autoturisme Saab , defapt nici nu i-a interesat si fapt dezamagitor ca face parte din aceeasi firma , iar Scania nici atat s-au despartit in 2000 cand a fost preluat 100% de GM si numai vor sa fie in colaborare  si Saab a alergat la toti si toti l-au dat la o parte si guvernu suedez ca nu vrea sa fie proprietar pe aceasta marca de autoturisme , si a avut o portita si o oferta buna la VOLVO GROUP daca ei considera ca pe timpul asta nasol nu se merita sa se duca acolo macar avea un viitor in fata ii sustinea financiar si poate in acelasi timp avansa in tehnologie si siguranta si vanzari , ca se stie Volvo are management bun are vreo 3 departamente care se ocupa de Logistica si vanzari , au si finantari proprii au banci si finante deci avea o sansa , daca sunt fraieri au refuzat poate da faliment si sa vezi Saab numai exista decat in istorie si vor ramane avioanele cu acest renume . pacat ca e o marca totus buna si ar avea multe sanse , dar au refuzat o oferta prea buna si cand alearga din colt in colt numai stiu ce sa faca ca nu-i ajuta nimeni , pacat de oamenii aia ca au ramas fara locuri de munca  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Jhonny B. Nu stiu de ce critici marca Saab ca fiind una slaba, mie personal mi se pare prea reusit si la exterior si la interior poate arata chiar mai bine la interior decat S40-u tau dupa pozele care le-ai postat si Saab este recunoscut a fi o marca foarte buna si rezistenta ca mai are si unele dezavantaje asta orice masina le are . Daca as avea banii si maine mi-as lua Saab.

Mai usor cu virgulele alea ca sunt dese rau!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Jhonny B. Nu stiu de ce critici marca Saab ca fiind una slaba, mie personal mi se pare prea reusit si la exterior si la interior poate arata chiar mai bine la interior decat S40-u tau dupa pozele care le-ai postat si Saab este recunoscut a fi o marca foarte buna si rezistenta ca mai are si unele dezavantaje asta orice masina le are . Daca as avea banii si maine mi-as lua Saab.

Mai usor cu virgulele alea ca sunt dese rau!

pentru ca de obicei, lucrurile tale sant cele mai bune. Asta pana iti cumperi altceva..care devine atunci cel mai bun.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saab la fel ca si Volvo este o masina exclusivista. Este facuta pt un anume fel de proprietari, in general ex proprietari SAAB care nu schimba marca. Nu s-au fabricat multe si nici nu s-a dorit. Am avut un SAAB 900 turbo din 1986, care era succesorul seriei 90 (vechiul 90; 99). Super masina, am vandut-o pe la 350.000 km si era o.k. Fara rugina, multe chestii "ciudate" printre care: cheia intre scaune, frina de mana pe fata, motorul amplasat invers (cu volanta in fata si cutia de viteze sub motor) si multe altele. Bordul de la 900 este aproape identic cu cel de la vechiul 90 si similar cu bordul nou de la 93 si 95. Asta se vrea, sa fie asemanator nu ca n-ar putea face altul. Parerea mea e ca este o masina super, premium care din pacate are un pret jalnic la revanare. Ar fi pacat sa dispara. Are o lunga istorie Saab-ul, inceput cu motoare in 2 timpi, raliuri, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am tot aceeasi parere si am vazut preturile la Saab sunt foarte accesibile si daca ma uit pe site-ul de la Saab incep de la 20.000 euro , pacat ca dai bani pe ea si cand o vinzi pierzi foarte mult jumate din suma care ai dat-o la inceput. Nu prea stiu cum sunt motoarele de pe ele si cum au fost proiectate , dar imi plac sunt frumoase la desing exterior/interior si au si motoare bune in exclusivitate numai cu turbo, pentru mine motoarele de 1.8i si 1.9 TID sunt suficiente :D la fel si la Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la Saab? Citi dintre voi au auzit de Saab inainte de 2000? Si citi ati vazut un Saab inainte de 2000? Intreb pt ca in anii 95  - 2000 nu stiu daca in Bucuresti erau 100 (o suta) masini toate, incluzindu-le si pe cele modele mai vechi. Nu discutam de Saab 9000 care a fost inceputul dezastrului la Saab. (9000 n-are nici o legatura cu Saab-ul 90, 99, 900, 9.3, 9.5) Este o masina serie mica, facuta pe vremuri de Scania, aveau motoarele lor (benzina 2000 cmc, turbo, motor de camion:) ) Acum mai gasiti modele made in Sweden? La Volvo - ul meu pe carcasa de la filtrul de aer scrie Made in France, pe altele Germany, sigur la Volvo o gramada de butonele, actuatori sind made in Italy, asa ca asta-i trendul, ce sa-i faci. Ca masina Saab, este mult mai rara decat Volvo, la fel de exclusivista insa. Nu vezi un manelist dandu-se jos dintr-un SAAB.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0