Sign in to follow this  
Followers 0
Guest cristi1926

5 motive pt care ai vrea un volvo ,5 motive pt care nu ai vrea un volvo

40 posts in this topic

buna ziua

pentru ca am vazut ca foarte multi vor comparatii intre diferite marci din care sa-si aleaga masina dorita eu propun  sa va dati cu parerea si sa intocmiti o lista cu 5 motive (eventual cu explicatii)pt care cineva ar alege un volvo si 5 motive pentru care nu ar alege un volvo.

lista mea este

    VREAU UN VOLVO PT CA:

1. este o masina foarte sigura

2.este o masina eleganta fara a fi opulenta

3.nu vei auzi manele dintr-un volvo (spre deosebire de bmw mercedes si audi,unde este genul preferat)

4.este  o masina fiabila care se comporta foarte bine in timp.(am  un S 40 din 2005,si aspectul exterior si vopseau sunt impecabile )

5.are cele mai confortabile scaune si cea mai buna pozitie la volan din toate masinile cu care am mers(am mers cu multe masini si din clasa medie si din clasa lux,doar la mercedes am mai gasit un confort apropiat)

    NU VREAU UN VOLVO PT CA:

1.are un service ffffffff prost.vorbesc de bucuresti.va rog sa ma credeti ca nu exagerez cu nimic am avut foarte multe experiente neplacute cu ei.

2.este o marca care nu acorda garantie.indiferent ce problema ai in perioada de garantie de 24 luni ,data de producator,cei de la service nu o vor recunoaste,si nu o vor rezolva.mai mult vin cu niste explicatii de ramai fara cuvinte.

3.folosesc o tehnologie depasita pt motoare,si cutiide viteza comparativ cu alte marci la acelasi nivel de pret.

4.costurile de intretinere curenta (revizii) nejustificat de mari.40%mai mari decat la o reprezentanta din ungaria

5. are o devalorizare mult mai mare in cazul unei revanzari comparativ cu marcile concurente (nu este o marca f cautata pe piata masinilor second hand)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motivele mele:

motive pentru care vreau Volvo:

1.este singura masina de care m-am indragostit de cand eram pusti, si aveam o macheta. Inca o mai am si e si bucuria baiatului de 4 anisori.

2. e singura masina in care te simti cel mai confortabil, indiferent pe ce scaun ai sta. Nu obosesti nici daca mergi 1000 de km continuu.

3. e singura masina cu stil si clasa, sobra, eleganta dar fara extravaganta.

4. e singura masina care isi impune sa ofere standard toate sistemele de siguranta posibile, si ofera optionale la gadgeturi.

5. e singura masina care impune respect, numai prin exprimarea verbala a numelui marcii. Si nici nu poti fi considerat ca esti super plin de bani.

6. daca ai volvo, esti automat etichetat de cei mai multi ca fiind un om care stie ce vrea.

7. daca ai volvo, ai masina pe viata. cu conditia sa stii sa ai grija de o masina.

8. mai sunt si alte motive, dar cred ca ar trebui sa ma limitez la 5.

Si 5 motive pentru care nu vreau volvo:

1. costuri de revizii? poate daca as merge la un service autorizat, m-ar ajunge costurile mai mari decat acolo unde merg eu. dar nu as putea spune ca ma costa mai mult decat pe un prieten care un vw golf 3. si oricum a mea are mai multi km decat a lui si am bagat mai putin bani in reparatii decat el.

2. devalorizarea? daca nu era aceasta devalorizare nu as fi avut acum volvo, si nu as trage sa imi iau un model mai nou.

3. motorizarea? la cati km are masinuta mea si cum reusesc inca sa ma mentin dupa altele mai noi, eu zic ca nu are rost sa ma plang. are forta/putere si consum redus, ce imi trebuie altceva.

4. garantie? am garantia istorica a masinii, ca in conditii de utilizare adecvata nu pot fi probleme majore. deci ... nu am nevoie de garantia service-urilor din romania.

5. sa ma mai gandesc la inca un motiv pentru care nu as vrea volvo. daca gasesc am sa revin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine n-a fost problema banilor, nici a unei iubiri , a fost sa aleg ce-mi place.

am vrut o masina luxoasa, sportiva , de familie.

dupa indelungi cautari (drive testuri, etc) care au durat 1 an si jumatate, am luat s60 d5.

deci 3 motive : lux+sport+masina de familie (toate luate la un loc)

dupa umila mea parere , in limita a 40-60.000 euro, asta e masina care ofera cel mai bun raport cerite / bani

(bineinteles ca la banii astia exista masini mai luxoase, mai sportive, mai "de familie", insa niciuna in combinatia pe care am vrut-o eu...)

va pot spune , asa ca impresie personala, ca dupa ce-am condus s60d5 , pur si simplu am luat-o in 2 luni, fara sa ma mai gindesc la s80, s60r, bmw seria 5, etc

volvo e o masina adictiva, si putine sint ca ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avantaje:

            -super mentenanta,manevrabilitate si confort;

            -vorba unui strain la Eforie Nord 2008:"superba";

            -siguranta de neimaginat in trafic;

            -are forta sa depaseasca obstacolele de orice natura;

            -rezistenta la uzura preluata de la otelul suedez.

Dezavantaje:

            -pret ridicat produs,p.s. si service;

            -consum mare de carburant in traficul din Romania;

            -posibilitate scazuta de revalorificare;

            -folosesc numai tehnologii pe care nu le pot vinde ca patent altor firme,ceea ce pentru Romania aduce avantajul unor reparatii cu mijloacele mici ale posesorului;

            -provoaca dependenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io m-am intilnit cu matrixx si tomita. n-am discutat de masinile noastre.

toti 3 murim dupa ele. si nu numai noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 motive pentru care mi-as lua Volvo:

1.imi plac la nebunie cum arata

2.siguranta foarte mare

3.fiabilitate

4.confort si stil diferite fata de celelalte marci premium

5. si nu ultimul motiv, Volvo m-a facut sa imi placa foarte mult domeniul auto, iar modelul cu pricina a fost Volvo V70 :salut:; de mai bine de 10 ani am acest "virus" in sange si, desi am destule cunostinte generale din domeniul auto, nicio marca nu a reusit vreodata sa ma convinga sa renunt la Volvo si nici nu va reusi vreodata. Fie ca e sau nu cea mai buna marca din lume, fie ca va ajunge sau nu la chinezi, pentru mine este Volvo si restul.  :beer:

5 motive pentru care nu mi-as lua:

pffff! Greu de spus, daca nu chiar imposibil pentru ca nu am un Volvo. Pot spune numai din auzite ca

1.service-ul e naspa,

2.intretinerea e cam scumpa

3. valoarea cam slaba la revanzare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Credca titlul ar putea fi 5 motive pentru care nu ti-ai lua Volvo in Romania, ca vad ca 90% din motivele negative sunt legate de service\garantie\intretinere in Romania.

Daca ar fi sa nu imi iau, clar si eu as pune la motive service-urile, costurile service-urilor, nepasarea, etc, a si sa nu uit...Drumurile din Romania, e pacat sa iti rupi masina, mi-as lua un Humvee ( nu Hummer ) cu motor mai mic sa mor de nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din punctul meu de vedere nu am mai MULTE motive ..... nu pot sa spun ca imi place la nebunie cum marata ..... nu imi pare asa de deeosebita ,....interiorul .....hmmm si la altele gasesti interioare frumoase ....siguranta este un punct destul de comun in zilele noastre , singurul motiv este INCREDEREA; da am o mare incredere in aceasta marca de masina .

Cat despre motivele pentru care nu vrem volvo .....imi pare 1 pic nonsens .....marea majoritate de pe acest forum detine cel putin o masina volvo .....cum il poti intreba pe un posesor de volvo motivele pentru care nu SI-AR lua volvo ?  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx am eu un motiv pentru care nu mi-as lua un volvo nou : nu mi-l pot permite  ;D . As putea sa cumpar unul dar mi-ar cam afecta din calitatea vietii si nu vreau asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Credca titlul ar putea fi 5 motive pentru care nu ti-ai lua Volvo in Romania, ca vad ca 90% din motivele negative sunt legate de service\garantie\intretinere in Romania.

Daca ar fi sa nu imi iau, clar si eu as pune la motive service-urile, costurile service-urilor, nepasarea, etc, a si sa nu uit...Drumurile din Romania, e pacat sa iti rupi masina, mi-as lua un Humvee ( nu Hummer ) cu motor mai mic sa mor de nu.

te-ai interesat de ce zic posesorii de bmw, mercedes, etc de masinile lor ? de service-ul pentru ele ? te -ai uitat pe forumurile lor ?

volvo e copilul meu, si , chiar daca e urit, prost, schiop si fara miini, e al meu, si e cel mai frumos.

mai sint si alti copii, la fel de frumosi.

daca cineva m-ar intreba pe cine iubesc mai mult: pe fii-miu sau pe fii-mea i-as spune sa se duca in .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incep invers: iata 5 motive foarte serioase pentru care nu as vrea un Volvo:

1 N-as vrea un Volvo daca as fi extraterestru pentru ca deja as avea farfuria mea zburatoare;

2 N-as dori sa aud de Volvo daca n-as avea timp/bani/chef sa ies din tara pentru reparatii/revizii;

3 Nu mi-as fi dorit un Volvo daca n-ar fi fost inventat. Mi-ar fi fost al naibii de greu sa mi-l imaginez de unul singur si s-o mai si conving pe sotie ca merita sa existe;

4 Nu mi-as dori un Volvo inventat/construit de chinezi. Nu mai sunt la curent, da` era vorba sa cumpere...

5 Nu as cumpara un Volvo daca Primus Auto ar fi singurul distribuitor din lume. As accepta doar gratis. Dupa un timp de gandire.

5 motive pentru Volvo:

Siguranta, un mic plus la notorietate, te face diferit de majoritate, iti ofera confort si de ce nu, fiabilitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt DANYX

cred ca un posesor de volvo este cel mai in masura sa-si dea cu parerea despre calitatile si defectele acestei masini.subiectul se adreseaza celor obiectivi care pot accepta  ideea ca masina lor nu este cea mai grozava doar pt ca este a lor.indiscutabil fiecare masina are plusurile si minusurile ei, pe care nu le poti observa intr-un drive test de 10-15 minute,ci dupa o exploatare mai indelungata.cum se comporta o masina (repet cu bune si rele)poti observa dupa 1000-2000km,si abia dupa cateva luni te poti pronunta si asupra costurilor de intretinere,service si altele...

ce ma intristeaza, este ca toti cei care au scris aici isi exprima nemultumirea fata de service.asta ma face sa cred ca n-am fost eu o exceptie si ca sunt probleme reale la primus auto,iar cei de acolo le cunosc dar nu sunt interesetati de clienti mergand pe principiu pe care l-am mai scris si intr-un alt topic pe aici {lasa d-le nu vrea asta vine altul si noi tot vindem}

Share this post


Link to post
Share on other sites

calitati are ....defecte ....si d'alea ....dar ma gandesc ca IE aiurea sa intrebi un om dupa ce a mancat un mar ,"dece nu ai vrea un mar".....intreabrea se poate pune cu succes inainte sa manance marul .....sau, in cazul de fata, sa isi cumpere un volvo  ;)

Corect ar fi fost, gandesc eu , "5 motive pt care ai vrea un volvo, 5 motive pt care NU ai mai vrea un volvo"  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am volvo pt:

1.si cel mai important SIGURANTA

2.STIL (nu vad ciori burtoase coborind din volvo)+ca e o masina de ambasador

3.ELEGANTA,PREZENTABILA,sare in ochi(unui om de clasa) parcata intre alte 5 masini chiar si cu 10000 mai scumpe sau nu sare in ochii la toti incultii

4.FIABILA

5.COMODA

as renunta la volvo pt:

1.DEVALORIZARE si VENDIBILITATE

2.un pas in urma cu noutatile tehnologice in confront cu rivali

3.piese,service fff scump(romania)

4.motoare si transmisii invechite

5.relatia marca-client

Share this post


Link to post
Share on other sites

danyx,eu cred ca problema este corect pusa daca ai vrea sau nu un volvo.de obicei cand cineva  alege o masina pe care ar dori sa o cumpere  arunca un ochi si pe forum.de aceea eu cred ca discutia si exprimarea parerilor posesorilor acestor masini este bine venita.repet subiectul se adreseaza celor care pot fi obiectivi si pot recunoaste ca masinile lor au bune si rele.

din acest punct de vedere apreciez parerile foarte pertinente exprimate aici pe aceasta tema.asta demonstreaza ca  posesorul  de volvo este un om educat care merita mult mai mult respect din partea reprezentantilor acestei marci in romania

Share this post


Link to post
Share on other sites

danyx,eu cred ca problema este corect pusa daca ai vrea sau nu un volvo.de obicei cand cineva  alege o masina pe care ar dori sa o cumpere  arunca un ochi si pe forum.

Te contrazic un pic. Stiu cel putin un caz in care s-a cumparat volvo din impul, fara sa stie ceva despre masina (inca valabil) si fara sa se uite pe forum-uri sau in alta parte, EU  ;D. Initial vroiam un audi A4. Dar cand am vazut V50-ul mi-a ajuns. Si ce stiam despre Volvo e ca sunt masini sigure. Iar siguranta are nota maxima pt. mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tricky, opusul sunt eu. Cand am auzit ca o colega de birou doreste sa isi vanda Volvo-ul (pe care o consideram super masina), am intrat pe forum. Am cumparat-o dupa 2 luni. Datorita acestui forum. Nu aveam de gand sa imi cumpar masina atunci, nu aveam bani, nu era momentul.

Am facut tot posibilul si am luat-o pt. ca datorita membrilor acestui forum am luat in calcul aspecte la care chiar nu ma gandeam.

Daca este sa fac din nou pasul... FARA EZITARE!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce VOLVO

1° pentru ca e sigura

2° pentru ca e buna

3° pentru ca e frumoasa si discreta

4° pentru ca e altfel

5° pentru ca e pacat sa nu ai, daca iti permiti

De ce nu VOLVO

Nu stiu, probabil ca e vorba de bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ah, da !

pentru ca tocmai am "omorit" un 325 si un x5 care....se dadeau amindoi.

ah, i love volvo !!!

fata aluia din 325 imi aduce aminte ca n-am gresit cind am luat volvo .

(sa depasesti un x5 la 190 si sa te ia un volvo dupa 1(una) secunda, eeeeee)

ps si aveam "frina de mina trasa" (nevasta)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, da' astia cu D5 isi permit  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

tare sint curios cum o merge s40-ul cu d5. cred ca mai bine  ca parca e mai usoara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0