Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Thomas

Nou pe forum!

20 posts in this topic

Salutari tuturor!

M-am inscris si eu pe forumul acesta pentru a cere niste informatii despre un model Volvo , inca nu detin un Volvo si de aceea vreau sa ma interesez despre aceasta marca ca as dori sa-mi iau si eu un Volvo pe viitor sper ca nu va deranjez ca m-am inscris fara a detine un autoturism ;) deocamdata o sa navighez pe forum ca am gasit multe informatii despre modelul care ma intereseaza si este un Volvo S40 1.8i 122 HP daca nu gresesc datele si anul sa fie din 2003-2004 . Singurul lucru care vreau sa intreb ca nu gasesc pe aici sunt preturile cam in ce preturi este situat acest model in afara ca in tara am vazut , eu sunt mai tanar am doar 18 ani si m-ar interesa si pe mine in plus ca imi place acest model. Daca am gresit locatia ma scuzati!

  Va multumesc! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit . Speram sa ni te alaturi si ca posesor de VOLVO  ;) . Preturi poti gasi pe http://autoscout24.ro/  sau  http://www.mobile.ro/acasa/index.html  . Mai sunt si alte site-uri dar astea ar fi cele mai importante piete auto . Chiar si aici poti gasi ceva util  http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/board,24.0.html  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Speram sa devii si posesor Volvo. Poti gasi si pe forum ceva S40 la vanzare si in stare buna, taxa platita, inscrise. Cauta si poate gasesti ceva. Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut ,si bine ai venit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa ce te uiti pe preturi, iti dau un sfat : mergi cu un volvo.(compara placerea de a conduce)

si ni te vei alatura.

bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preturile sunt accesibile , m-am uitat pe forum pentru service , intretinere , probleme tehnice , consum si in final placerea de a conduce un Volvo si am gasit destule informatii pe forum despre modelul care imi doresc sa-l iau si este un Volvo S40 1.8i modelul vechi 2003,

  Va multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu totusi cred,este o parere personala,ca,mai bine ai opta ,daca tot vrei benzina,la cel de 2.0,are cred ca vreo 150 de cai,si e altceva,pe langa cel de 1.8,care din cate stiu eu cam puturos..sau ,1.9 d de 115 cai

parerea mea ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si 1.8i are 122 de CP , daca ziceti ca este mai puturos trec la diesel de 1.9D , imi placea mai mult pe benzina la ala de 2.0 are Turbo si are 165 CP e prea mult ce sa fac cu caii aia doar sa ma dau tare pe strada?:)) :D sunt de ajuns aia de 122 sau 115, unde as avea eu strada sa o alerg , va multumesc pt parere.

  Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul de 1.8 e cam puturos jos, dar peste 3500rpm trage destul de bine comparand cu alte 1.8-uri de la alte marci cu care am mai mers.

Share this post


Link to post
Share on other sites

motorul de 1.9 diesel, are turbina cu geometrie variabila, are 115CP si trage super bine. Nici nu-ti vine sa crezi ce viata are masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da am inteles , iar benzinarele cam toate sunt puturoase la 1500 -2000 de rpm , dieselul este mai fasnet ca are turbo. O sa vad ce gasesc si la ce pret. Va multumesc pentru acest sfat , orice sfat imi este de ajutor ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sa fii la fel de multumit de masina Volvo pe care o vei alege si acum si peste 3-4-5 ani, incearca din start sa mergi pe varianta unui minim 2.0T.

La 168cp raportul consum/putere este zic eu, rezonabil.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da , o sa vad dupa Pasti ce o sa iau . Va multumesc , gata numai pun intrebari .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sa fii la fel de multumit de masina Volvo pe care o vei alege si acum si peste 3-4-5 ani, incearca din start sa mergi pe varianta unui minim 2.0T.

La 168cp raportul consum/putere este zic eu, rezonabil.  ;)

adi are foarte mare dreptate,asta in cazul in care vrei benzina ,insa ,si 1.9d de 115 cai,este foarte bun ca si putere si consum.ar trebui sa alegi dintre astea doua.

succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da m-am gandit bine si o sa aleg un 1.8i benzinar de 122 CP numai bun pentru un incepator ,iar economie la benzina nu vad la nicio masina daca stau sa ma gandesc ca si Dacia sare de 10 % , acum depinde modul de condus si aglomeratia in oras , climatizarile , daca ma folosesc de toate nu trrebuie sa am nicio pretentie, daca consumul mediu bate in jurul 9% e super nimic mai mult. Cand o sa-mi iau o sa-l fac marfa  ;) , 1.9D nu prea ma incanta cand aud ca este de Renault parca mi se duce tot cheful de Volvo , am eu o oroare la marcile frantuzesti si astia trebuia sa gaseasca sa manevreze motoare cu altcineva nu cu Renault si Peugeot , ma rog acum numai conteaza.

  Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa o fi , am auzit si eu ca sunt foarte bune voi le stiti care cum sunt , eu nici nu stiam ca Volvo are motor de Renault sau ala mai nou de Peugeot , eu credeam ca e de la Ford Focus , acum cat am studiat forumu am aflat si din discutiile de aici am aflat ca au si au avut o colaborare cu astia din Franta . Daca ar face si la ei asa cum fac pentru unii ar fi bine , si la Dacia la fel . Oricum si daca n-as fi dat vorba cu niste prieteni despre Volvo , ma gandisem la Ford Focus modelul 2005-2006 , dar masina frantuzeasca tot nu-mi luam  :D si oricum nu-mi iau , cred ca nici ceilalti de pe acest forum nu si-ar lua va zic eu , in rest oricum nu ma intereseaza alte marci , si sper sa gasesc unu bun , adikca sa nu fie forjate cum mai sunt unele bmw si golfuri 3 si 4 , dupa aceea o sa-l prezint aici pe forum cand o sa-l iau . Acum sa nu ma certati ca am denigrat un pic marca frantuzeasca si motorizarile lor ;D;)

  Va multumesc pentru sfaturi, sunteti super de treaba toti.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0