adi_xc60

xc60

42 posts in this topic

Multumesc de urari Andrei .....poate facem o intalnire cu xc60-urile prin oras sa schimbam ceva opinii.....

Cat priveste motorul T6, ma intreaba un prieten(posibil cumparator), se fabrica si cu cutie manuala? Omul uraste automatele....ce sa-i faci...:)

In rest.....ce sa va mai zic.......maine ma duc sa platesc taxa de poluare:)).....ma cam descaltza....1630E.....multicel pt. o masina noua...Sper pana in weekend sa reusesc sa iau si numerele definitive.....sa vedem poate incerc o combinatie gen 60-XCC sau ceva alaturat:)).

O zi buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat priveste motorul T6, ma intreaba un prieten(posibil cumparator), se fabrica si cu cutie manuala? Omul uraste automatele....ce sa-i faci...:)

Adi,

T6 vine doar in G6 (geartronic in 6 trepte). Spune-i prietenului tau sa ma sune, facem o plimbare cu T6 si-l lasam pe el sa concluzioneze  ;D. Nu cred ca va avea de comentat  ;)

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate facem o intalnire cu xc60-urile prin oras sa schimbam ceva opinii.....

Intalniri se fac in fiecare zi de joi, vezi aici locatia http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,2512.210.html; din pacate si spre marea mea rusine...nu am reusit sa ajung niciodata, deehh....serviciul..., desi imi zic mereu ca data viitoare nu mai ratez....poti sa "rasfoiesti" topicul sa vezi si poze ...sa afli si ora la care are loc!

Taxa... ;D eu am scapat cu aia mica, mica...am facut comanda si am achitat avansul in iulie, anul trecut; deci doar 3150 ron!  :D

Multa bafta cu inmatricularea, eu am fost de vreo 3 ori la adm fin, pt calculatia taxei, dar era imediat dupa ultima ordonanta si nu prea aveau normele metodologice, iar la politie am stat aproape 20 min cu doamna draguta de la ghiseu sa gasesc niste numere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fratilor......traim in Africa!!!!.....cu parere de rau am ajuns din nou la concluzia asta....Pe scurt, ma trezesc dimineata la 7 si plec rpd spre administratia financiara pt viza necesara la politie.....ajung.....bineinteles aceasi birocratie proasta ca pe vremuri , vre-o 4-5 doamne mai bine facute isi beau linistite cafeaua.......sunt plimbat(aiurea) pe la 3-4 ghisee pt achitarea impozitului pe anul in curs.....cand credeam c-am rezolvat.....cade reteaua la calculatoare cika:).....mai astept un pic si PICA si curentul:)).....intr-un final(dupa cam 1 ora si jumatate pierduta efectiv aiurea.....sincer ar trebuie sa dureze 2 min) mi se da o chitanta scrisa de mana, apoi mi se elibereaza stampila necesara si plec spre trezorerie ca sa achit taxa de poluare. Acolo alt balamuc.....mi se spune sa intocmesc un dosar pentru stabilirea taxei, sa-l depun si sa ma intorc luni pentru decizia finala. O rezolv si aici(cu ajut. unui prieten) imi dau femeile o hartie si in sfarsit spre bucuria mea achit statului cei  6500 ron "datorati". Este de-a dreptul aberant sa ajungi sa te rogi de stat sa-ti ia banii mai repede.......in fine...Ajung la Politie .....o coada la inmatriculari de-a dreptul uriasa, cred ca erau cam 70-80 de pers, dar spre marea bucurie.....era la inmatriculari Bucuresti...eu fiind domiciliat in jud. Ilfov am scapat doar cu vre-o 45 de min de stat la cozi. Intr-un final am rezolvat toate actele si astept maine numerele definitive.....dar nu cred ca o sa-mi mai cumpar alta masina prea curand pentru aceste mizerii aberante ale statului roman.... ca bine zice Mircea Badea....."traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!"...in rest numai de bine tuturor.

A good day...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca nici macar in Africa nu pot fi astfel de probleme. Africanii abia daca au curent (daramite calculatoare) si hartie sa iti dea o chitanta ;) Si doamne grase rar sa gasesti, la cat de flamanzi sunt.

PS: Cu ocazia asta mi-am adus aminte ca prima tara din lume care a serbat Ora pamantului ar trebui sa fie Romania lui Ceausescu. Si inca cat de des o serba ;):))

Share this post


Link to post
Share on other sites

adi, ai scapat usor. Ti-am zis ca eu am fost de 3 ori a cate ceva mai multe ore, ca sa iau calculul taxei. Am mai luat si amenda ca nu am fost sa declar masina in decurs de 30 zile...e bine ca ai reusit pana la urma! ;D

E adevarat ca multe nu sunt in regula in tara asta a noastra (cat mai e a noastra....nu stiu  ???), dar nu intotdeauna e vina celor de la ghisee...cel putin in cazul meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata!! Am luat numerele definitive astazi......diseara dupa munca ma duc sa le montez... O sa incerc sa fac maine niste poze noi cu masina(aseara a facut prima baie:)) - la OMV... Ne mai auzim prin weekend.

Share this post


Link to post
Share on other sites

unde tre. sa te duci sa le montezi? ???

poti s-o faci chiar tu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am facut un drum pana la Brasov cu un XC60, D5, geartronic (merci Andy).

Misto masina, spre dezamagirea mea, parca un pic mai stabila decat XC70-ul meu.

Un pic mai rigida suspensia decat la XC70 (ambele cu 4C), la mine parca e mai galagioasa amortizarea socurilor dar se simte ceva mai putin in masina.

Mi-a placut cruise control-ul adaptiv, eu am simplu, cred ca-i mult mai misto la un drum lung afara pe autostrada decat varianta simpla, si chestia cu liniile depasite dintre benzi merge misto.

City Safe nu l-am incercat dar presemnalizarile de distanta s-au aprins de cateva ori prin oras.

Per ansamblu o masina stabila pentru inaltimea ei, se conduce lejer, cu un aer mai tineresc decat ''mosul meu'', plina de ghizmo-uri care par folositoare.

Nu mi-a placut tapiteria, era neagra cu bej/mustar, eu fiind obisnuit cu a mea bej deschis.

Eram cam dezamagit pana azi de bejul meu ca se murdareste repede dar merita efortul.

Daca ar trebui sa aleg dintre cele doua, XC60 si XC70 ar fi destul de dificil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Un pic mai rigida suspensia decat la XC70 (ambele cu 4C), la mine parca e mai galagioasa amortizarea socurilor dar se simte ceva mai putin in masina."

- poate rezulta de la diferenta cauciucurilor (balon mai mare)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

D5/205 va fi AWD si il va inlocui pe D5/185

Best,

H

Si banuiesc ca la alt pret.... :(

Citisem pe undeva: D5/205cp/420Nm, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Citisem pe undeva: D5/205cp/420Nm, nu?

respectiv twin turbo, respectiv cuplu maxim aproximativ 1500-3150 rpm :)

O sa fie interesant pe toate platformele mari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma e twin-turbo sau bi-turbo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

D5 este Bi-Turbo. Informatia de  mai sus nu era confirmata.

Sunt 2 turbine, una mica, una mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now