Guest nelu

Sănătate

246 posts in this topic

Sa inteleg ca-mi tocesc fundul pe bancile facultatii degeaba ?

Bogdan: Si daca nu o sa vina? O sa ai plamanii si ficatul varza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce-ti mai place sa te agiti, pana la urma mai avem 2 ani pana vine meteoritul, asa ca eu o sa fumez mai mult, o sa beau mai mult si o sa ma distrez mai mult :smile:

Nu ma agit. Asta este felul meu de a fi si nu ma gandesc la cat o sa traiesc ce la cum o sa traiesc, ma gandesc la responsabilitatea pe care o am fata de cei apropiati. Cu privire la â€vitamineâ€, eu am o cu totul alta â€religieâ€:

post-952-12877884532806_thumb.jpg

post-952-12877884536657_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adrian nu e problema, dacă nu vine in 2012 tot vine pana la urma ;D

Mai băieÈ›i faza e simpla, degeaba mâncăm sănătos, bem sănătos, nu fumam, nu facem excese dar ne stresam la munca, înghiÈ›im 2 tone de praf/m2 /per an este fix ca in bancul ala cu americanul care după ce comanda 3 hamburgeri cere È™i o cola light :smile:

Degeaba încerci să faci totul sănătos dacă sistemul nu iÈ›i permite să ai o viata sănătoasă È™i când zic viata sănătoasă ma refer la program de la 8 la 16, fără violente de orice fel in trafic, exact cum este in tarile nordice sau chiar in SUA (unele zone) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Mai băieÈ›i faza e simpla, degeaba mâncăm sănătos, bem sănătos, nu fumam, nu facem excese dar ne stresam la munca, înghiÈ›im 2 tone de praf/m2 /per an...

Degeaba încerci să faci totul sănătos dacă sistemul nu iÈ›i permite să ai o viata sănătoasă È™i când zic viata sănătoasă ma refer la program de la 8 la 16, fără violente de orice fel in trafic, exact cum este in tarile nordice sau chiar in SUA (unele zone) .

        Intr-adevar faza e simpla, noi o complicam si in loc sa cautam solutii la probleme, mmm... cautam scuze si ne complacem in aceasi situatie.

        Prin natura sa, organismul uman este capabil de eforturi deosebite, greu de crezut, cu conditia de a nu fi solicitat continuu, la fel ca o masina/rie. Apoi urmeaza â€refacereaâ€. La sfarsitul saptamanii de lucru, ar trebui sa te ocupi de â€incarcarea bateriilorâ€. Cu banii de pe tigari si alcool, sunt convins ca oricine ar putea merge la un strand, la o iarba verde, la o padure sau, voi bucurestenii la mare si asa, ciclul saptamanal s-ar putea repeta fara a afecta negativ sanatatea sau mentalitatea.

     

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deacord cu tine DAR drumul de la mare la B iti descarca bateriile de fiecare data ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce-ar fi daca ai face un ocol pana la mare, sa nu stai bara la bara. Nu intotdeauna drumurile "scurte" sunt si mai rapide...cel putin pe lai noi prin Romanica.... 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai liniÈ™tit ca toată lumea a aflat de scurtături È™i chiar dacă drumul e ok te omoară traficul din staÈ›iuni, asa ca .....

Revenind însa la subiect trebuie spus ca romanul consuma de 2 ori mai multe medicamente psihoactive decât vecinii  europeni, nu mai vorbesc de faptul ca se îndoapă cu tot felul de medicamente luate după ureche .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"De la inceputul anului, am inceput sa ma ocup de agricultura, lucru pe care in urma cu cativa ani, nu l-as fi crezut. Nu vreau sa mai cumpar legume si fructe crescute in substraturi nutritive adica in culturi fara sol (impotriva naturii), vreau sa mananc legume si fructe crescute in sol, asa cum s-au dezvoltat firesc. "

Nelule, eu te felicit pentru initiativa. Am doar o intrebare: de unde stii 100% ca semintele (pentru agricultura ta) nu sint tratate si modificate ?

Dupa cum ai spus, si 1mg de iridium periodic si e mult...o sa poti totusi sa "contabilizezi" fiecare produs pe care vei fi (inca) nevoit sa-l cumperi cite mg de iridium poate contine ?...

Eu am incetat sa ma mai gindesc la toate problemele astea alimentare, e mult prea multa informatie de "digerat". Ma limitez la a alege din piata tot ce pare proapat si gustos. Fac o mantra de protectie a intregii familii inainte de a minca si gata.

Bafta cu microagricultura, serios vorbind. Si eu, daca as avea o curte mare, as sadi undeva niste legume, macar de dragul de a-mi vedea baietelul cum rupe o rosie...

Pina atunci, traiesc la bloc, ascult de la vecini manele simbata, la 9 dimineata...respir smogul bucurestean prin care mi-am plimbat copilul in carut...imi gasesc cite o noua zgarietura pe masina periodic...urc cite 10 etaje cind se strica liftul...soacra-mi seamana cu un ziar (nu vine cu noutati, doar apare Zilnic)...si nenumarate astfel de mici "bucurii" ale vietii. Iridium ziceai ? Noroc cu forumul asta care-mi maninca energia zilnic, ca altfel as lua-o razna  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"De la inceputul anului, am inceput sa ma ocup de agricultura, lucru pe care in urma cu cativa ani, nu l-as fi crezut. Nu vreau sa mai cumpar legume si fructe crescute in substraturi nutritive adica in culturi fara sol (impotriva naturii), vreau sa mananc legume si fructe crescute in sol, asa cum s-au dezvoltat firesc. "

Nelule, eu te felicit pentru initiativa. Am doar o intrebare: de unde stii 100% ca semintele (pentru agricultura ta) nu sint tratate si modificate ?

Dupa cum ai spus, si 1mg de iridium periodic si e mult...o sa poti totusi sa "contabilizezi" fiecare produs pe care vei fi (inca) nevoit sa-l cumperi cite mg de iridium poate contine ?...

Eu am incetat sa ma mai gindesc la toate problemele astea alimentare, e mult prea multa informatie de "digerat". Ma limitez la a alege din piata tot ce pare proapat si gustos. Fac o mantra de protectie a intregii familii inainte de a minca si gata.

Bafta cu microagricultura, serios vorbind. Si eu, daca as avea o curte mare, as sadi undeva niste legume, macar de dragul de a-mi vedea baietelul cum rupe o rosie...

        In anul 1989 cand m-am orientat profesional, am optat pentru profilul de tehnician veterinar sau constructii. Mi-a iesit prima optiune si am facut un liceu agroindustrial unde am facut si putina agricultura asa ca, nu pot sa spun ca o sa incep cu agricultura chiar de la zero.

        Agricultura insa, nu este simpla dupa cum ar parea la prima vedere. Pe linga conditiile de clima, mai trebuie sa tii cont si de PH-ul solului si de altii. Asa ca, nu poti sa faci de toate dar, oricum, poti sa faci mai mult decat nimic.

        Semintele din comert, cam toate sunt tratate chimic pentru a rezista la boli si la daunatori. Dupa ce le semeni, le cresti si le cultivi, poti folosi seminte de la produsele pe care le recoltezi, netratate chimic dar, vei obtine o recolta mai mica sau deloc daca se vor imbolnavi. Daca faci agricultura doar ca divertisment, nu pierzi mare lucru dar daca faci asta ca pe o afacere sau mijloc de castigare a existentei, ar putea fi o problema asa ca, s-a inventat chimia. Putina, nu strica dar abuzand de ia si folosind chimicalele si la conservarea produselor, dupa recoltare, ar putea fi prea mult. Producatorii/comerciantii, folosesc tot felul de chimicale si dupa recoltarea legumelor/ fructelor pentru a le conserva o perioada mai indelungata astfel incat sa reziste conditiilor de transport de pe un continent pe altul, multe dintre ele fiind recoltate innainte de coacere si pentru a le da culoare sunt injectate cu substante suplimentare, colorante, alte chimicale.

        Si eu cumpar de la piata, cat posibil de la producatori, fructe si legume de sezon, care cresc natural la noi si numai cand le trece sezonul ma intind la portocale, banane si alte exotice.

        Deocamdata, ma ocup de agricultura asa de divertisment... imi pregatesc terenul pe cand o sa ies in pensie. Pana atunci, mi-am propus sa o fac sambata o data pe luna si, de la inceputul anului, chiar am reusit.

     

       

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar daca nu vine???

ps :ar fii bine sa stim toti;sa ne facem planurile numai pentru 2 ani ;);D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o gradina de 1500m2 si va invit sa va cultivati tot ce vreti ptr ca eu m-am saturat.Dau o caruta de bani pe chimicale ptr ca altfel toate se strica-cat de ecologica poate fi productia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 2012 vine o explozie solara si ne coace pa toti, scapa numa scafandrii  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu toţi scafandrii, numai cei care sunt vegetarieni... :smile:

@cristianc, ceva ecologic tot faci tu pe-acolo: duci banii cu căruÅ£a ÅŸi aia nu poluează, nu sodomizează gaura din stratul de ozon... :smile:

heimdallre ...

Sa nu zici tu nimic in topicul despre biserica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, eu n-am nici o legătură cu bisericile... :smile:

Pai tocmai d-aia  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu toţi scafandrii, numai cei care sunt vegetarieni... :smile:

@cristianc, ceva ecologic tot faci tu pe-acolo: duci banii cu căruÅ£a ÅŸi aia nu poluează, nu sodomizează gaura din stratul de ozon... :smile:

N-am caruta dar am o camioneta ARO care isi face "treaba" cand ii vorba de poluare!  ;D  ;D  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o gradina de 1500m2 si va invit sa va cultivati tot ce vreti ptr ca eu m-am saturat.Dau o caruta de bani pe chimicale ptr ca altfel toate se strica-cat de ecologica poate fi productia?

Daca vrei productie ecologica, nu mai da cu nimic. O sa ai fructe mai mici, mai putine, cu viermi, ecologice. Un vierme intr-un fruct garanteaza ca nu a fost stropit cu chimicale. Legumele: patrunjelul, morcovii, mararul, telina, rosiile s.a. dupa ce le insamantezi sau le sadesti, inafara de apa, nu au nevoie de chimicale pentru a creste. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da vita de vie se stropeste de multi ani cu aia albastra, ce ziceti de asta? si la stors mai intrau tarancile si cu chicioarele intre ciorchini  ;D, barbatii, deh, pa margine, ca nu-s ca femeile  :D;D:D  ... ca sa fie vinu  ... ecologic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da vita de vie se stropeste de multi ani cu aia albastra, ce ziceti de asta? si la stors mai intrau tarancile si cu chicioarele intre ciorchini  ;D, barbatii, deh, pa margine, ca nu-s ca femeile  :D;D:D  ... ca sa fie vinu  ... ecologic?

Suflat de cupru?

Mandrele sfarama boabele de struguri cu picioarele, iar flacaii privesc, cu pofta de vin, de pe margine. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

iese un fel de.... sufleu? sau budinca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

hashdoi sodoi, aka vitriöl? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

hashdoi de sopatru, asa e serifule, umbli numa cu pistolu armat... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

am auzit ca in asia se consuma si penis de tigru uscat si macinat in scopul asta. nu mai sunt sigur daca faceau infuzie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Degeaba mancati voi ginseng daca inspirati fum de Raba in fiecare zi...  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io am o gradina de 23 de arii la tara. Castravetii nu mai sunt "comeata" ci au forma ca niste mingi de tenis iar rosiile s-au stricat in proportie de 95% de la ploile acide. Si vita de vie e toata uscata, nu prea am avut ce sa le fac de la ploile astea. Numai prunele au scapat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now