Sign in to follow this  
Followers 0
Guest cristi1926

5 motive pt care ai vrea un volvo ,5 motive pt care nu ai vrea un volvo

40 posts in this topic

Eu am avut un singur motiv: masina trebuie s-o iubesti asa cum iti iubesti nevasta!

Dac-o iubesti nu-i vezi decat calitatile!

Share this post


Link to post
Share on other sites

1450  :D plus sofer

1485+54 (sotia)  ;D

Astazi, cand am prins o bariera si asteptam trenul, sotia imi spunea ca doar nu o sa merg cu 140 pana acasa (distanta 50 km) pana ii depasesc pe cei doi din fata desprinsi de pluton. I-am spus ca nu, ii depasim pe cei 12-14 din fata si apoi mergem linistiti pana acasa.

Asa am facut si drumul, dupa 10 min. a fost extrem de linistit.

I LOVE MY VOLVO !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-mi place la Volvo ca poate distruge foarte usor o alta masina in caz de accident, eu am scapat cu grila sparta iar cel pe care l-am lovit are o ditamai vanataia si masina dauna totala. Daca se deforma si a mea poate ca era mai bine.

Daca cei de la Volvo dimensionau corect si franele atunci era si mai bine, oricum asta se rezolva cu niste discuri sport.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-mi place la Volvo ca poate distruge foarte usor o alta masina in caz de accident, eu am scapat cu grila sparta iar cel pe care l-am lovit are o ditamai vanataia si masina dauna totala. Daca se deforma si a mea poate ca era mai bine.

Daca cei de la Volvo dimensionau corect si franele atunci era si mai bine, oricum asta se rezolva cu niste discuri sport.

E normal sa ti la viata celorlalti participanti in trafic ,mai mult decat la masina ta(+/-?  :D ).

Dar nu prea inteleg de ce are volvo - , pentru ca masina pe care ai lovit-o s-a deformat muult mai mult decat volvo-ul tau  ??? Sa nu mi-o iei in nume de rau,dar cred ca postul tau surprinde pe toata lumea . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca viata este mai importanta decat orice, am realizat asta dupa ce la 30km/h am ranit pe cineva fara ca masina mea sa simta nimic, cred in continuare ca o masina sigura trebuie sa se deformeze si sa preia socul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Alex. Bogdan vrea sa spuna ca masina e "prea tare". Adica se deformeaza greu la coliziune si socul impactului este absorbit de cealalta masina in loc sa se deformeze ambele si sa preia socul egal. Banuiesc ca la asta se refera. Dar si la Jeep-uri e la fel. Acest fapt se intimpla in general la masinile cu sasiu dar cum se vede si la Volvo ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdan, a trecut sambata prin fata casei tale si am vazut masina afara fara grila...Acum inteleg de ce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Alex. Bogdan vrea sa spuna ca masina e "prea tare". Adica se deformeaza greu la coliziune si socul impactului este absorbit de cealalta masina in loc sa se deformeze ambele si sa preia socul egal. Banuiesc ca la asta se refera. Dar si la Jeep-uri e la fel. Acest fapt se intimpla in general la masinile cu sasiu dar cum se vede si la Volvo ...

am inteles ce-a vrut sa zica,mersi oricum  :-*

Normal ca viata este mai importanta decat orice, am realizat asta dupa ce la 30km/h am ranit pe cineva fara ca masina mea sa simta nimic, cred in continuare ca o masina sigura trebuie sa se deformeze si sa preia socul.

ok,i got the point .

Share this post


Link to post
Share on other sites

E hai ca nu va mai inteleg ???.Acum, v-a vaitati ca Volvo este prea tare ,ca nu se deformeaza la impact,ca nu absoarbe lovitura.........

Eu cred ca mai bine plange maicasa :'(,decat sa planga mama

Luati-va TICO fratilor,sau Matiz,sa vedeti acolo absorbtie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta asa e. Eu nu m-am plins ca-i prea "tare" dar am vazut si eu pe pielea mea cat de dur este. (cel putin xc 70 -ul).

E hai ca nu va mai inteleg ???.Acum, v-a vaitati ca Volvo este prea tare ,ca nu se deformeaza la impact,ca nu absoarbe lovitura.........

Eu cred ca mai bine plange maicasa :'(,decat sa planga mama

Luati-va TICO fratilor,sau Matiz,sa vedeti acolo absorbtie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Duritatea" XC-urilor provine din garda la sol mai mare decat a altor masini. Astfel, ele lovesc celelalte masini in zona "moale", mai sus decat a gandit producatorul, zona de impact pentru ele...

Incercati un experiment cu un XC vs o masina de teren si o sa vedeti atunci.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mmm sa zicem asa , daca ar veni sfarsitul lumii 2 lucruri as vrea sa am :

-my 850 T5

-AK-47

amandoua sunt robuste, colturoase si functioneaza in orice conditii ..si evident iti salveaza viata  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, a mai fost pe forum o discutie asemanatoare in care in urma unui accident intre S60 si Auris s-a constatat ca pasagera din Auris a ajuns la spital, masina a fost destul de rau avariata iar S60-ul a fost putin deformat in fata. Pur si simplu Volvo-urile mari sunt facute sa fie tanc. Restul sunt povesti.

De asemenea trebuie amintit ca masina cu cei mai multi km din lume este un Volvo si are peste 2,5 milioane km.

De asemenea trebuie amintit ca masinile volvo nu sunt cele mai fiabile din lume DAR sunt cele mai longevive, asta inseamna ca schimband ce este defect poti merge in continuare, carapacea nu rugineste si te tine, pe cand la un MB care rugineste dupa 3 ani nu prea ai ce piese sa schimbi peste 20 de ani pt ca o sa ai un morman de rugina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat Volvo pt ca mi-a placut instant si-mi place si acum (de cinci ori) - restul nu conteaza;

Nu pot sa spun ca nu mi-asi lua Volvo, da' ma deranjeaza infiorator service-ul - e de doi bani la noi, deci service de cinci ori ---  :violent1: , :thefinger::machinegun::rant: , :mumum:  ---

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0