Matrixxx

Schimbare piele - scaune. Munca de sclav !

36 posts in this topic

nu stiu cat de greu ar putea fi,dar ce stiu e ca atunci cand se apuca Matrixxxu de munca la un Volvo pasiunea si sufletul pe care il pune nu mai tine cont de dificultatea actiunii in sine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Floare la ureche, le-as schimba de 10 ori  - doar sa nu mai le fac tiparul si sa le cos la masina de cusut din nou !

Scoti scaunul din suruburi + mufele de sub el, tai inele metalice care tin barele subtiri/pielea sa stea strinsa si scoti husele. Apoi le tragi pe celelalte (pe care vrei sa le pui) si de la exterior catre interior strangi pe rind (eu am folosit soricei din plastic care sint foarte buni) husele de scheletul metalic/burete.

Mie acum cred ca imi ia maxim o ora, o ora si jumatate pentru un scaun.

Bafta !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea MATRIX tu ai triÈ™at, eu am refolosit inelele metalice, să vezi munca de chinez încercând fără scule speciale să strângi acele inele È™i nu sunt multe doar vreo 20 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, eram curios deoarece are cineva aici de vanzare doua scaune de V70R 1998 dar sunt cam tavalite.  Ma gandeam ca poate cumpar fetele originale si le schimb eu.  Dar m-am interesat si fetele sunt mult prea scumpe, nu sunt dispus acum sa dau acesti bani.  Criza este peste tot !!!  Oricum, informatia ta este binevenita pt viitor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx, cum s-au comportat in timp, acei soricei (ziptie) care i-ai folosit in loc de hog rings? S-au rasucit, se simt cumva prim material?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos lucrat. Ai multa rabdare...... ! ;) Cum eu sunt in cautare de niste plasticuri pentru spatarele banchetelor din spate, poate reusesc sa gasesc si ceva original bej pentru tine. Sa am doar timp sa ajung la dezmembrarea asta de la vreo 10 km distanta de mine..... pentru ca incerc imediat de un an si nu i-mi iese. Al naibi program de lucru...si al meu si al Elvetienilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

opus, abia astept sa-mi dai o veste buna :rolleyes:

dragos, tin foarte bine soriceii din plastic, nu se simte nimic prin scaun - innaditura/umflatura e pozitionata chiar sub sirmele de intindere/suport a pielii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, am sa merg pe varianta zip ties, caci...

Mi-am gasit in final scaune de V70R (fara sasiu) si am inceput procesul de recondintionare. Fetele originale sunt back-order si nu cred ca mai am sanse sa le gasesc noi. Am mai scris si in alt topic: daca imi iese operatiunea asa cum mi-o doresc am sa am doua scaune de S70 in plus. Tine-mi pumnii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa pui poze, sa vedem cum arata un om fericit ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poze cu cine? Cu Dragos sau cu scaunele? :lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deocamdata poze cu scaunele !!

Scaunul pasagerului este deja demontat, curatat si pregatit pentru restaurarea pielii. Are o mica problema cu rezistenta din sezut si anume acel pad s-a lipit dupa cum se vede in poze, rulou !!! Am incercat sa-l intind si nu prea vrea. Am sa-l incalzesc cu un heat gun si sper sa se indrepte.

P.S.Matrixxx, ma pot alatura si continua pe acest topic cu povestea scaunelor mele? Sau ar fi bine sa deschid un alt topic, in cazul in care mai adaug si alte poze?

Edited by DragosGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now