mxdady

Volvo S60 2.4D din 2002 sau 2003, ce sa aleg?

28 posts in this topic

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un S60 2.4D 163 CP.

Am 2 optiuni care se incadreaza in bugetul meu.

1. Un S60 2.4D Mommentum negru din 2002,  150k km cu urmatoarele dotari:

Acestea ar fi aspectele care nu ma atrag la aceasta masina:

- NU are climatronic, are aer conditionat simplu pt sofer si pasager 

- NU are ornamentele din interior de aluminiu sau carbon, sunt din plastic simplu

Alte dotari:

-semipiele

-incalzire scaune

-navigatie

-telefon

-si o telecomanda care nu stiu ce face

2. Un S60 2.4D Mommentum negru din ianuarie 2003,  150k km cu urmatoarele dotari:

Aspecte care nu imi plac:

- NU are navigatie

- NU are telefon

- NU are scaune incalzite

Alte dotari:

-semipiele

-dublu clima

-ornamente de aluminiu

-volanul este altfel fata de cea din 2002, are emblema mai mare...(nus daca ajuta cu ceva treaba asta  ;D)

-----------

1. Exsita vreo diferenta intre modelul din 2002 si 2003 in general (unele voci spun ca in 2003 volvo a revizuit putin masina)????

2. Voi ce masina ati alege din cele 2 de mai sus?    Masinile sunt la exact aceeasi bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina e k, as merge pe cea din 2003, un an mai noua iar clima face toti banii la o masina.Cu navigatia si telefonul zic eu ca nu prea ai ce face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

masinile sunt in perfecta stare de functionare, carte de service, service la zi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina e k, as merge pe cea din 2003, un an mai noua iar clima face toti banii la o masina.Cu navigatia si telefonul zic eu ca nu prea ai ce face.

Da, dar cea din 2002 are scaunele incalzite si vara de fel nu prea folosesc clima decat in cazuri extreme.

Sunt foarte foarte confuz pe care sa o aleg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma cred ca alegerea corecta o faci daca mergi cu cineva care se pricepe foarte bine si poate evalua conditia exacta a fiecareia dintre ele.Masina sh este unica, depinde de cum a fost intretinuta, expluatata,daca a avut incidente sau nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma cred ca alegerea corecta o faci daca mergi cu cineva care se pricepe foarte bine si poate evalua conditia exacta a fiecareia dintre ele.Masina sh este unica, depinde de cum a fost intretinuta, expluatata,daca a avut incidente sau nu.

am facut asta, acum trebuie sa decid pe care sa o aleg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un an in plus este un an in plus,totusi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

alege-l pe al doilea

navigatia si telefonul nu iti sunt de prea marte folos

1. navigatia nu are harti pe europa de est (deci nici pe Romania)

2. in telefon trebuie sa introduci o cartela sim: deci mereu trebuie sa o scoti din telefonul tau mobil ceea ce nu e foarte comod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este sa o iei pe cea mai tinara 2003,are si climatronic iar in ceea ce priveste incalzirea in scaune daca este semi piele ne este rece iarna si calda vara cum este la cea din piele integrala,stiu ca-ci am avut semipiele si acum am piele integral.Repet este o parere personala.Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

verifica seriile de caroserie la horia.

daca ai dubii despre una din ele, ia-o pe cealalta.

daca amindoua sint ok ia-o p-aia mai noua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu zic s-o iei pe cea mai noua. Eu am si telefon pe care nu-l prea folosesc si navi care e superba, dar nu in Romania, hartile incep din Ungaria. Climatizarea automata insa e o dotare deloc de neglijat. Incalzirea in scaune, desi doar patial piele e tare buna daca e frig afara.

P.S Nu exista momentum, numai dupa 2004. Prima din lista e baza si a doua e comfort.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu zic s-o iei pe cea mai noua. Eu am si telefon pe care nu-l prea folosesc si navi care e superba, dar nu in Romania, hartile incep din Ungaria. Climatizarea automata insa e o dotare deloc de neglijat. Incalzirea in scaune, desi doar patial piele e tare buna daca e frig afara.

P.S Nu exista momentum, numai dupa 2004. Prima din lista e baza si a doua e comfort.

M-am zapacit si eu, sunt tot felul de denumiri.

Si eu tot spre cea din 2003 tind.

In romania ma descurc cu garmin, dar circul si in afara tarii.

Volvo a facut vreo modificare intre varianta din 2002 si varianta din 2003  a lui S60?

Daca nu ar fi diferenta de un an, pe care ai alege-o?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum toata lumea tia spus sa iei pe aia cu clima,de ce mai stai pe ganduri,plus, ca un an in acte ,chiar conteaza.

dar atentie la partea tehnica,verifico bine,pt. ca orice prob. are ,te va costa,si nu putin ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varianta din 2003

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu tot 2003 am. Luna a 5-a mai precis. Un dublu climatronic e necesar. Semipiele: vara nu transpiri iar iarna nu ingheti in comparatie cu piele full. Din fericire eu am scaune incalzite asa ca iti pot spune ca sunt foarte utile pe timp rece, se incalzesc foarte repede. Intradevar mai este diferenta la volan, emblema mai precis, banuiesc ca si oglinzile difera, adica sunt de generatie noua. Eu as alege 2003 , tinand cont ca suntem 2009 si de cele mentionate.

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sistemul audio HU-601 este bun de ceva??

Cum se aude??

Este clar?

Bass are ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina e k, as merge pe cea din 2003, un an mai noua iar clima face toti banii la o masina.Cu navigatia si telefonul zic eu ca nu prea ai ce face.

Si eu as merge tot pe cea din 2003 daca e ok din punct de vedere tehnic.

Cu navigatia nu ai ce face intradevar...in Romania, dar cu telefonul ai ce face si e chiar fff comod  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, o sa iau masina din 2003.

Va multumesc mult de tot pentru opinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

URGENT:

cand verific VIN-ul masinii in VADIS imi spune ca are motorul D5244T2, adica cel de 130 de cai, iar in certificat este trecuta ca are 163 de cai.

Cum se poate asa ceva? E posibil sa fi schimbat motorul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum chiar nu stiu ce sa fac

Nu vad rostul sa cumpar o masina de 2401 cu 130 de cai, chiar daca este ea din 2003.

Cred ca o sa raman la cea din 2002, aceea are 163CP si motorul D5244T, desi nu ma incanta deloc ca nu are clima, ci doar aer conditionat simplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu trebuie sa te grabesti.

daca ai banii,oferte o sa fie tot timpul,asa ca ai rabdare.

nu cumpara ceva de care nu esti ,,satisfacut",nici macar la inceput :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai uita-te pe piata auto si ia-ti una cu climatronic si 163 cp. Oferte sunt destule.

Cat costa masinile alea daca nu sunt indiscret?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.