ame_70

Bec aprins la abs si tracs

10 posts in this topic

Buna ziua tuturor.Ieri mergand cu masina la un moment dat plecand dupa loc mi s-au aprins becurile la "ABS" si "TRACS".Nu au vrut sa se stinga cu toate ca am apasat pe butonul de "TRACS" din bord.

Alimentand am observat ca becurile s-au stins.Mergand dupa un timp s-au aprins iarasi.

Care ar putea fi cauza si daca m-ar poate ajuta cineva, imi poate spune?

                                                                                  Multumesc.

PS:Ce legatura are "TRACS-ul" cu "ABS-ul"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va trebui sa te imprietenesti cu Matrixxx pentru rezolvarea problemei.  :D

Abs si Tracs sunt amandoua gestionate de modulul electronic de abs... de asta se manifesta impreuna. ;)

Mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ame, adi ti-a raspuns complet. Nici nu stii ce bine ca stai in Bucuresti si ai aceasta problema...intreaba-l si pe Midnight cum a scapat de o cheltuiala de citeva sute de euro  :D, bani care se duc pe stage 1 acum  ;D

Ne vedem  -  si vedem  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

    @ame: daca o sa cauti pe google problema ta, o sa observi ca e problema cam a tututor S70-urilor dupa o anumita varsta. E vorba de niste lipituri reci la conectorul unitatii de control ABS, pe care le-a rezolvat dragul de Matrixxx cu multa daruire sufleteasca !  :kiss2:

    Si da, modulul ala de control daca-l iei nou, costa in jur de 600Euro, iar pompa (pt. ca reprezentanta in general recomanda si schimbarea aleia, mai costa in jur de 2600Eur). Am avut si eu problema asta, si m-a ajutat Matrixxx !

    TRACS-ul depinde de ABS pentru a functiona, de-aceea cand nu mai merge ABS-ul (ATENTIE MARE, tu acum NU MAI AI ABS !!!), nu mai merge nici TRACS-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ame, o sa masuram tot ce trebuie (scotind mufa principala din ECU-ul ABS-ului) si daca toate corespund - tensiuni, rezistente senzori, pompa, etc - punem pe masa de operatie ABS-ul.

Numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am venit de la servici si vad ca nu s-a mai aprins nici un bec.I-am dat demaraje am pus frane bruste si nimic nu s-a mai aprins nimic.Multumesc mult ptr. sfaturi.

Matrixxx cand am putea sa ne vedem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da-mi un telefon maine seara, dupa 18. Daca poti veni in Salajan (la Piata, la Statuie) e si mai ok. Ne uitam la masina si iti spun ce putem face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

              Sal!Eu am cumparat  850-ul alb cu becurile Tracs si ABS aprinse iar cand am demontat roata dr. fata am gasit conectorul senzorului ABS scos.Deci ar putea fi si un senzor ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now