tion

uleiuri pt motor si cutie manuala

6 posts in this topic

Care sunt cele mai indicate uleiuri pt motor aspirat de 2.4L si pt cutia de viteze manuala (5 trepte +1) la Volvo-850? Pt motor folosesc Castrol 5W40 dar la cutie nu am schimbat uleiul de doi ani de cand am luat masina iar pe fostul proprietar nu-l mai gasesc. Poate cineva sa-mi spuna ce uleiuri sunt indicate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

motor- 10w-40 (Mobil 1 sau Castrol)

cutie : synthetic gearbox oil - 75W90

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca aveai turbo, era mai indicat-desi nu este obligatoriu. Stai pe 10w40, parerea mea - pentru un aspirat 850

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna ziua !am si eu o intrebare !am un VOLVO 850 benzinar si as vrea sa completez uleiul si nu stiu exact ce ulei sa cumpar eu lam schimbat uleiul acum 4 luni dar cred ca mai trebe completat ca mi se abrinde becul de la ulei!si tot am niste atai mici asa de ceva vreme la motor si nu stiu exact de la ce e cand accelerez face mai tare si am scos verificatorul de ulei si iesea putin fum de acolo e normal sa iasa fum ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iese fum pt ca trebuie schimbat oil trap-ul . Daca oil trapul este dus manaca putin ulei pe acolo .

Cat despre uleiuri citeste mai sus . Poate vi joi la intalnire ! asta daca esti din Bucuresti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now