Sign in to follow this  
Followers 0
horea

Hai Helo!

13 posts in this topic

Buna tuturor, iar de Volvo numai de bine!

Sunt fericitul posesor al unui Volvo Diesel V40, 2002. Pot sa spun ca dupa Dacia si Skoda felicia, e un salt urias. Ca atunci cand omul a pasit pe Luna.

Ce sa va spun, lucrez in Turcia de cativa ani (deci daca vreti sa va spun despre Bulgaria rute bune, scurte sau lungi, prin munti sau pe langa ei, nu ezitati - am o ruta faina, pe unde nu am vazut radar in acesti ani (doar aproape de Ruse)). Aici mi-am tras Volvanul, care merge ceas. Ce ma mira e ca nu consuma ulei, desi are deja 170 000 km la bord.

Consumul e mic, mai mic la viteze mici (in Istanbul scot 6 la suta) mai mare la drum (pe autostrada 7,5 %). E bun, e economic, satisface toata familia (o fiica, o sotie cu bagaje multe de fiecare data cand venim acasa si un cockerash).

Pana la mine a fost tinut doar in service-uri autorizate. In Istanbul acestea sunt o incantare. Mai scumpe decat cele faa blazon, dar cu siguranta mai ieftine decat in Bucuresti. Aceasta chiar poate fi un posibil motiv de turism: fetele la cumparat bijuterii (22 dolar pe gram, azi) baietii la service si la oto koaforu (spalat tapiterie, etc. in 24 h e ca noua la preturi ff bune- comparativ cu capitala - cacofonie intentionata).

Ma ingrozesc la gandul ca ma intorc definitiv acasa si nu credeam ca intretinerea unui volvan poate fi un lucru complicat. Ma bucur ca v-am gasit si sper sa primesc sfaturi utile si placute.

BINE V-AM GASIT!

Horea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal,

Pana mai scrie cineva: mi-a stricat catelul capacul-cotiera dintre scaunele din fata. Gasesc pe undeva? Nou sau second-hand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,si bine ai venit,pune si tu ceva poze cu masina

poti sa stai linistit cu consumu de ulei,si al meu v40 are tot 170000,si nu se poate vorbi de consum de ulei ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ai venit, km multi fara probleme! Ce motor ai la masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ai venit !

pooooooze !  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana mai scrie cineva: mi-a stricat catelul capacul-cotiera dintre scaunele din fata. Gasesc pe undeva? Nou sau second-hand.

nu prea am inteles ce ai vrea nou sau second-hand? un alt :laughing7: catel?

bine ai venit in club!

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ai venit, km multi fara probleme! Ce motor ai la masina?

Motorul Renault Diesel. Cand ajung acasa am sa ii fac poze si o sa pot spune si tipul exact.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu prea am inteles ce ai vrea nou sau second-hand? un alt :laughing7: catel?

bine ai venit in club!

Multumesc de urare. ;)

Exact. Nou sau second -hand! Am scris turceste,  ;D? Nu ma pricep la desene, dar o schita as putea sa fac  ;D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0