04WYS

S80 moare motorul cateodata cand apas frana

12 posts in this topic

Salut aveti idee de ce am aceasta problema , s-a mai inamplat la cineva ...nu mi se intampla mereu dar destul de des incat sa ma oftice la culme si ect...am fost la reprezentantza i-am pus sa puna testerul fara sa le zic ce are pentru ca incep sa te puna sa schimbi piese de zeci de milioane si fara rezultat a patit asa un prieten de al meu.

Puteti sa ma ajutatzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

am uitata sa specific cand nu moare scade relantiul mult oscileaza 500/400 ture dupaia isi revine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clapeata de acceleratie este murdara. S-a mai discutat pe forum. Da un search si ai sa gasesti cum se curata si o sa scapi de aceasta problema!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau

nu mai apasa pe frina ;D:D;D:D;D

acum serios

habar nu am ,nu am avut aceasta placere,si sper sa nu o am

Share this post


Link to post
Share on other sites

am dat cautat dar era diferit motorul si plus de asta la respectivul trepida o sa vad daca gasesc sa o curatz singur dar nu cred ca e de acolo.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am un motor 2,4cm benzina nu cred ca ma ajuta acele topicuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult este mai mult decat de ajuns pentru a putea sa-mi curatz singut clapeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am curatzat clapeta de aceleratie relativ simplu .....cei care vor sa o curetze fara sa ajunga in service sa imi dea PM inainte de intalnirea saptamanala acum ca stiu despre ce e vb o gasesc si la alte motoare ..... eu o stiam sub alta denumire piesa respectiva.

La mine arata altfel jucaria dar din pozele care le-am vazut la linkul pe care l-ati postat mi-am dat seama si am adaptat .......masina e din 2000 si e altfel motorul , dar m-am descurcat

Dupa o proba mica in jurul fabrici unde lucrez reconstituind momentele in care imi facea figuri e totul ok nu mai trepideaza si nici macar nu oscileaza relantiul ...acolo un pic nimik dar dupa curatzare am observat ca nici nu mai scade asa brusc dupa ce iau piciorul dupa acceleratie , inainte scadea brusc.

V-a multumesc tuturor si raman dator de cinste.

P.S. Era chiar culmea sa ma duc la service pentru asa ceva eu fiind de meserie

Electrician,Electromecan automatizari, montaje si intretinere , dar fara ajutorul vostru nu aveam curaj sa fac ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ca e mai satisfacator sa iti repari tu singur masina ?

Mie imi place sa imi repar singur masina, as repara ceva toata ziua, noroc ca e Volvo si nu am ce repara prea des :D :D.

Data viitoare cand mai efectuezi ceva operatii sa faci eventual un ghid, cu poze sau cu video sau fara poze, doar pasii, asa procedam pe aici.

E foarte folositor si le gasesti in aria "Reparatii de unul singur" din cadrul fiecarei arii de modele.

Eu tocmai ce am terminat cu 'Demontarea filtrului de aer", urmeaza cel de polen, dar nu am surubelnita torx de 20, mai pe viitor cel de benzina, rezolvarea soricelului de la stalpul cu centura, etc.

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mi-ar placea sa-mi rezolv singur masinuta dar din pacate sunt "putin" afon la acest capitol. Poate cu ceva sfaturi la nationala... Prind repede  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze am uitat de ghid ... dar am reparat-o si la munca si na dar nu-i problema fac un ghid ca e usor ce o dau jos sa va arat si o pun la loc...

E foarte sadisfacator sa o repari singur ti se pare ca dureaza putin si stii ca e treaba buna ...ca doar ai facut pentru tine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now