kuky

2 chestii cat de cat importante pt confort shi nu numai...

8 posts in this topic

am shi eu 2 intrebari:

una legata de piese de schimb la volvo 440 din `95....adica...-s curios de la ce model inafara de 440,460...mai corespund farurile pt a mea?de la ce serie...ori mai noua ori mai vecehe...ori de care...numa sa stiu ce serie asta fiind 1 la mana (am pus o poza cu farurile ca sa stiti despre ce este vb sa nu incurcati cu cele drepte sau mno cum sa le spun  ;D )

iar 2 la mana...zicetimi si mie cei care aveti 440 si aveti geamuri el fata...cum urca greu sau usor? nu de alta dar mie imi urca destul de greu, se poate gasii ceva motoras?

ms si astept cat mai multe raspunsuri

post-1226-12877861237503_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

aaa...nu radeti de chestie aia cu 16V de pe grila...am ascuns unde era sparta grila de dupa accident:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

SALUT . Referitor la faruri cred ca nu se potrivesc de la alt model . Eu nu am geamuri electrice dar nu cred ca e nevoie sa schimbi motorasul atit timp cit functioneaza . Da tapiteria jos de pe usa si vezi de ce urca greu , eventual curata sina aia pe care culiseaza geamul . Succes  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca geamurile electrice functioneaza greu (dar functioneaza), in 90% din cazuri este vinovat mecanismul de infasurare-desfasurare a cablului ; mai precis este vorba de un tambur din polietilena (probabil), pe care se infasoara cablul care se uzeaza. Eu am vazut chestia asta la trei masini diferite. Solutia este schimbarea mecanismului. Fara a schimba si motorul electric. Aveam niste fotografii cu toata povestea asta , dar nu mai stiu pe unde; oricum vei gasi in VADIS ceea ce zis eu aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci eu le-am deasfacut la aman2 ushi shi am pus vaselina pe shina aia...la mecanismul respectiv nu mam cam uitat...daca cumva trebuie schimbat...cam cat m-ar costa?asa un pret informativ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok...ms mult...deci cu farul nu prea am avut noroc....deshii am vazut la 850 k seamana perfect...dar mno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now