cojocaru27

Mici secrete s40???

187 posts in this topic

inca una de la mine pt. fratii mei!:)))

daca vreti sa va schimbati proiectoarele de ceata, becu s-a ars si nu ai chef sa-l schimbi si alte motive stupide ca eu nu-mi dau seama de ce DAR Volvo a facut in asa fel buza interioara de la bara din fata, incat in interiorul acestuia gasim un locas mic, la prima vedere asa nefolositor si ne intrebam: "de ce bai diorde? de ce ?!?"

iata raspunsul:

locasul ala din interiorul intunecat nu tare al harapului negru...bla bla bla...se poate pune mufa in aia\ala [liber la alegere]

numai sa nu va bagati altceva.

ciau!

post-6070-0-18225400-1424954350_thumb.jp

post-6070-0-09991400-1424954378_thumb.jp

post-6070-0-80468300-1424954420_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am descoperit si eu un mic secret , are directie adaptativa la viteza (cred!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai , la 110-120 , virez usor cu 2 degete pe volan , la 150-160 trebuie sa trag cu ambele maini

Vobesc despre conditi de autostrada in germania (pt carcotasi)

La v70 (servo hidraulic mecanic) si volanul merge mai usor odata cu createrea vitezei pe la 150 il misti super usor

Share this post


Link to post
Share on other sites

La s40/v50 nu ai adaptiva este doar electro-hidraulica simpla.

Dar este pe volvo trucks

Edited by thor4ever
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti sigur ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dynamic steering ii zice si 100% nu ai.Am citit ca la v40 nou este.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare cum devine atat de impietrit volanul la viteze mari ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic...

Poate este nevoie de o geometrie a rotilor intrucit or fi un pic mai inchise.De principiu se intareste daca este "conventionala" servoelectrica.

Pompa servo electrica nu are conector(al 3 lea) pt moduri diferite de "relaxare" (parca 3 moduri)ale directiei si care sa fie informata de sensorul dupa caseta de directie pt.ca nu il are.,precum este la Focus ,asa un pic tehnic vorbind :smile:

Edited by V50Saphir
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu asta nu stiam, insa daca vrei sa fie mai lejer la 150 pune gume mai mici de 205, spunem 195 sau 185. Teoretic reduci suprafata si ar trebuii sa vireze mai usor doar ca nu-ti garantez siguranta daca faci asta. Eu stiu la 225 cand ii cate o denivelare (si suspensii sport) daca lasi moale volanul se duce dintr-o data, un fel de force feedback ca si pe xbox. Sa stii ca la 225 si mergi cu 150 simti ca ai volan in mana, asta daca nu meri pe drum cu denivelari

Sent from my X551

Share this post


Link to post
Share on other sites

nam mers decat 200 cu ea . nu are rost sa pun cauciucuri mai inguste caci nu ma plangeam :D

ps. La 225 cu suspensie sport toate drumurile iti par denivelate :)))

ps. La 225 cu suspensie sport toate drumurile iti par denivelate :)))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si stai ca anul asta vreau 205 35 18 pe fata si 215 35 18 pe spate. Pana acuma fac dezbateri pe tema stretch, ca au o limita si dupaia iti cedeaza

Sent from my X551

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

... vreau 205 35 18 pe fata ...

Ce J au jantele? Este foarte posibil sa nu mearga, sau cel putin sa nu aibe un efect pozitiv, mai ales cu talon de 35! Spre exemplu, Atreus are 7,5J, anvelopele fiind de 215 latime, cu toate astea fata anvelopei este fix la buza jantei ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un mic secret

daca ai toate geamurile deschise si ti apasat pe butonul de incuiat usi dupa portiera in hur de 4-5 secunde se inchid geamurile

toate odata.banuiesc ca e optional ca la mine nu merge

Edited by ClauVolvo460

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clau daca citesti mai la inceputul topicului s-a nai scris despre optiune.

Teoretic cred ca merge la toate versiunile. A mea e cat se poate de cheala (n-am CB, n-am comenzi pe volan, n-am oglinzi retractabile... dar am senzor de parcare si proiectoare de ceata) si tot merge optiunea cu inchisul geamurilor.

Offtopic:

Stie cineva cum pot afla mai multe detalii despre echiparea masinii mele (nivel, cu fap sau fara... etc)? La inmatriculare si asigurare nu prea i-au dat de cap si au trecut din oficiu r-design (in certificatul de conformitate era trecut 7551, ceea ce nu corespunde niciunui model din lista lor).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Un mic secret

daca ai toate geamurile deschise si ti apasat pe butonul de incuiat usi dupa portiera in hur de 4-5 secunde se inchid geamurile

toate odata.banuiesc ca e optional ca la mine nu merge

Sent from my iPhone using Tapatalk

Merge activat din VIDA DICE. La mine nu mergea dar când am fost la revizie le-am cerut sa imi activeze funcția.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma agresor, stiu ce spun, doar ca sa ne lamurim... tyrestretch.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

am incercat si eu faza cu auto si manual la aer si nu merge si faza cu incuiatul portbagajului cu cheia de la torpedou,la mine nici macar nu merge sa invart de cheie la torpedou.o fi schimbat

Adica ca sa imi mearga si mie geamurile din buton inchidere trebuie sa bag pc-ul pe ea?

din telecomanda decat mi se ridica de coborat nici atat

Stiti cumva de care varianta e masina mea ca habar nu am,summum , momentum

Edited by ClauVolvo460

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru torpedou trebuie scoasa partea metalica a cheii care de fapt se ascunde in cheia propriu zisa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma agresor, stiu ce spun, doar ca sa ne lamurim... tyrestretch.com

Exact ce-ti povesteam eu ..... ma!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu torpedoul nici mie nu-mi merge

Sent from my X551

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu pot sa il inchid cu cheia dar asta nu inseamna ca are vreun efect pe telecomanda...

Edited by PetrisorGhidu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti, incercati pentru torpedou a doua cheie (daca aveti). Volvo a facut o cheie master si o cheie de service. Adica duci masina in service, iti incui obiectele personale in torpedou si le lasi lor cheia de service, care nu merge la torpedou. La S60/V70/S80 cheia de service are santul de pe lamela, un pic mai ingust decat cea master. Probabil la fel este si la S40/V50?c30

Share this post


Link to post
Share on other sites

aa pt. torpedou imi merge, eu am citit ceva de genul ca daca inchizi torpedoul teoretic ar trebuii sa se inchida si bancheta pe spate, ca sa fie inchis portbagajul [de tot] numai ca ... nu prea ii vad logica, ca din telecomanda daca apesi sa se deschida toate..toate se deschid

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now