Sign in to follow this  
Followers 0
Brava

Hai sa-i ajutam pe Chinezii din Herastrau .

10 posts in this topic

Saptamana care a trecut am strans cu niste prieteni niste bani ( din care am luat de mancare ) si diverse haine . Astazi am fost sa le ducem chinezilor de acolo ( in jur de 100 , 100 si ceva )  traiesc efectiv ca acum 1000 de ani , foarte trist !!

La intoarcere m-am gandit sa propun si aici sa strangem niste bani si eventual cateva lucruri care nu ne mai folosesc si sa incercam sa-i ajutam .

Se baga cineva ? Btw , cumparaturile mergem sa le facem sambata viitoare .

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer situatia lor este de toata mila, dar, pentru ca exista un mare dar, cine dracu le-a dat permis de munca si cine dracu i-a adus in Romania?

Guvernul se batea cu caramida-n piept ca n-au dat permise de munca la extracomunitari decat la cateva zeci. Atunci de unde atatia galbejiti prin fata ambasadei, pe toate santierele mari, prin fabricile de confectii?

Mie sincer mi se rupe sufletul cand ma gandesc la conditiile in care stau, am vazut la TV si sunt mizerabile, dar daca am dori sa facem ceva pentru ei ar trebui sa le dam biletede avion, one way to China, altfel orice am face ar da apa la moara si altora, la fel cum se intampla si cu cersetorii.

N-am dat bani la cersetori decat pus cu forta de nevasta dar altfel le-am dat tot ce aveam disponibil prin masina, pachete de biscuiti, ciocolata, pana si BigMac-ul abia cumparat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vadim. Este laudabil gestul tau. Dar am si eu o intrebare... Cine i-a adus pe acesti chinezi? Au venit la munca si si-au luat tzeapa... nu? Atunci, daca stau in fata ambasadei Chinei si sunt numai 100 si ceva, de ce nu ii trimite ambasada in tara lor? Ca tot vorbim de China ca de o mare putere...

Crezi ca lasandu-i sa stea ca tiganii la Roma, pe malul lacului Herastrau si ducandu-le mancare si haine vom rezolva problema? Ajut si eu copii, oameni cu probleme dar chinezii de-acolo ar trebui sa fie repatriati urgent, ori de ambasada Chinei ori de cei care i-au adus. Parerea mea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Catalin

Vezi ca gresesti, tiganii stau la periferia Romei, chinezii stau intr-o zona super a Bucurestiului  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frate da ambasada lor ce face? doarme?  Dar politica lor de expansiune de ce nu e suportata de ambasada?  Hai nu le mai plange-ti de mila la chinezi ca are statul chinez bani sa dea la fiecare om de-al lor de mancare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu sunt de aceeasi parere cu majoritatea,in primul rind cel care i-a adus este sigur unul bine pus ca doar nu ai aducea vulcanizarea sau boutiq-ul din coltul strazi,sigur cu un partid la baza ca sa obti toate aprobarile pt a importa forta de munca plus ca acel angajator in MOD NORMAL a dat niste garanti(cazare,transport dus-intors,asigurare medicala)si acum unde este de ce nimeni nu spune nimic de acea firma nici macar mass media care sunt acolo si le pling de mila facind apel la omenia noastra in loc sa dea de firma si sa o traga la raspundere ca sa nu mai vb de ambasada,imi pare rau dar noi nu putem rezolva nimic dinpotriva alimentam un rau deja facut :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maurice. Ai dreptate. Stau intr-o zona super tare, dorita de multi romani. In plus mai prind si pestele din Herastrau, ca deh le e foame si lor. Noroc cu romanii generosi care le prelungesc agonia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata s-a rezolvat au disparut chinejiiiii, ce bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0