Sign in to follow this  
Followers 0
iulirx

Robin Hood

31 posts in this topic

ia uite ce face acest robin hood autohton :

cica, sa impoziteze cu 90% toate sumele din salarii care depasesc suma de 80 mil lei pe luna.(care e salariul presedintelui)

adica daca cistigi 300 mil pe luna , in loc sa dai la stat 16% (48 mil) si sa ramii cu 252 mil, sa dai 210 mil impozit si sa ramii cu 90 mil. adica , sa le dai lor , in plus, din munca ta, 162 de mil.

o fi gindit cu capul ?

ar fi misto sa zica presedintele ca el n-are nevoie de 80 mil salariu , ci doar de 40. ca na, tara are nevoie de bani....

si ei cred ca cine cistiga banii astia , chiar o sa le dea....asta e cea mai buna gluma din ultimii ani.

cine era unitatea de masura : presedintele....(pai sa faca el ce fac io cu 80 mil/luna si stau io presedinte)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca vrea sa impoziteze cu 90% ce depaseste 8000RON si e valabil numai pentru funtionarii publici.Eu cam asta am inteles...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa speram ca e doar pentru functionarii publici....

(cum s-o fi ajuns sa aiba un director in minister mai mult decit ministrul sau/si presedintele ?)

cind ma gindesc ca trebe sa-l platesc pe boc , m-apuca disperarea .

cind ma gindesc ca , nici macar , nu am cu cine-l schimba, pur si simplu nu-mi mai vine sa viu acasa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

lamuriti-ma si pe mine...

la un salariu de 8001 ron pe luna impozit 90%=>raman 10%, adica 800 ron?!?!?

     

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu vulturash..... se va impozita cu 90% doar leii care depasesc suma de 8000 lei, ce e sub adica pana la 8000 lei inclusiv, vor fi supusi cotei unice de impozitare, de 16 % momentan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Las ca-i bine, este pt functionarii de la stat. Este indmisibil ca un rector de xemplu sa aiba salariu de 200 mil vechi pe luna, adica 4.800 Euro. Nici in Germania nu cred ca un rector ia banii astia... Si noi ii platim, sau mai bine zis cu banii platiti de noi, in loc sa faca ce avem nevoie prin tara, platim crocodili. Si, basca te mai iau si la misto: ca ce bine-i la stat, nu te da nimeni afara, culcus cald, etc. Apropo, in acelasi timp un asistent universitar, doctor in stiinte, are 1200 Ron/luna, adica 285 Euro. Asta sa vedeti diferenta de KAKA. Diferenta e de varsta, crocodilu' e mai batrin, experienta, dar nu asa mare incat sa justifice o asemenea diferenta. Restul, numai aranjamente, smenuri, sporuri, etc. Lasa sa le taie din venituri. Oricum si 8000 e mult, dupa mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este vorba DOAR de bugetari, adica toti cei care sunt platiti din bugetul statului: functionari, parlamentari, profesori, etc.

Daca ai 8000 lei + x salariu, acel x se impoziteaza cu 95%.

Cine lucreaza la privat (nu la privatA :) ) , e salvat.

Personal, mi se pare de foarte mare bun simt: atata timp cat esti platit din bugetul statului, este un pic nesimtit sa ai salariu mai mare decat presedintele statului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Personal, mi se pare de foarte mare bun simt: atata timp cat esti platit din bugetul statului, este un pic nesimtit sa ai salariu mai mare decat presedintele statului.

Personal, mi se pare ca este mic salariul ca presedinte al statului de nici 2.000 E/luna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vi se pare ca seful statului traieste din cei 2000 euro salariu?

asta este o chestie simbolica...

Stiti cum e vorba: sa faci ce zice popa nu ce face popa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

presedintele statului NU este o masura !

masura este munca depusa. si rezultatele obtinute !

d-asta o ducem asa: pentru ca ,in loc sa evaluam, comparam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si oricum pe presedinte il poate imprumuta oricand fata cea mare care produce milioane de euro pe an ca notar la tara...deci,luati aminte,asa se munceste daca vrei sa ajungi undeva,nu ca restul de trantori din tara asta care muncesc 12 ore pe zi pentru cateva sute de euro lunar...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa tara asa "uameni", astea nu sunt solutii anti-criza, dupa ce abia am ridicat capul dupa asa zisa tranzitie de 20 de ani ne loveste si criza asta de rahat iar solutiile pe care le iau guvernantii sunt mai de rahat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

presedintele statului NU este o masura!

masura este munca depusa. si rezultatele obtinute!

d-asta o ducem asa: pentru ca, in loc sa evaluam, comparam.

corect.

daca nu i platim noi, sunt altii care abia asteapta sa i plateasca. vezi in sistemul de sanatate cati au plecat/pleaca pe dincolo!?

au ramas (aproape) numai medici de 2 lei in romania care in loc sa ti salveze viata, te omoara sau te mutileaza. cei pregatiti au plecat in tari straine si lucreaza si pentru 2-3 salarii prezidentiale din romania. si asta este numai partea din iceberg de la suprafata.

cati cercetatori romani lucreaza pe dincolo!? de cateva luni am vazut un reportaj cu un roman plecat (cred ca intr o tara scandinava) care a inventat un monitor flexibil. am mai vazut asta intr un film sf. nu am crezut ca se poate face asa ceva in realitate.

exemple se pot da, cred, in orice domeniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in lume , azi, exista 76 oameni care utilizeaza cea mai avansata metoda de control nedistructiv.

din ei ,41 sint romani. cel mai mic salariu este 320 euro, net/zi. mai e ceva de spus ?

rectific : 23 cu cetatenie romana + 18 fosti cetateni romani.

si s-ar putea ,cit de curind, sa fie 22+19

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat despre medicii din ro, da-mi voie sa te contrazic, sant inca multi medici foarte capabili... parerea mea, cel putin oftalmologi. e adevarat ca se intra la medicina la privata cu 5 sau si mai putin dar.... sunt inca medici  de pe vremea cand inca se invata, cei care au acum 30 de ani sau mai mult au invatat multa medicina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat despre medicii din ro, da-mi voie sa te contrazic...

cei care au acum 30 de ani sau mai mult au invatat multa medicina.

daca ma contrazici, este foarte bine pentru ca inseamna ca ai argumente/exemple si asta inseamna ca prin alte parti ale tarii este mai bine si asta nu poate decat sa ma bucure.

intamplarea face ca cel mai bun prieten al meu (cu care am fost coleg de clasa/banca in scoala primara/gimnaziala) este rezident si cadru universitar la o facultate de medicina.

pe scurt:

facultatea de farmacologie si fiziochinetoterapie dureaza 5 ani, medicina generala si stomatologie dureaza 6 ani.

rezidentiatul in medicina de familie dureaza 3 ani, chirurgie generala 6 ani, neurochirurgie, chirurgie cardiovasculara si toracica 7 ani, restul 5 ani.

teoretic, daca te ai dus la 6 ani la scoala, termini liceul la 18 ani, intri din prima la medicina generala/faci 6 ani dupa care rezidentiatul pe oftalmologie 5 ani si, asa poti fi medic la 30 de ani.

p.s.

ma bucur ca esti optimist.

o fosta colega de ani a prietenului meu, din oradea, a lucrat la spitalul de copii la neonatologie si pentru ca nu avea aproape nimic de lucru si ea era dinamica, s a transferat la ATI (anestezie/terapie intensiva/reanimare) in cluj-napoca unde se mai face medicina, sora unui coleg de serviciu, dupa ce a lucrat si ea in oradea, s a transferat in bucuresti tot la ATI, in prezent este in singapore.

este o chestiune de timp in cazul lor pana vor pleca. toti au varsta mea, au invata multa medicina dar de profesionalismul lor vor beneficia in scurt timp, cetatenii altor state.

cunosc cateva promotii din absolventii de medicina din oradea, din promotia prietenului meu, doar 4 au invatat foarte bine din alte promotii, mai putini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei ce au ramas in romanica sa profeseze ori le place cu adevarat, ori sint bine "proptiti" si iau spaga grasa, permanent fara numar...ori nu-i mai ia nimeni "afara". End of story.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ori au o virsta la care nu se mai poate.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ori si-au creat o clientela de la care iau suficienta "atentie" sa nu-i zic spaga. Unii chiar cistiga mai mult ca un medic din Germania... vezi ginecologii, chirurgii. Cel putin la Bucuresti se practica niste scoruri....

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa speram ca e doar pentru functionarii publici....

(cum s-o fi ajuns sa aiba un director in minister mai mult decit ministrul sau/si presedintele ?)

cind ma gindesc ca trebe sa-l platesc pe boc , m-apuca disperarea .

cind ma gindesc ca , nici macar , nu am cu cine-l schimba, pur si simplu nu-mi mai vine sa viu acasa...

Directorul ala poate fi cel de la Ministerul Transporturilor care are in jur de 10k pe luna. Si care evalueaza proiectul unei autostrazi de milioane de euro si care da avizele necesare.In acest caz crede-ma ca este imperativ sa aiba salariul infinit mai mare ca al unui ministru care , in general e o persoana care nu prea stie ce se petrece practic in minister ci mai mult o papusa care zice DA sau NU. Ministrul nu face nici o munca. Ministrul doar aproba sau nu aproba deciziile directorilor de departament in functie de partidul din care face parte.. Sau cere materiale de la aceiasi directori ca sa vorbeasca presei. E drept, 10k pe luna este mai mult decat exagerat insa ca principiu, nu e nimic in neregula cu asta. Aceasta masura e abuziva. Ti se pare normal ca presedintele Autoritatii pentru Telecomunicatii sa aiba salariu de 8000 de RON in conditiile in care el ia decizii care reglementeaza o piata de milioane de euro si omologul lui de la Vodafone pe care il sfatuieste sa lase mai jos tarifele la roaming sa aiba cateva milioane de RON pe an?

Problema este de fapt ca este platit din banii vostrii. Ca si cum asta ar fi definitoriu si nu munca pe care o face. SRL-istii  de exemplu pot sa lucreze pe drepturi de autor si sa fenteze statul si legea cum au facut si pana acum si cum...de altfel este normal sa faca...pentru ca fiecare se gandeste la sine si nu la binele societatii, insa unul de la stat nu are dreptul sa castige mii de euro pe luna, pentru ca e banu public.

Nu ma afecteaza in nici un fel aceasta lege...dar nu pot sa nu observ ca in toate paturile societatii acest dispret fata de stat, de oamenii care lucreaza la stat. Traim , mi se pare intr-o ipocrizie crunta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Sepukku. Din fericire SRL istii sunt cei care produc bani, iar bugetarii traiesc de pe urma lor. Referitor la salarii, este nejust ca un om de care zici tu, sa aiba un salariu de 10K numai ca lucreaza cu niste proiecte mari. Un salariu nu se ia in functie de valoarea banilor manipulati si a proiectelor avizate. Se ia in functie de performante, raspundere si altele. Sa primeasca 10K cel din transporturi din banii nostrii mie mi se pare jenant si nejust. Nu conteaza ca face autostrazi, plecand pe rationamentul asta cei care se ocupa de petrol si gaze ar trebui sa aiba 100K ca avizeaza mai mult. Sau politistul cand sta de vorba cu hotul, ar trebui sa aiba un salariu mai mare ca hotu' sa poata discuta cu el, ca cel de la Connex cu cel de la autoritate? Nu-i chiar asa. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cel angajat in economia privata raspunde in fata celui care-l plateste, sau, daca e patron, in fata lui.

daca esti angajat la stat raspunzi in fata celor care te platesc.

ia sa caute statul oameni care sa faca treaba pe bani mai putini. (aceeasi treaba, la aceeasi calitate, la bani mai putini !)

ce e greu de inteles : noi, platitorii de taxe, nu vrem sa platim salarii mari , si gata .

cine vrea salarii mari sa-si gaseasca !

daca te-ai uita imprejur ai observa ca angajatii la stat AU CELE MAI MICI SALARII. in vest. in est e invers.

si daca lucrezi cu bani multi si vrei salariu mare, atunci ia si reversul : platesti despagubiri in functie de raspunderea pe care ai avut-o !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Sepukku. Din fericire SRL istii sunt cei care produc bani, iar bugetarii traiesc de pe urma lor. Referitor la salarii, este nejust ca un om de care zici tu, sa aiba un salariu de 10K numai ca lucreaza cu niste proiecte mari. Un salariu nu se ia in functie de valoarea banilor manipulati si a proiectelor avizate. Se ia in functie de performante, raspundere si altele. Sa primeasca 10K cel din transporturi din banii nostrii mie mi se pare jenant si nejust. Nu conteaza ca face autostrazi, plecand pe rationamentul asta cei care se ocupa de petrol si gaze ar trebui sa aiba 100K ca avizeaza mai mult. Sau politistul cand sta de vorba cu hotul, ar trebui sa aiba un salariu mai mare ca hotu' sa poata discuta cu el, ca cel de la Connex cu cel de la autoritate? Nu-i chiar asa. ;)

Ok atunci propune tu un alt sistem in care sa nu mai conduca nimeni. Sa iti faci tu autostrada ta si sa iti faci casa pe pamantul pe care ti l-ai ales sau oameni care conduc sa nu fie platiti :D.Cam din ce-ai vrea sa fie platiti niste oameni care nu produc practic nimic, ci lucreaza in structurile care tin de bunul mers al lucrurilor dintr-o organizatie/tara/etc...

Am mentionat ca 10k mi se pare enorm. Trebuie sa te gandesti ca un SRL-ist care vinde guma de mestecat nu e in stare sa evalueze si sa aprobe sau nu o autostrada de sute de milioane de euro. Si ca omu ala de acolo trebuie teoretic sa nu fie tentat nici la spagi. Ca nu se intampla asa nu e vina nici a lu BOC si nici a directorului, este vina daca vrei a conditiei umane care e predispusa a castigul propriu mai mult decat la orice. Ma indoiesc sincer ca e cineva pe acest forum care n-ar face aproape orice ca sa ii fie mai bine, sa isi ajute copii si rudele sa traiasca mai bine. Asta e ipocrizia de care vorbesc. Ce raspunere are acest director? Ti se pare mica? Din ce bani ai vrea sa fie platiti politistii si armata si dascalii? Care iar nu produc nimic? Sau poate vrei sa nu fie platiti ca e banu tau. E vorba de fapt de capra vecinului...nimic altceva.

Cei care lucreaza in industria  petroliera castiga destul de bine.Uita-te ce masina are Iurlix  ;)

@iurlix incorect. Munca la stat este considerata in europa de vest unul din cele mai dorite locuri. Pentru ca sant platite bine si sant si foarte sigure. Nu mai zic ca te duci si stai cu familia de la 5 incolo nu stai la SRL sau la patron pana la 9. Asta e valabila peste tot. La noi doar in ultimii ani au inceput..sa fie salarii mari..si alea doar in administratia centrala nu si in teritoriu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu sint unul din aceia care n-ar face aproape orice.

in 2004 , aproape tot anul, n-am avut aproape nici un venit. am lucrat ca muncitor "calificat" instalind centrale termice.

si am terminat fizica.

am fost foarte apropiat de quintus (venind dinspre epigrama) si chiar am fost rugat sa intru in politica (ceva la vama ploiesti)

si am preferat sa istalez centrale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu sint unul din aceia care n-ar face aproape orice.

in 2004 , aproape tot anul, n-am avut aproape nici un venit. am lucrat ca muncitor "calificat" instalind centrale termice.

si am terminat fizica.

am fost foarte apropiat de quintus (venind dinspre epigrama) si chiar am fost rugat sa intru in politica (ceva la vama ploiesti)

si am preferat sa istalez centrale.

tu esti exceptia care confirma regula iurlix  ;D

Pentru "lume" ideal ar fi ca intreg aparatu de stat sa faca legi bune, sa nu fie impozite si taxe, sa fie amabili la ghiseu, sa nu isi faca o mica firma de intermediere cu care sa castige milioane de euro dupa care au sa le traiasca tot neamu in bunastare pana la apocalipsa. Toate astea pe minimul pe economie sau gratis daca se poate. Ei bine...SURPIZA, sant si ei oameni ca voi, care fura, dau in cap la stirile de ora 5, au copii si neveste , mananca, beau...adica sant oameni care stiti cum sant...cu slabiciuni, defecte...calitati,...etc...etc...

In clipa cand o sa fie toti ca iurlix, care nu ar face aproape orice..atunci nu o sa mai avem nevoie nici de politie, nici de dascali, nici de medici, nici de d-astia platiti de la stat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0