Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest BGH

Diagnoza Volvo profesionala

43 posts in this topic

Mai incercam sa luam si noi VCT 2000-ul ala sau ne lasam pagubasi si mergem toata viata la Primus ?!...

Share this post


Link to post
Share on other sites

aveti un pik grija si deschideti bine ochisorii :D

testerul este 850$, la care se mai adauga si cablul OBD II (in functie de lungime) de la 350$ la 455 $. sa presupunem ca un cablu serial se gaseste peste tot. asadar, costul final este intre 1.200 $ si 1.300 $ la care se adauga transport, vama si TVA. ajunge lejer catre 1.500$.... :(

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo lume ADP 186 este produs in China de Yong Kang Technology Co.,Ltd  deci SUEDIA e in alta parte.

Alta problema este ca cele mai bune testere pt Volvo in afara de VCT sunt Launch si Bosch KTS .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ADP e foarte bun, il are dumyG de pe forum. Eu l-am testat in toate modurile posibile si e foarte bun - nu vorbi prostii daca nu stii ce face acest tester.

Share this post


Link to post
Share on other sites

TVA si Vama nu se aplica ( e inclusa in pretul final ), credema ca stiu, cumpar de mult online inclusiv din Hong Kong, Australia, US.

Acuma daca se vrea a se cumpara cumva pe firma si complicatii e alta treaba, dar nu are rost zic eu, nu credca reusesti sa iti scoti TVA-ul de la un produs din afara. Trebuia trecut la "import de servicii" sau ceva de genul, foarte complicata treaba si nu merita.

Coletele din afara UE se retin la oficiul vamal si trebuie sa mergi dupa ele, acolo declari ce e inauntru, se desfac pentru verificare si...atat.

Avand in vedere ca se cumpara online 99% si factura va fi electronica + hartie, se poate opta pt electronica doar, e acelasi lucru, in caz ca in alte orase sunt mai cu mot agentii vamali ( am auzit tot felul de povesti, cum ca in Buvuresti nici nu ti le trimite acasa ci te anuta sa mergi tu dupa ele, etc ).

Daca se trimite marcat ca si Gift, si ar fi chiar fericiti cei din China ( sau de oriunde ) sa il e si mai ok.

Vb din experienta nu din auzite. Cel putin la mine in Arad totul e ok, dar am auzit si povesti cum ca in alte orase oficiile vamale sunt cu draci, ca cer taxe si porcarii, sau ca coletele nu ti le trimite acasa ci primesti instiintare sa mergi dupa ele chiar si la cele din UE care ar trebui sa vina acasa, s.a.m.d

uite din UK nou original

E mai scump intradevar dar e cu Vida cu tot

http://cgi.ebay.co.uk/VOLVO-VIDA-DICE-INC-2008-SOFTWARE-ACCESORRIES-GENUINE_W0QQitemZ120456587146QQcmdZViewItemQQptZUK_Diagnostic_Tools_Equipment?hash=item1c0bc5a78a&_trksid=p3286.c0.m14#ht_720wt_732

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu riscul de a fi apostrofat, deoarece s-a mai vorbit despre asta:

-se impune organizarea clubului ; astfel se poate vorbi concret de "membrii club volvo"

-Atunci ,cine se inscrie: cotizeaza, si beneficiaza de ceea ce ofera clubul:gratis sau contra unei sume modice , reduceri unde se poate negocia (service-uri; cazari etc)

-etc

-etc

??? se poate? se doreste?

Se poate reactiva topicul despre club?

Share this post


Link to post
Share on other sites

MATRIX crede-ma ca nu vorbesc prostii, Launch este cotat acum cel mai bun tester USB universal, in plus face si adaptari si cel mai important poate reseta AIRBAG 8.3 . Astea sunt marile probleme ale testerelor universale, KTSul se descurca dar numai cu ultimele updateuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma voi baga si eu dar...... lasati-ma pana in iarna-primavara sa imi revin si eu.... si particip si eu.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce se mai aude cu "proiectul" asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

inca...Nimic. Cine doreste sa se implice financiar, am spus ca este binevenit. Pina atunci, se umfla in continuare pungile reprezentantelor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma cam ce suma ar trebui stransa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum beneficiem de ajutor, tinand cont ca suntem cam...imprastiati pe harta ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal am si eu o intrebare.

Ati luat testerul?

:)) as fi interesat de o diagnoza :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:smile:) as fi interesat de o diagnoza :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci mult Andu...poate am sa vin si eu la o intrunire cu voi..... daca nu se supara nimeni sau daca se poate numai sa ma anuntati si sa fiu disponibil......mai aflu si eu diverse lucruri si poate si prieteni noi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai pentru ce! Te asteptam la intalnirile ce se tin in fiecare joi si in fiecare vineri :hello::hello::hello: !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Având în vedere că autorul subiectului nu mai are cont pe forum, subiectul se închide.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.